Slovenija je od danas jedna od 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a

Ovo je drugo članstvo Slovenije u Vijeću sigurnosti gdje je već bila 1998. i 1999.

The UN Security Council meets about the situation in the Middle East, including the Palestinian question, at UN headquarters in New York on December 22, 2023. The Security Council was poised on Friday to vote on a much-delayed and watered-down resolution to boost aid to Gaza after Washington signaled it was ready to back the measure. (Photo by Charly TRIBALLEAU / AFP)
FOTO: AFP

Slovenija je u ponedjeljak službeno započela mandat nestalne članice Vijeća sigurnosti UN-a koji traje do 31. prosinca 2025., a praktično će započeti suodlučivanje o pitanjima svjetskog mira i sigurnosti u utorak jer je Palača naroda prazna zbog praznika 1. siječnja.

Ministrica vanjskih poslova Tanja Fajon na početku mandata najavila je kako je to velika prilika, ali i odgovornost, jer je unatoč globalnoj povezanosti i međuovisnosti, trenutna situacija u svijetu “zahtjevna i složena”.

“Zbog toga ćemo se posebno truditi biti branitelj mira, napretka i sigurnosti”, najavila je i rekla da je ekipa u New Yorku, koju će činiti tridesetak ljudi, dobro pripremljena i visoko motivirana te želi ostaviti svoj trag. I premijer Robert Golob smatra da Slovenija svoj mandat započinje u vrijeme sve većih kriza i izazova međunarodnoj zajednici zbog čega je njezina uloga nestalne članice još važnija.

Ovo je Sloveniji drugo članstvo

Vijeće sigurnosti UN-a najvažnije je tijelo svjetske organizacije koje odlučuje o pitanjima međunarodnog mira i sigurnosti. Ima 15 članica, od kojih je pet stalnih (SAD, Kina, Rusija, Velika Britanija i Francuska) i deset izabranih s mandatom od dvije godine, od kojih pet svake godine bira Opća skupština UN-a.

Ovo je drugo članstvo Slovenije u Vijeću sigurnosti gdje je već bila 1998. i 1999. kada je misiju pri UN-u vodio kasniji predsjednik republike Danilo Türk. Njegov tadašnji zamjenik bio je Samuel Žbogar, koji je sada posebni predstavnik Slovenije u Vijeću sigurnosti. Prema njegovim riječima, prioriteti Slovenije bit će europske teme od Ukrajine do Balkana, Armenije i Cipra, te Bliskog istoka, posebice iz perspektive ljudskih prava u Gazi.

Tematska prioritetna područja djelovanja Slovenije u Vijeću sigurnosti, koja su potvrdili vlada i parlament, uključuju prevenciju sukoba, zaštitu stanovništva u oružanim sukobima, uključivanje žena u procese prevencije i rješavanja sukoba te klimatske promjene.