Slovenija je vrlo konkretno odlučila pomoći ribarima kojima Hrvatska pošalje kazne. Cerar je upravo rekao da će im pokriti troškove

S druge strane, naša Vlada ribarima nudi tek pravnu pomoć

10.03.2017., Bruxelles, Belgija - Premijeri Slovenije i Hrvatske Miro Cerar i Andrej Plenkovic razgovaraju na pocetku drugog dana sastanka Europskog vijeca. Odnos dviju drzava posljednjih dana opterecuje slovensko lobiranje protiv delegiranog akta Europske komisije koji bi omogucio hrvatskim proizvodjacima terana da koriste naziv te sorte vina na svojim proizvodima iako je Slovenija zastitila ime teran.
Photo:
FOTO: PIXSELL

Na prve novčane kazne koje su zbog neovlaštenog ribarenja u Savudrijskoj vali stigle iz Hrvatske reagirao je u četvrtak popodne i slovenski premijer Miro Cerar, naglasivši da će njegova vlada pravno zaštititi svoje ribare.

“Slovenski ribari u vezi s pristiglim kaznama neće snositi nikakve financijske niti druge posljedice. Osigurani su im svaka pravna pomoć i sredstva od strane naše države koja će pokriti sve njihove troškove koji bi ih mogli teretiti”, kazao je Cerar, reagirajući na vijest o pristiglim kaznama na konferenciji za novinare na Brdu kod Kranja, gdje je primio srbijansku premijerku Anu Brnabić.

Pravna pomoć za ribare

Hrvatska strana svojim je ribarima također u više navrata obećavala pomoći, međutim u vidu pravne pomoći. Ponovio je to i danas na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković. Rekao je kako će se ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković danas sastati s ribarima i dogovoriti načine pružanja pravne pomoći.

“Poručujem im da mogu biti mirni. Nažalost, nakon jednostranih poteza Slovenije i primjene arbitražne presude koju Hrvatska ne priznajem, mi smo odgovorili jednakom mjerom. Vodit ćemo računa o tome da štitimo hrvatske interese, teritorij, a naravno i hrvatske ribare”, rekao je premijer.

Što ako žalbe ne prođu?

Međutim, novac za plaćanje kazni nije spominjao, a prema ranijim izjavama Vlada nema namjeru platiti kazne koje su već stigle na adrese pojedinih ribara. “Žalbe će biti uložene kako ti prekršajni nalozi ne bi postali pravomoćni. Čim se podnese žalba na te prekršajne naloge, to nije pravomoćno i s te strane to je prva radnja koju ćemo poduzeti”, govorio je ranije Bošnjaković.

Ribari su u srijedu pokazali zabrinutost zbog trenutne situacije. Od slovenskog MUP-a dobili su kazne zbog kršenja granične crte, svaku u iznosu od 500 eura, a nitko iz Vlade im se još nije bio javio. Rok za žalbu je osam dana, a u slučaju da ne uspiju osporiti prekršajne naloge žalbama, zapravo ne znaju tko će i kako platiti kazne koje su dobili. Više o cijelom slučaju pročitajte ovdje.