Slovenska vlada želi poslati vojsku na granicu s Hrvatskom, i još osam stvari o novoj izbjegličkoj krizi

Srbija pak prijeti da će Hrvatskoj i Sloveniji vraćati izbjeglice

A woman holds  children by their hands as migrants and refugees cross the Croatia-Slovenia border on October 19, 2015 in Trnovec. Slovenian authorities said on October 19 they had refused to let in more than 1,000 migrants arriving from Croatia after a daily quota had been reached, stoking fears of a new human bottleneck on the western Balkan route. AFP PHOTO
FOTO: AFP

Slovenska vlada danas je prihvatila više restriktivnih mjera, usmjerenih na smanjivanje izbjegličkog priljeva, proširila popis sigurnih zemalja iz kojih neće propuštati migrante i tražitelje azila, a odlučila je i da će ubuduće granicu s Hrvatskom štititi uz pomoć vojske.

Time se, kako je na konferenciji za novinare rekla ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar, Slovenija usklađuje s mjerama susjedne Austrije, a Ljubljana uz to očekuje da će se u filtraciji izbjeglica i smanjivanju njihova broja na slovenskoj granici ubuduće više angažirati i Hrvatska.

Također, srpski ministar Aleksandar Vulin istaknuo je kako Srbija više neće prihvaćati izbjeglice koje joj budu vraćale Hrvatska i Slovenija. Donosimo nekoliko važnih činjenica vezanih uz zaoštravanje režima na granici koje se upravo zbiva u zemljama regije.

1. Austrija uvodi stroge kriterije za ulazak izbjeglica

Austrijska vlada danas je objavila da će maksimalni broj migranata koje će ubuduće primati dnevno biti 3300. Uz to, ona će ubuduće dnevno primati najviše 80 molbi za azil u Austriji, a uvela je stroge kriterije za ulazak izbjeglica u svoju državu.

2. Slovenija će odbiti sve koji ne zatraže azil

Slovenija će ubuduće intenzivirati nadzor svoje schengenske granice prema Hrvatskoj i dopuštati ulaz samo onim osobama koje ispunjavaju formalne uvjete za ulazak u Sloveniju. Cilj je postupno smanjiti broj dolazaka migranata i izbjeglica. “Policija će odbiti uzeti u postupak sve one koji ne ispunjavaju uvjete za ulazak i koji ne zatraže azil u Sloveniji”, kazala je slovenska ministrica Gjerkeš Žnidar.

izbjeglice izbjeglica dijete
AFP

3. Vraćanje ekonomskih migranata

Zaoštravanje nadzora izbjegličkog vala na slovenskoj granici s Hrvatskom počelo je prošle subote, pri čemu se podrobnije provjeravaju dokumenti i baze podataka te državljanstvo i zemlja podrijetla, a odbijaju oni koji ne dolaze iz ugroženih zemalja ili su isključivo ekonomski migranti.

4. Slovenska vlada želi postaviti vojsku na granicu s Hrvatskom

Vlada je donijela i odluku da se u zaštiti slovenske granice od ilegalnih ulazaka migranata angažira vojska, o čemu će početkom idućeg tjedna glasovati parlament. Da bi vojska granicu mogla štititi s policijskim ovlastima potrebno je da za prijedlog vlade glasuje dvije trećine zastupnika, a očekuje se da će se za to izjasniti sve stranke. “Vojnici će u kontroli granice surađivati s policijom, prema planu koji će izraditi vojni vrh i policijsko ravnateljstvo”, pojasnila je Gjerkeš Žnidar.

veliki obrež slovenija ograda policija slovenska policija vojska
PIXSELL

5. Kvote po uzoru na Austriju

Slovenska vlada dala je suglasnost i za proširivanje popisa država sa statusom sigurnih zemalja pa će državljani Alžira, Albanije, Tunisa, Turske, Maroka, Bangladeša, Egipta i zemalja zapadnog Balkana imati manje mogućnosti da dobiju azil u Europi nego dosad. “Put u Europsku uniju treba omogućiti samo onima koji imaju pravo na međunarodnu zaštitu, a Slovenija će izbjeglice primati u broju koji određuju kvote koje je uvela Austrija”, kazala je slovenska ministrica.

6. Hrvatska treba zaštititi schengenske granice

Glede readmisije i tretmana migranata koje Austrija odbije primiti i vrati ih u Sloveniju, ministrica je izrazila očekivanje da će ih Hrvatska i dalje primati od slovenske policije. “Potrebna je suradnja svih država, a ne samo Hrvatske. Potrebno je smanjiti i usporiti migracijski tok”, kazala je Gjerkeš Žnidar, ocijenivši da Hrvatska tu mora preuzeti veću ulogu kako schengenski režim bez graničnih kontrola ne bi bio ugrožen.

“Hrvatska je jedna od članica EU koja ima vanjsku granicu Europske unije i trebala bi prestati s politikom koja migrantima dopušta brz ulazak u Hrvatsku”, kazala je slovenska ministrica, pojasnivši da očekuje veći angažman Hrvatske u zaštiti schengenskog prostora prema Sloveniji.

7. U Srbiju vraćeno 217 izbjeglica

Glasnogovornica UNHCR-a Mirjana Milenkovski rekla je danas da je Hrvatska vlakom u utorak navečer vratila 217 izbjeglica u Srbiju, naglasivši kako nisu jasni razlozi zašto je to učinjeno. “Pokušavamo saznati zašto su vraćeni. Vraćeni su iz Slovenije u Hrvatsku, a iz Hrvatske u Srbiju i nije baš najjasnije zbog čega”, rekla je Milenkovska, navodeći da su među vraćenim izbjelicama uglavnom afganistanske obitelji s djecom, Iračani, te mali broj Sirijaca, a svi su smješteni u prihvatni centar u Šidu, gdje im je objašnjena procedura za dobijanje azila u Srbiji.

izbjeglice
PIXSELL

8. Vulin kaže kako Srbija neće više primati izbjeglice koje Slovenija i Hrvatska vraćaju

Srbija više neće primati izbjeglice koje budu vraćale Hrvatska i Slovenija jer je Hrvatska, provjeravajući ih i puštajući na svoj teritorij, preuzela odgovornost za te ljude, poručio je srpski ministar Aleksandar Vulin, nakon što je Hrvatska u utorak kasno navečer vratila u Srbiju 217 izbjeglica koje je odbila Slovenija.

9. Sastanak direktora policija regije

O novim mjerama za upravljanje migrantskom krizom sutra će se raspravljati na razini direktora policija cijele regije. “Srbija još jednom poziva sve zemlje na ruti da ne donose jednostrane mjere, jer takve mjere donose samo probleme, a ne rješenja. Srbija je spremna, organizirana i štitit će svoj teritorij i svoje stanovništvo”, rekao je Vulin, koji je i predsjednik radnog tijela za rješavanje migracijskih tokova.