Nekad je nužno odabrati stranu

Slovenski mediji pišu da će nam Slovenci, zbog nepoštivanja arbitraže, blokirati ulazak u važnu gospodarsku organizaciju

O svojoj odluci Slovenci su već izvjestili Bruxelles

23.06.2017., Bruxelles, Belgija - Slovenski premijer Miro Cerar i hrvatski premijer Andrej Plenkovic na pocetku drugog dana zasjedanja Europskog vijeca, prvog summita lidera EU nakon otvaranja pregovora o izlasku Velike Britanije. Cerar i Plenkovic iskoristili su summit kako bi na marginama razgovarali o ocekivanjima uoci objave odluke arbitraznog suda o granici sljedeci tjedan
Photo:
FOTO: PIXSELL

Slovenija bi Hrvatskoj, zbog nepoštivanja odluke Arbitražnog suda, mogla blokirati ulazak u Organizaciju za ekonomsku suradnji i razvoj (OECD), pišu slovenski mediji. RTV Slovenija javlja kako su im diplomatski izvori potvrdili da je Slovenija u Bruxellesu upozorila kako ne može podržati članstvo Hrvatske u OECD-u zbog, kako kažu, nepoštivanja vladavine prava.

OECD je organizacija koja okuplja gospodarski najrazvijenije zemlje svijeta i ima specifičan proces prijema novih članica, a za popunopravno članstvo u njoj postoji i lista čekanja zemalja kandidata. Odluka o dodatnom proširenju zakazana je za kraj mjeseca, a Hrvatska se nadala kandidaturi.

Plenković naglašavao važnost ulaska u OECD

OECD ima 35 zemalja članica, među kojima su većina država članice EU-a, ali i Island, Norveška, Švicarska, SAD, Kanada, Turska, Japan, Južna Koreja, Australija, Novi Zeland, Čile, Meksiko i Izrael, a Tajvan je promatrač. Slovenija je članicom OECD-a postala 2010. godine.

Hrvatska vlada je još u travnju 2014. godine osnovala Međuresornu radnu skupinu za jačanje suradnje Hrvatske i OECD-a. Koordinator te skupine je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, dok je njezin predsjedatelj zamjenik ministra vanjskih poslova.

Kada je premijer Andrej Plenković početkom ove godine sudjelovao na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu, na kojem se sastao s glavnim tajnikom OECD-a Angelom Gurrijem, rekao je kako bi ta međunarodna organizacija Hrvatskoj dala konačni legitimitet u smislu gospodarskog stanja, fiskalne odgovornosti i funkcioniranja pravne države.