Slovenski mediji, pravnici i političari kažu da je izbor Abrahama za novog suca Arbitražnog suda genijalna ideja

Izbor Ronnyja Abrahama 'diplomatska je i kadrovska pobjeda Slovenije'

A handout picture taken and released on May 4, 2015 by the International Court of Justice (ICJ) shows ICJ President, H.E. Judge Ronny Abraham, at the opening of the hearings in the case Bolivia v. Chile (Chile’s Preliminary Objection) on the access to the Pacific ocean, at the Peace Palace in The Hague. AFP PHOTO / HO / INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE == RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE / ICJ-CIJ / Bastiaan van Musscher" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ==
FOTO: AFP

Slovenski mediji i istaknuti slovenski političari i pravnici u svojim izjavama nazvali su odličnom ideju premijera Mira Cerara da za slovenskog predstavnika u Arbitražnom sudu umjesto kompromitiranog Jerneja Sekolca, koji je odstupio, imenuje francuskog pravnika i predsjednika Međunarodnog suda pravde (ICJ) Ronnyja Abrahama.

Slovenski radio danas navečer je u komentaru naveo da takva odluka znači “diplomatsku i kadrovsku pobjedu” Slovenije nad Hrvatskom koja želi izaći iz arbitraže te da je pravi odgovor na namjeru Hrvatskog sabora koji o tome odlučuje u srijedu.

‘Odličan i nepristran sudac’

“Imenovanje Abrahama bila je genijalna ideja”, kazao je za Slovensku televiziju Boštjan M. Zupančič, koji se zadnjih dana i sam spominjao u medijima kao mogući nasljednik Sekolca u arbitraži. Zupančič je dugogodišnji slovenski sudac u Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, kojemu je upravo završio zadnji mandat. On je rekao da osobno poznaje Abrahama i da je to odličan i nepristran sudac.

Nastalu situaciju za slovensku televiziju komentirao je i bivši predsjednik Danilo Türk, inače profesor međunarodnog prava i slovenski kandidat za mjesto glavnog tajnika UN-a. Türk je rekao da povreda tajnosti postupka rada arbitraže na koju se poziva Hrvatska ne predstavlja “bitno kršenje” arbitražnog ugovora, koji i sam predviđa mogućnost rješenja takvih zapleta, a potvrdio je i da osobno poznaje predsjednika ICJ-a.

Türk kaže da bi Hrvatska mogla biti izolirana u Europi

Kazao je i da bi hrvatske političare i pravnike trebalo upozoriti na njihove “neobične i emocionalne izjave” u vezi s arbitražnim skandalom. Ako tako nastavi, Hrvatska bi mogla biti izolirana u međunarodnoj zajednici i u Europi. Arbitraža predstavlja pravedan put do rješenja dugogodišnjeg neriješenog graničnog prijepora, kazao je Türk.

U vrijeme slovenske blokade hrvatskog pristupnog procesa s Europskom unijom Türk je bio predsjednik Slovenije, a prvi je upozorio da pravila po kojima u međudržavnim sporovima odluke donosi ICJ Sloveniji ne bi odgovarala jer su njegove presude bazirane na konvencionalnom međunarodnom pravu i nedovoljno elastične.

Bilo koji slovenski sudac mogao bi biti nazvan pristranim

Predsjednik slovenskog parlamenta Milan Brglez kazao je da se Slovenija odlučila što prije dati svog predstavnika u Arbitražni sud ne bi li ubrzala postupak i doprinijela vjerodostojnom radu suda, budući da se u autoritet i nepristranost Abrahama ne može sumnjati.

Dodao je da očekuje da je tako stvorena pretpostavka da arbitraža svoju presudu o sporu donese u predviđenom roku, odnosno u prosincu ove godine. Brglez je rekao da se premijer Cerar odlučio za angažiranje stranog suca jer izbor stručnjaka za međunarodno pravo u Sloveniji nije dovoljno širok te zato što bi za sve njih Hrvatska mogla iznijeti sumnju da su pristrani.

Po njegovim riječima, brz postupak vladina imenovanja slovenskog predstavnika u nekom međunarodnom sudu, što su dosad radili predsjednik države i parlament, ne može biti sporan u smislu raskida arbitraže jer je mogućnost da se sudac imenuje vladinom uredbom dopuštena i samim arbitražnim sporazumom, pa ga je na taj način, kako je rekao, izabrala i Hrvatska.