Slučaj bivšeg načelnika Čeminca izvlači sve intrige jedne male općine kojom drma HDZ. Apsurdne su

Općinu vodi žena koja je tamo dobila otkaz zbog lošeg rada, Pinjuha dovode na sud u lancima zbog stranačkih peripetija

FOTO: Pixsell

Nakon što je 7. srpnja za povjerenicu Općine Čeminac Vlada imenovala Vericu Tomić, a ona na dužnost stupila objavom odluke u Narodnim novinama 13. srpnja ove godine, policija je postala redovni gost te baranjske općine, a prošlog četvrtka angažirana je i zaštitarska tvrtka. Njen je zadatak onemogućiti ulazak u zgradu pročelniku jedinstvenog upravnog odjela, Vladimiru Šplajtu.

Njega je pročelnica Tomić 3. kolovoza udaljila s dužnosti, pa je pozvana policija kako bi ga maknula iz ureda, no nisu se htjeli u to miješati budući da im je Šplajt pokazao koje su ovlasti povjerenice te da je njena odluka o udaljenju s posla nezakonita. Tomić je inače pročelnika Šplajta dan ranije, 2. kolovoza, prijavila Službeničkom sudu Osječko-baranjske županije zbog, kako je napisala, “više teških povreda službene dužnosti”, pa ga je do odluke udaljila s posla.

Pitali smo povjerenicu Tomić zašto je to učinila, no nije odgovorila na naš upit, držeći se valjda slogana s pregače koju nosi na svom Facebook profilu, gdje piše: “Ništa ja više ne moram, ja sam se namorala”. Šplajtovo udaljenje, međutim, otvorilo je mogućnost za puštanje iz pritvora bivšeg načelnika Općine Čeminac, Zlatka Pinjuha. On je u osječkom zatvoru još od 29. travnja, a pritvor mu je, rješenjem suca istrage Županijskog suda u Osijeku, Ivana Vulića, 27. srpnja produžen za još tri mjeseca.

Zaštitari na vratima Općine

No, iako je Šplajt udaljen s dužnosti i više nema pristup prostorijama Općine Čeminac, ovog tjedna, kako smo objavili, izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku odbilo je žalbu za Pinjuhovo puštanje iz pritvora, tako da će ondje ostati do potkraj listopada ove godine. Naime, jedan od razloga zbog kojih je Pinjuhu 27. srpnja produžen pritvor bio je taj što je sudac istrage smatrao kako su Pinjuh i Šplajt u prijateljskim odnosima te da bi bivši načelnik Općine Čeminac uz Šplajtovu pomoć i dalje mogao utjecati na donošenje odluka.

Kad je u četvrtak, 4. kolovoza, Šplajt došao na posao, na vratima Općine stajao je zaštitar tvrtke Blić-Erić i zapriječio ulaz. Očito, zaštitarska je tvrtka ondje angažirana odlukom povjerenice Tomić, nakon što je policija odbila intervenirati. Policija je i ranije dolazila na poziv Vladine povjerenice, u prvim danima nakon njenog postavljenja, kada je tražila da komunalni redar, inače sin bivšeg načelnika Zlatka Pinjuha, preda ključeve zgrade, te kada je povjerenica odlučila promijeniti brave na ulaznim vratima Općine i poskidati sigurnosne kamere u zgradi.

Dvojbeno imenovanje

Telegram je već pisao da je imenovanje povjerenice Vlade, Verice Tomić dvojbeno iz više razloga. Ona je ranije bila zaposlena u Općini Čeminac na mjestu pročelnice, ali joj je otkazan ugovor o radu zbog ocjene da nije zadovoljavala na radnom mjestu.

Da se nije radilo o samovolji tadašnjeg općinskog načelnika Pinjuha, potvrdio je i Visoki upravni sud Republike Hrvatske presudom iz listopada prošle godine, odbivši njenu žalbu na prvostupanjsku presudu. Vlada je, dakle, za povjerenicu Općine Čeminac imenovala osobu koja je ondje dobila otkaz jer nije znala raditi svoj posao, što je i potvrđeno pravomoćnom sudskom presudom.

Glavna svjedokinja USKOK-a

Uz to, povjerenica Tomić, o čemu smo također pisali, zbog otkaza kojeg je dobila, s Općinom Čeminac trenutno vodi spor na sudu u Belom Manastiru, a pripremno ročište održano je sredinom svibnja ove godine. Ali, njeno imenovanje kojim ju je Vlada, s potpisom premijera Andreja Plenkovića, postavila za povjerenicu Općine Čeminac dvojbeno je i stoga što je ona, praktično – vidljivo je iz optužnice – glavna svjedokinja USKOK-a u suđenju koje predstoji bivšem načelniku Pinjuhu, optuženom za zlouporabu položaja i ovlasti.

Pinjuh je 20. lipnja podnio pisanu ostavku na mjesto općinskog načelnika nadajući se da će tako biti pušten iz pritvora, s obzirom da ostavka isključuje mogućnost ponavljanja kaznenog djela. Ali, prevario se.

Sudac Vulić, rekli smo, pritvor mu je produžio do 27. listopada i to, kako smatraju Pinjuhovi odvjetnici, po prilično ekstenzivnom tumačenju da bi Pinjuh, bez obzira što više nije općinski načelnik i dalje mogao utjecati na donošenje odluka. Sudac naime smatra da bi to mogao čini putem svog sina, komunalca u Općini Čeminac, te osobito uz pomoć Vladimira Šplajta, pročelnika, kojeg je povjerenica Tomić sada udaljila s dužnosti.

Nema utjecaja na donošenje odluka

Jedan od Pinjuhovih branitelja Hrvoje Grubeša (drugi je zagrebački odvjetnik Ljubomir Valković) nadao se kako bi udaljenje Šplajta moglo pomoći žalbi na produljenje pritvora Pinjuhu, no izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Osijeku odlučilo je drugačije mada više ni Šplajt, ni Pinjuhov sin, komunalni redar Marko Pinjuh (već ranije udaljen s dužnosti), ne mogu utjecati na donošenje bilo kakvih odluka, kako je to smatrao sudac Vulić, te Pinjuhu produžio pritvor.

Način na koji je Pinjuh 27. srpnja, kada je odlučivano o njegovu pritvoru, doveden u sudnicu svjedoči o još jednom krajnje neobičnom postupku u cijeloj toj priči. Naime, iz osječkog zatvora doveli su ga vezanih ruku i nogu, kako dovode pritvorenike optužene za teška kaznena djela, krvne i seksualne delikte. Tek na inzistiranje njegovih odvjetnika u sudnici su mu skinuti lanci. Pinjuhov odvjetnik Grubeša rekao je za Telegram da o tome kako će zatvorenik biti doveden u sudnicu odlučuje šef zatvora. I taj dio priče vrlo je zanimljiv.

Politička odmazda

Nakon što je krajem srpnja 2019. u Čemincu raspušten Općinski odbor HDZ-a, a Pinjuh potom isključen iz stranke, za HDZ-ovog povjerenika imenovan je Dražen Borovečki. Borovečki je upravitelj osječkog zatvora i na tu je dužnost došao u siječnju 2018. Kao stranački čovjek Borovečki je sudjelovao i u pripremama za prošlogodišnje lokalne izbore u Općini Čeminac.

Za načelnika su se natjecali nezavisni Pinjuh i HDZ-ov kandidat Zoran Dušić. Pinjuh ga je pomeo u prvom krugu osvojivši 60,36 posto glasova, dok je HDZ-ov kandidat dobio tek 24,03 posto. Dovođenje Pinjuha vezanih ruku i nogu iz osječkog zatvora u pedeset metara udaljenu sudnicu Županijskog suda, promatrano u tom svjetlu, može se tumačiti svojevrsnom političkom odmazdom. Vlada je 28. srpnja raspisala izbore u Općini Čeminac, a ta odluka stupa na snagu 18. kolovoza. Kako sada stvari stoje, Pinjuh će ih najvjerojatnije dočekati u pritvoru.

Bivši ministri u pritvoru

Ostane li pak u pritvoru do 27. listopada do kada mu je produžen, on će ondje provesti punih šest mjeseci. Usporedbe radi, bivša ministrica Gabrijela Žalac i bivši ministar i potpredsjednik Vlade Tomislav Tolušić, te bivši ministar Darko Horvat, osumnjičeni za podjednako teška, ako ne i teža kaznena djela, u pritvoru su proveli puno manje nego što će biti slučaj s načelnikom baranjske općine, Zlatkom Pinjuhom.

Za Pinjuha bi pritvor, kako sada stvari stoje, jer je žalba o produljenju pravomoćna, mogao trajati čak pola godine. Žalac je u istražnom zatvoru bila 53 dana (od 10. studenoga 2021. do 3. siječnja 2022.), Horvat je u pritvoru proveo 10 dana (od 19. veljače do 1. ožujka ove godine). a Tolušić 20 dana, od 8. do 29. srpnja ove godine. Koliko je poznato, nitko od njih, za razliku od Pinjuha, u sudnicu nije dovođen nogu vezanih lancima.