Slučaj koji je paralizirao Britaniju: Policajac u Londonu optužen za otmicu i ubojstvo mlade žene koja je sama šetala kući

Tijelo Sarah Everard pronađeno je u torbi pedesetak kilometara dalje od mjesta gdje je posljednji put viđena

FOTO: Screenshot/Youtube/ Channel 4 News

Nestanak 33-godišnje Londončanke Sarah Everard pokrenuo je posljednjih dana veliku raspravu u Britaniji o sigurnosti žena i seksualnim napadima, a danas je zbog tog slučaja optužnica podignuta protiv 48-godišnjeg policajca, piše CNN.

Sarah Everard nestala je 3. ožujka u Claphama, kada se vraćala kući od prijateljice. Nakon toga u Londonu je provedena velika potraga. Policija je samo unatrag desetak dana obišla 750 domova i zaprimila 120 telefonskih poziva s potencijalnim informacijama o slučaju.

Tijelo Everard na kraju je pronađeno svega pedesetak kilometara od mjesta gdje ju je posljednji put snimila nadzorna kamera. Bilo je skriveno u torbi, a identificirana je pomoću zubnog kartona, navodi The Guardian.

Uhićen i optužen policajac

Policija je, pak, prije četiri dana uhitila 48-godišnjeg policajca Waynea Couzensa, te ga osumnjičila za otmicu i ubojstvo. S njim je tada uhićena još jedna žena za koju se, kako je pisao Mirror, smatralo da mu je pomogla. Couzens je inače radio u odjelu koji je zadužen za zaštitu parlamenta i diplomata. Bio je zadužen za patroliranje na području Westminsterske palače, Downing Streeta i stranih veleposlanstava u Londonu. U proteklih nekoliko dana više puta je završio u bolnici zbog samoozljeđivanja u pritvorskoj ćeliji.

Danas je protiv njega i službeno podignuta optužnica u kojoj ga se tereti za otmicu i ubojstvo 33-godišnje Edvards. Policajac je saslušan, govorio je samo kako bi potvrdio svoje ime i osobne podatke, sjedeći između dvojice policajaca u civilu na optuženičkoj klupi. Sudac koji je vodio saslušanje kazao je kako mu produžuje pritvor do 16. ožujka kada će ponovno stati pred sud.

Prijatelji i roditelji o Sarah

Sarah Everard porijeklom iz Yorka, diplomirala je na Sveučilištu Durham i posljednjih 12 godina živjela je u Londonu. Radila je u marketingu, a njene kolege iznimno je hvale. Između ostalog je opisuju kao “najljubazniju, najslađu i čudesnu osobu”.

“Sarah je bila bistra i lijepa – divna kći i sestra. Bila je draga i pažljiva, brižna i pouzdana. Uvijek je stavljala druge na prvo mjesto i imala je najnevjerojatniji smisao za humor. Bila je snažna i principijelna i sjajan primjer svima nama. Jako smo ponosni na nju i unijela je toliko radosti u naš život”, riječi su kojima su svoju kćer opisali roditelji Sue i Jeremy.

Prestrašene žene i povećan broj policajaca na ulicama

CNN piše kako je njen nestanak ponukao tisuće žena da podijele vlastita iskustva zastrašivanja ili uznemiravanja dok su same šetale noću, ali i načine kako bi se mogle obraniti. Nick Ephgrave, pomoćnik povjerenika metropolitanske policije, rekao je kako razumije da će “žene u Londonu i šira javnost, posebno one u području gdje je Sarah nestala, biti zabrinute i možda se osjećaju prestrašeno”, te da Londončani mogu očekivati ​​porast policajaca na ulicama u narednim danima.

“Znam da se javnost osjeća povrijeđeno i bijesno zbog onoga što se dogodilo. I to su osjećaji koje dijelim i osobno, kao i moje kolege ovdje u Scotland Yardu”, rekao je Ephgrave. Građani su danas planirali bdijenja diljem zemlje, no od toga se odustalo budući da su iz policije upozorili da bi se time kršile epidemiološke mjere.

Uzastopno seksualno uznemiravanje

U Velikoj Britaniji slučajevi otmice relativno su rijetki, ali nova ispitivanja pokazuju da seksualno uznemiravanje i zlostavljanje nisu.

Više od 70 posto žena u provedenim anketama izjavilo je da su doživjele seksualno uznemiravanje u javnim prostorima. Ta je brojka veća i seže do 97 posto kada se gledaju žene u dobi od 18 do 24 godine. Podaci objavljeni u srijedu izvučeni su iz istraživanja s više od tisuću ispitanih koje je naručila organizacija UN Women UK.

Ankete organizacije također sugeriraju da žene ne vjeruju u javne institucije koje se trebaju nositi s tom situacijom. “Samo 4 posto žena reklo nam je da su slučajeve uznemiravanja prijavile službenoj organizaciji – a 45 posto žena reklo je da ne vjeruje da će prijavljivanje pomoći da se išta promijeni”, stoji u istraživanju.