Slučaj policijske brutalnosti i smrt crnca izvukao je Amerikance masovno na ulice. Što se događa u Minneapolisu?

U Minneapolis i St. Paul poslano je 500 vojnika jer se policija ne može izboriti s prosvjednicima

FOTO: AFP

Minesotski guverner aktivirao je Nacionalnu gardu u četvrtak kako bi pomogao policiji uspostaviti red nakon dva dana nasilnih prosvjeda u gradu Minneapolisu zbog smrti crnca koji je ostao bez daha dok mu je bjelački policajac koljenom prikliještio grlo.

Guverner Tim Walz naredio je pripadnicima garde da pomognu policiji dok lokalne, državne i savezne snage za provedbu zakona nastoje smiriti međurasne napetosti izazvane fatalnim uhićenjem Georgea Floyda (46).

Ovo nije prvi ovakav slučaj

Četvorica gradskih policajaca umiješana u incident, uključujući policajca koji je prikliještio Floydov vrat dok je ležao na zemlji i jecao “molim vas, ne mogu disati” otpuštena su sljedeći dan.

Floydov slučaj javnost je podsjetio na ubojstvo Erica Garnera, nenaoružana crnca u gradu New Yorku 2014. kojemu je policajac zabranjenim zahvatom stisnuo grlo te ga se moglo čuti kako vapi: “Ne mogu disati”. Njegove riječi postale su poruka pokreta Black Lives Matter osnovanog u jeku policijskih ubojstava Afroamerikanaca.

Prosvjednici su ispunili ulice Minneapolisa treći dan zaredom uzvikujući “Ne mogu disati”, prosvjedujući pred vladinim centrom okruga Hennepina i prolazeći središtem grada. Prosvjednici traže da četvorica policajaca budu odmah uhićena.

Zapaljena policijska postaja

Prošlu noć prosvjeda, treću otkako traju, prosvjednici su zapalili policijsku postaju u Minneapolisu. Vlasti još uvijek procjenjuju kako pristupiti požaru u policijskoj postaji, kazao je za CNN načelnik vatrogasaca John Fruetel.

Američki mediji javljaju da je i u Kentuckyju došlo do pucnjave.

Palež automobila i pljačke

Osim toga stotine prosvjednika okružile su policijsku postaju i supermarket Target, poprišta sukoba u srijedu navečer između prosvjednika koji su bacali kamenje i interventne policije koja je ispaljivala suzavac i gumene metke. Na parkiralištu Targeta zapaljen je automobil, a pljačkaši su povremeno upadali u praznu trgovinu da uzmu ako je što preostalo.

Oba skupa počela su uz slabo policijsko osiguranje te bez Nacionalne garde. Na jutarnjem brifingu policijski zapovjednik Medaria Arradondo ispričao se Floydovoj obitelji te priznao da je policija pridonijela “nedostatku nade” u najvećem gradu Minnesote .

Žrtvin brat moli ljude da ostanu mirni

Ministarstvo pravosuđa reklo je u četvrtak da je istraga policijske umiješanosti u Floydovu smrt “najviši prioritet.” Brat žrtve, Philonise Floyd, rekao je CNN-u u četvrtak da je umoran od toga da “gleda kako crni čovjek umire.” Rekao je da razumije bijes ljudi, no apelirao je na prosvjednike da ostanu mirni.

Peticiju na stranici Change.org koja poziva vlasti da uhite i osude četvoricu policajaca potpisalo je do četvrtka ujutro više od 1,1 milijuna ljudi.

Gradonačelnik odgovorio Trumpu

Na nasilne prosvjede na Twitteru je reagirao i američki predsjednik Donald Trump koji spominje i upotrebu vojne sile. “Bude li poteškoća, mi preuzimamo kontrolu. Kad počinje pljačka, počinje pucnjava. Hvala!”, napisao je Trump.

Predsjednik SAD-a na Twitteru je prozvao gradonačelnika Minneapolisa, Jacoba Freya. Napisao je da je slab vođa, a on mu je odgovorio: “Slabost je kad ne možeš preuzeti odgovornost za svoj djela i kada upireš prstom u druge za vrijeme krize. Donald Trump ne zna ništa o snazi Minneapolisa. Vraški smo jaki. Je li ovo težak period? Je. Ali prebrodit ćemo ga”.

Golema šteta u gradu

Lokalna policija izvijestila je da je u neredima oštećeno najmanje 170 poslovnih lokala. Dio je i opljačkan. Iz policije javljaju kako, srećom, nije bilo ozbiljnih ozljeda te da se stvari smiruju.

Tijekom noći prosvjednici su se sukobili s policijom u gradu St. Paulu. Policajci su na njih bacali suzavac, a oni su ga bacai nazad njima. Kako se nisu mogli sami izboriti s time, aktivirana je Nacionalna garda te je više od 500 vojnika poslano u St. Paul i Minneapolis, piše CNN.