Slučajnim ubojstvom svojih civila, Amerika je upravo otkrila mračnu tajnu dronova

U nepreciznim i gotovo nasumičnim napadima ubijeno je 1,147 pakistanskih civila

Pakistani protesters from the United Citizen Action (UCA) group shout slogans against US drone strikes in Pakistan’s tribal region in Multan on October 31, 2014. A US drone strike killed at least seven militants in Pakistan’s restive tribal belt on October 30, including an important commander of the feared Haqqani network, security officials said. The […]
FOTO: AFP/AFP PHOTO/ SS MIRZA

Predsjednik SAD-a Barack Obama jučer je objavio kako su u siječnju u napadu dronom u Pakistanu poginula dva civila sa zapada koje je AL-Kaida držala kao taoce. Vrlo brzo saznali smo njihova imena i životne priče, nešto što u medijima nikad nismo saznali o brojnim civilnim žrtvama u Pakistanu, koje nisu bijelci za zapada, a koje pogibaju u američkim napadima bespilotnim letjelicama već čitavo desetljeće.

Američki državljanin Warren Weinstein i talijanski državljanin Giovanni Lo Porto dvije su civilne žrtve u moru izgubljenih životu u Pakistanu od 2004. godine u ukupno 383 napada dronom koja su izveli Amerikanci u toj zemlji, piše Vocativ.

U neuspjelim napadima ubijaju civile

U mnogim slučajevima dronovi, koji su ciljali poznate vođe terorističkih grupa poput Al-Kaide ili Talibana, u potpunosti su promašili mete i ubile desetke, u nekim slučajevima i stotine civila. Prema izvještaju organizacije za ljudska prava Reprieve, dronovi su ubili 1,147 ljudi dok su pokušavali pogodili 41 terorističku metu.

Prosvjednice protiv napada dronom 2013. godine
Prosvjednice protiv napada dronom 2013. godine AFP/AFP PHOTO

Prema izvještaju Reprieva, Amerikanci su tek iz sedmog puta uspjeli dronom ubiti pakistanskog militanta Baitullaha Meshuda, koji je ubio pakistansku premijerku Benazir Bhutto. U tih sedam napada dronom ubijene su 164 osobe. Vjeruje se da je Ayman al-Zawahiri trenutni vođa Al-Kaide i već je bio metom dvaju napada u kojima je ubijeno 105 ljudi, a on je najvjerojatnije još uvijek živ.

Prema podacima koje je prikupio Zavod za istraživačko novinarstvo, između 2004. i 2015. godine samo u Pakistanu izvedena su 383 drona, pri čemu je poginulo tisuće žrtava.

Kako Amerikanci definiraju civile?

Neki američki mediji još su lani kritizirali kontroverzne bespilotne letjelice koje SAD koristi u svom navodnom ratu protiv terorizma. New York Times je objavio da Bijela kuća “područjima napada sve vojno sposobne muškarce smatra borcima. To naravno olakšava izjave poput one bivšeg savjetnika u Bijeloj kući Johna Brennana koji je 2011. godine rekao da “nije bilo nijedne kolateralne (civilne) žrtve” u napadima dronom u Pakistanu u 2010. godini, piše Vox.

Prosvjed protiv američkih intervencija i napada dronovima u Pakistanu
Prosvjed protiv američkih intervencija i napada dronovima u Pakistanu AFP/AFP PHOTO

Možda najužasnija praksa jest ona kad u dvama napadima zaredom dronovi ubiju prvo civile, a onda one koji im prvi pritrče u pomoć. Na ovaj je način, prema Zavodu za istraživačko novinarstvo, ubijeno najmanje 50 civila do 2014. godine. Tu ne spada najmanje 20 mrtvih, koji su ubijeni tijekom održavanja pogreba.

Ovaj slučaj veliki je udarac za CIA-u

Ipak, neki drugi mediji pišu kako je ovo ubojstvo američkog i talijanskog državljanina taoca prvi poznati slučaj u kojem je CIA ubila taoce. Ove smrti veliki su udar obavještajnoj agenciji, koja napade izvodi uglavnom u tajnosti, piše Wall Street Journal.

CIA prilikom ovih operacija dopušta napade dronom na one za koje se sumnja da su militanti čak i ako uopće nisu sigurni tko su oni.

I tako je Bijela kuća tek nakon smrti dvojice zapadnjaka pokrenula reviziju napada iz siječnja kako bi se ustanovilo jesu li potrebne promjene u programu kako bi se izbjegle slične pogreške u budućnosti.