Služba Ministarstva poljoprivrede zbog uštede promijenila prostor; sad najam plaćaju 1,25 milijuna, umjesto 340.000 kn

Zašto ministarstvo poljoprivrede ne želi da se zna tko je vlasnik skupog prostora u koji se preselila njihova služba?

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek (HDZ) ni nakon više od deset dana nije odgovorio na Telegramov upit od 18. svibnja zašto je u Poljoprivrednoj emisiji Hrvatskog radija, u kojoj je gostovao 26. travnja, izrekao očitu neistinu.

Na tvrdnju jednog slušatelja kako je vlasnik prostora kojeg u Buzinu koristi bivša Savjetodavna služba (kasnije Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba) Branimir Markota, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice, Tušek je rekao kako ”ta informacije ne stoji”. Tušekovo negiranje tim je znakovitije što je upravo on bio na čelu Savjetodavne službe kada je sklapan ugovor o najmu prostora u Buzinu.

Međutim, uvidom u zemljišne knjige KO Buzin, te Sudski registar, vidljivo je kako je u posjedu tog prostora tvrtka Mani Buzin, čiji je jedan od dvojice vlasnika upravo Branimir Markota. Na Telegramov upit je li uistinu nije znao za podatak da je Markota vlasnik tog prostora, Tušek ni nakon gotovo dva tjedna čekanja nije odgovorio.

Veličina prostora i cijena

Jednako tako ponijelo se i Ministarstvo poljoprivrede kojem smo istoga dana poslali upit koliko je četvornih metara prostora koristila bivša Savjetodavna služba dok je bila smještena u Savskoj 41 u Zagrebu, te koliko je iznosio najam. Tražili smo i odgovor na pitanje koliko je velik prostor u Buzinu i kolika je cijena najma, te preslike ugovora o najmu prostora u Savskoj i onog u Buzinu. Iako je od našeg zahtjeva prošlo desetak dana, ništa od traženog nismo dobili.

Neslužbeno, međutim, saznajemo da je prostor u Savskoj bio veličine 745 metara četvornih, a ovaj sadašnji u Buzinu ima više nego dvostruko: 1.652 m². Najam prostor u Zagrepčanki, u Savskoj 41, godišnje je stajao 340.000 kuna, dok sadašnji najam u Buzinu, u vlasništvu Branimira Markote, predsjednika Hrvatske voćarske zajednice, godišnje stoji 1,251.900 kuna. Ili čak tri puta više! Prema Telegramovim ranijim saznanjima, taj iznos se penjao i do 2,2 milijuna kuna godišnje.

Sklapanje ugovora

Izvori Telegrama tvrde da se najam prostora u Buzinu dogodio samo nekoliko mjeseci prije spajanja Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe s Ministarstvom poljoprivrede, što službeno nismo uspjeli provjeriti jer nam Ministarstvo poljoprivrede nije dostavilo tražene ugovore o najmu iz kojih bi bilo razvidno kada su sklopljeni. Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba s radom je prestala 1. siječnja prošle godine, a njene poslove i sve zaposlenike preuzelo je Ministarstvo poljoprivrede.

Zdravko Tušek na čelu Savjetodavne službe, kako se da iščitati iz njegove imovinske kartice, bio je od 18. prosinca 2016. do 3. travnja 2019. Tada, u prosincu 2016. to je tijelo nosilo ime Savjetodavna služba, a na njenom je čelu do Tušekova dolaska bio Hrvoje Horvat, koji je ondje i dalje ostao raditi, ali na poslovima vezanim uz EU fondove i međunarodne projekte. Tušeka su mediji predstavili kao osobu s dugogodišnjim iskustvom u radu u Ministarstvu poljoprivrede, Savjetodavnoj službi i Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Od tada, do 5. prosinca prošle godine, Tušek je bio pomoćnik ministra (prvo Tomislava Tolušića, smijenjenog 17. srpnja prošle godine, a potom Marije Vučković), da bi potkraj prošle godine, 5. prosinca, postao državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, a na toj se funkciji nalazi i danas.

Smanjenje troškova i ušteda

Kad je došlo do spajanja Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe i kada je njenih 306 zaposlenih prešlo u Ministarstvo poljoprivrede, naveliko se govorilo kako se sve to radi u cilju smanjenja troškova i ušteda.

Naime, početkom kolovoza 2018. Vlada je donijela odluku o smanjenju broja agencija, zavoda, fondova, trgovačkih društava, instituta, zaklada i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, a razlog su bile spomenuta racionalizacije i uštede. Tada je ukinuto ukupno 54 tijela, no one su spojene ili s resornim ministarstvima ili, pak, s drugim agencijama. Trenutno, Hrvatska je jedina zemlja u Europskoj uniji koja Savjetodavnu službu ima u okviru Ministarstva poljoprivrede.

Markota dobio doprinos Ministarstva

Kada se već znalo za namjeru Vlade da neke agencije, zavode i fondove pripoji ministarstvima ili pak drugim agencijama, dolazi do najma prostora u Buzinu. Izvori Telegrama kažu da je tada samo za namještaj i uređenje ureda ravnatelja Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe potrošeno oko 125.000 kuna.

Sugovornici Telegrama, bliski Ministarstvu poljoprivrede, upozoravaju na podatak kako je to ministarstvo, u dva navrata, proizvođačima jabuka, dalo po 20 milijuna kuna (drugi put u studenom prošle godine) kao ”doprinos sprječavanju širenja bolesti i nastanka dugoročnih šteta uslijed izvanrednih vremenskih okolnosti”.

To, međutim, nije bio slučaj za druge vrste voća. Upozoravaju i kako je jedan od većih proizvođača jabuka Hrvatskoj (na površini od 50-ak hektara), upravo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Branimira Markote, predsjednika Hrvatske voćarske zajednice, u čijem je prostoru u Buzinu danas smješten dio Ministarstva poljoprivrede.