Smrt male Madine najgori je skandal Vlade Andreja Plenkovića. A kontekst je jednako mračan

Smrt Madine Hussiny gora je od svih korupcijskih afera njegovih kriminaliziranih ministara

Smrt Madine Hussiny moralno je potpuno neprihvatljiva za bilo koje europsko društvo. Europska društva, koja se baziraju na vrijednostima liberalne demokracije i ljudskih prava, ne tjeraju djecu da hodaju tračnicama. To je naprosto tako

Odlukom Europskog suda za ljudska prava nepobitno je, dakle, utvrđeno da su postupci hrvatske policije doveli do smrti šestogodišnje Madine Hussiny, Afganistanke koju je prije četiri godine na hrvatsko-srpskoj granici pregazio vlak. Zaista ne postoji gori etički debakl nego kad policija jedne zemlje, bilo koje zemlje, izravno skrivi smrt šestogodišnjeg djeteta.

Mala Madina nije poginula u bombardiranju, ona nije kolateralna žrtva bilo kojeg rata. Mala Madina umrla je zato što je hrvatski policajac, koji mora imati ime i prezime, kao što i njegov zapovjednik mora imati ime i prezime, umjesto da joj pomogne odlučio da je natjera da hoda prugom. Utoliko je smrt Madine Hussiny najgori skandal Vlade Andreja Plenkovića, mnogo morbidniji od svih korupcijskih afera njegovih kriminaliziranih ministara.

Europska društva ne tjeraju djecu da hodaju tračnicama

Smrt Madine Hussiny moralno je potpuno neprihvatljiva za bilo koje europsko društvo. Europska društva, koja se baziraju na vrijednostima liberalne demokracije i ljudskih prava, ne tjeraju djecu da hodaju tračnicama. To je naprosto tako. Sve drugo je strašno odstupanje od elementarnih normi ponašanja u normalnim zapadnim državama. Međutim, kontekst smrti Madine Hussiny jednako je mračan i opak, kao i sama njena smrt, jer može proizvesti još niz takvih smrti.

Prvo, Andrej Plenković bezočno laže kad tvrdi da je riječ o izdvojenoj istrazi o izdvojenom događaju. Bezbroj je puta pokazano da je riječ o sustavnom ponašanju hrvatske policije prema azijskim i afričkim imigrantima koji pokušavaju prijeći granicu. Drugo, još gore, Plenković, zapravo, mora lagati o smrti Madine Hussiny i o grubom sustavu zaštite granica, koji efikasno funkcionira već dosta godina (Mala Madina stradala je 2017.).

Hrvatska ponovo igra ulogu predziđa kršćanstva

Europska Unija usred je migrantske krize odredila da Hrvatska ponovo, pola tisućljeća kasnije, igra ulogu predziđa kršćanstva. Okej, u ovom slučaju ne baš doslovno kršćanstva, nego Europske Unije; Hrvatska je predziđe pred određenim brojem migranata koji dolaze s neeuropskog Istoka. Hrvatski ulazak u Schengen, kao i uvođenje eura u Hrvatsku, ali i niz drugih beneficija koje Andrej Plenković redovito dobiva u Bruxellesu, izravno su uvjetovani i željeznom politikom čuvanja granice.

Hrvatska, ustvari, svakodnevnim uhićenjima, protjerivanjima, premlaćivanjima i ponižavanjima azijskih i afričkih migranta, provodi politiku Europske Unije prema neeuropskim izbjeglicama. Stoga, usprkos presudi Europskog suda za ljudska prava o smrti Madine Hussiny, Hrvatska nije izložena nikakvim ozbiljnijim kritikama iz Bruxellesa.

Milanović nije smatrao potrebnim napasti Plenkovića zbog Madine

Niti je predsjednik Milanović smatrao potrebnim da u povodu presude za Madinu Hussiny napadne svog arhineprijatelja, premijera Plenkovića. Milanović, naravno, vrlo dobro zna da Plenković kroz nasilne i ponižavajuće prakse hrvatske policije samo provodi u Bruxellesu dogovorenu graničnu politiku.

Prije sedam godina, kad smo bili izloženi prvim velikim migrantskim valovima s Istoka, Hrvatska je bila jedna od zemalja koje su se najciviliziranije ponašale prema Afganistancima i Iračanima, Libijcima i Sirijcima. Hrvatska nije dizala ograde od bodljikave žice, niti je maltretirala izbjeglice. Naprotiv, Hrvatsku su vlast katkad kritizirali zbog odveć permisivnog odnosa prema migrantima.

Zemlja koja svakodnevno terorizira velik boj sirotih ljudi

Danas je Hrvatska zemlja koja zbog svojih međunarodnih obaveza, kontrolirajući granice Europske Unije, svakodnevno terorizira velik boj sirotih ljudi koji ovdje nisu došli da bi islamizirali Europu i postavljali bombe (gledajući u ukupnom postotku, terorista je među migrantima vrlo malo), nego su naprosto pobjegli od svoje užasne stvarnosti u kojoj se doslovno, fizički ne može živjeti.

Europska Unija morala bi, i zbog slučaja male Madine, strateški redefinirati svoje politike prema istočnim, neeuropskim migrantima.