Snimke direktora iz Ine otkrile plan za novu krađu: 'Bitno je da ima plina vamo, a onda imate i našu pomoć'

Damiru Škugoru produljen je istražni zatvor da ne utječe na nove svjedoke

FOTO: Pixsell

Prisluškujući Damira Škugora, donedavnog direktora iz Ine, istražitelji su došli do informacija o njegovim kontaktima s Vladom Mandićem, direktorom tvrtke EVN Croatia plin, koji je sada, zajedno sa Škugorom obuhvaćen novim krakom istrage malverzacija s plinom iz Ine. Telegram neslužbeno doznaje da su njih dvojica snimljeni dok su se 17. kolovoza ove godine, dakle u samom finišu akcije, sastali u kafiću u jednom zagrebačkom trgovačkom centru.

U tom je razgovoru navodno se može čuti kako Mandić govori da mu je bitno da ima plin ‘vamo’, a ‘ovo drugo ako žele pomoć ovdje imaju je’. Ta pomoć, vjeruju istražitelji, trebao je biti angažman njegove tvrtke na ilegalnoj trgovini Ininim plinom, odnosno formuli kakvu je Škugor, prema tvrdnjama USKOK-a, već imao s OMS Upravljanjem i Plinarom istočne Slavonije – prodao bi im Inin plin jeftino, a oni bi ga dalje skupo preprodavali. Zarada se, navodi USKOK, dijelila.

Planirali krasti do 2024.?

Ranije smo javljali da su istražitelji pretresajući domove i poslovne prostore osumnjičenih iz ove afere već pronašli ugovore prema kojima je EVN Croatia plin trebao od Ine dobivati jeftini plin do 2024. godine. To, smatra USKOK, znači da bi Ina trpjela daljnju golemu štetu. Ovako su ju u svega godinu dana, prema USKOK-ovoj računici, oštetili za više od milijardu kuna.

Ugovori EVN Croatia plina, kako je utvrđeno u dosadašnjem tijeku postupka, bili su antidatirani ne bi li se ostvarila povoljna cijena. Naime, iako su sklapani 2022. na njih je stavljan datum s kraja 2021. godine. Mandić je, kako proizlazi iz njegovog tajno snimljenog razgovora, nakon dogovora sa Škugorom javio svojim djelatnicima da lažiraju datume ugovora.

Detalji snimljenog razgovora

“E bok, samo jedna napomena vezana za ove ugovore. Gdje ćeš stavit datum na ugovore, stavi 8. 12. prošle godine, dvadeset i prve”, govori Mandić. Istražitelji uočavaju da je ranije Ina njegovoj tvrtki prodavala samo plin za krajnje korisnike, odnosno opskrbu kućanstava u Dalmaciji, da bi sada, nakon snimljenog sastanka sa Škugorom, EVN Croatia plin od Ine plin kupovao i za preprodaju na tzv. virtualnoj točki trgovanja.

Stjepan Leko, prvi Škugorov suradnik osumnjičen je da je sastavio sporni aneks ugovora Ine i EVN Croatia plina koji bi Mandićevoj firmi omogućio preprodaju. Zanimljivo je da su istražitelji utvrdili da je i nakon Škugorovog uhićenja Leko još uvijek bio u kontaktu s Mandićem. Naime, zabilježeno je da ga je kontaktirao 30. kolovoza ove godine, neposredno prije nego što je kao svjedok pozvan u USKOK.

Ugovor u Husićevoj kući

Među dokazima priložen je, doznajemo, i ugovor koji je pronađen u kući Gorana Husića, osumnjičenog direktora OMS Upravljanja. Riječ je o ugovoru zaključenom između Ine i EVN Croatia plina i to s datumom 29. listopada 2021. za isporuku ukupno 24.107.520 kilovat sati plina za razdoblje od listopada 2022. do rujna 2024. po fiksnoj cijeni od 33,96, te 32,06 eura.

Ranije smo javljali da je Škugor, prema sumnjama USKOK-a, već bio dogovorio s Mandićem da će njegova tvrtka, nakon što kupi jeftini plin od Ine isporučiti ga Husićevom OMS-u kako bi ga ovaj mogao nastaviti skupo preprodavati.