Snimke otkrivaju: mafija u Hrvatskoj kupovala gorivo i okrenula 100 milijuna eura: 'Nije bitna cijena, plaća teta Iva'

Gorivo na čijoj se prodaji varalo stizalo je i iz Češke, Cipra, Slovenije, Rumunjske...

FOTO: gdf.gov.it

“Nije cijena bitna, platit će ju teta Iva”, rečenica je što ju je jedna od pripadnica talijanskog kriminalnog klana, nedavno raskrinkanog zbog 100 milijuna eura teške porezne prijevare, izrekla svom suradniku kada ju je pitao kako će platiti 15 tisuća eura dnevnog najma za luksuznu jahtu. IVA je, inače, naziv talijanskog poreza, poput hrvatskog PDV-a, što ga ova grupa prevaranata pune dvije godine nije plaćala na gorivo uvezeno iz Hrvatske.

Osim u Hrvatskoj, gorivo su kupovali i u Sloveniji, na Cipru, u Češkoj i Rumunjskoj. Dakle, unutar Europske unije gdje vrijedi pravilo da se gorivo prodaje bez poreza i trošarina, koje se onda plaćaju u zemlji uvoznici, te prilikom prodaje krajnjim korisnicima.

Ova skupina, predvođena čovjekom pod nadimkom Isus, protiv koje je talijansko tužiteljstvo nedavno otvorilo istragu nakon prijave financijske policije, uspjela je od 2018. izbjegavati plaćanje poreza, poznatijeg kao IVA, fingirajući poslovne odnose među fiktivnim tvrtkama.

Kako je stvar funkcionirala

Za razumijevanje ove prevare važno je znati kako izvoz iz Hrvatske i drugih zemalja unutar EU više nema formalan status izvoza već se radi o iznosu robe. Gorivo je tako izlazio iz zemlje, a kada je stigao u Italiju prevaranti su prikazivali da je još u nekoliko navrata preprodan prije nego što bi završio kod konačnih distributera. Između brojnih tvrtki koje su u tom lancu sudjelovale na kraju je ispalo kako nitko nije platio porez što je trebalo biti učinjeno na unos robe iz inozemstva.

Na taj je način državni budžet Italije, prema dosadašnjim procjenama, u dvije godine oštećen za oko 100 milijuna eura. Toliko iznosi i ilegalna zarada ove skupine, zbog čega ne čudi da im 15 tisuća eura za najam jahte nije predstavljalo nikakav financijski problem.

Talijanski istražitelji posumnjali su da se nešto čudno događa kada su primijetili iznimno velik broj kamiona hrvatskih i slovenskih registracijskih oznaka koje su dolazile u jedno skladište u mjestu Vigevano, na sjeveru Italije.

U siječnju 2019. ishodili su naloge za tajno praćenje ljudi i vozila koja su tamo dolazili. Utvrdili su da se gorivo kupuje u Hrvatskoj, Češkoj, Cipru, Rumunjskoj i Sloveniji, da bi zatim, preko lanca lažnih faktura između tvrtki koje je kriminalna skupina kontrolirala, bio preprodan. Sumnja se da su u pitanju 400 milijuna eura vrijedni naftni derivati koji su na crno prodavani u cijeloj Italiji. Kako je porezna prijevara izvedena prije stavljanja gorivo na tržište uspjeli su ga prodavati po puno povoljnijim cijenama.

Iza svega stoji zloglasna Camorra

Osim što su nanijeli štetu državnom proračunu ugrožavali su i poslovanje privatnih vlasnika benzinskih pumpi koji nisu od njih nabavljali gorivo, jer su s obzirom na svoje legalno poslovanje bili u nepovoljnijem položaju od konkurencije koja je poslovala s mafijom.

Tvrtka koja je na veliko nabavljala gorivo je ‘Tecno Petrol Srl’. Na njezinom čelu bio je 45-godišnji Vincenzo Lamusta, čiji je nadimak bio Isus. Dodatne sumnje istražiteljima je pobudila činjenica da je ova firma, koja je ostvarivala milijunski promet, imala svega pet zaposlenih. Ubrzo je otkriveno kako je Lamusta povezan i s obitelji Polverino iz Napulja, zloglasnim klanom talijanske Camorre.

Za njega je radilo više ljudi, koji su također sada pod istragom, jer su za mjesečnu plaću od 10 tisuća eura figurirali kao direktori tvrtki preko kojih se fiktivno preprodavao gorivo. Sve je služilo samo za zamagljivanje, odnosno izbjegavanje plaćanja poreza na gorivo. Istražitelji ih sve terete za udruživanje u zločinačku organizaciju. Prvi Lamustini suradnici bili su izvjesni Nicandro Di Guglielmi, 41-godišnjak iz Rima, te Stanislao De Biase (47) iz Napulja.

Akcija Fuel Discount

Do ovog otkrića dovela je jednogodišnja operacija kodnog naziva “Fuel Discount” tijekom koje su tajno praćeni sudionici ove prevare, kao i kamioni koji su dolazili u skladište na sjeveru Italije. Na tajnim snimkama zabilježeni su izlasci kamiona iz Hrvatske i ostalih zemalja u kojima je gorivo kupovano, njihov ulazak u krug skladišta, kao i daljnji transport gorivo, te prodaja na crno. Najviše je završavao na benzinskim crpkama u regijama Veneto, Piemonte i Lombardija.

S obzirom na vrtoglavu ilegalnu zaradu Lamusta i njegovi suradnici mogli su, utvrđeno je tijekom istrage, osim najma luksuznih jahti sebi priuštiti i skupocjene automobile poput Lamborghinija, Ferrarija i Porschea, te satove za koje su izdvajali i do 100 tisuća eura. Dio te nezakonito stečene imovine policija je uspjela zaplijeniti u samom finišu operacije “Fuel Discount”.