Dogovoreno je: Sjeverna i Južna Koreja potpisat će mirovni sporazum. Detalje susreta pratite na Telegramu

Kim Jong-un je prvi sjevernokorejski vođa koji je prešao liniju razdvajanja

North Korean leader Kim Jong Un (L) and South Korean President Moon Jae In cross the inter-Korean border hand-in-hand at the border village of Panmunjeom in the Demilitarized Zone on April 27, 2018. (Korea Summit Press Pool)(Kyodo)
==Kyodo, Image: 369853568, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Newscom
FOTO: Profimedia, Newscom

U tijeku je povijesni susret predsjednika Sjeverne Koreje Kim Jong Una i predsjednika Južne Koreje Moon Jae-ina. Nakon što je u petak ujutro zakoračio na tlo Južne Koreje, Kim Jong-un postao je prvi sjevernokorejski vođa koji je to narpavio još od kraja Korejskog rata 1953.

Dvojica državnika trenutno razgovaraju, a samit bi trebao biti završen potpisivanjem sporazuma i zajedničkom izjavom prije službene večere koja će se također održati s južnokorejske strane granice. Razvoj događaja možete pratiti uživo na Telegramu.


11.30 Što se tiče denuklearizacije Korejskog poluotoka, oba državnika su pristala raditi na “potpunoj denuklearizaciji regije.”

“Južna i Sjeverna Koreja dijele stajalište da su mjere koje je pokrenula Sjeverna Koreja vrlo značajne i presudne za denuklearizaciju Korejskog poluotoka i dogovorile su da će u tom smislu izvršiti svoje uloge i odgovornosti. Južna i Sjeverna Koreja pristale su aktivno tražiti potporu i suradnju međunarodne zajednice za denuklearizaciju Korejskog poluotoka,” stoji u tekstu zajedničke deklaracije koju su upravo potpisali.


11:05 Sjeverna i Južna Koreja potpisat će mirovni sporazum za formalno okončanje Korejskog rata ove godine. Upravo je to objavljeno u zajedničkoj izjavi dviju zemalja. U priopćenju stoji kako “dvojica čelnika svečano izjavljuju da više neće biti rata na Korejskom poluotoku i da je počela nova era mira”. “Nismo ljudi koji se trebaju suprotstaviti jedni drugima, trebali bismo živjeti u jedinstvu”, poručio je KIm. Dodao je i kako su svi dugo čekali na “ovaj trenutak.”


10:10 Drugi dio svog susreta Kim Jong Un i Moon Jae-in započeli su s ceremonijalnim sađenjem stabla u demilitariziranoj zoni. Kim je na ceremoniju ponovno stigao u limuzinu koju pratili tjelohranitelji koji trče uz vozilo.

Nakon ceremonijalnog stabla, dvojac je u privatnom razgovoru proveo oko pola sata. Nije poznato o čemu su razgovarali, a s njima nije bio nitko od pomoćnika, nego samo nekolicina fotografa i snimatelja. Nakon toga se dvojac vratio u Kuću mira gdje će nastaviti poslijepodnevni sastanak.


8:00 Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un i južnokorejski predsjednik Moon Jae-in vodili su “ozbiljne i iskrene” razgovore o uklanjanju nuklearnog oružja s Korejskog poluotoka i uspostavi trajnog mira u prvom dijelu njihova susreta u petak, kazao je južnokorejski dužnosnik.

“Na samitu dvojica čelnika vodila su ozbiljne i iskrene razgovre o tome kako ukloniti nuklearno oružje s Korejskog poluotoka, uspostaviti trajni mir i razviti odnose Južne i Sjeverne koreje”, kazao je Yoon Young Chan. Dvojica državnika u razgovorima su proveli nešto više od 90 minuta. Chan je novinarima kazao i kako dvije strane sastavljaju zajedničko priopćenje koje će dvojica čelnika objaviti na kraju samita.


Napokon se dogodio povijesni susret vođa do jučer gotovo zaraćenih država. Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un izašao je iz zgrade Panmungaka, na sjevernoj strani Panmunjeoma, mjesta na Demilitariziranoj zoni, spustio se niz stepenice te došetao do betonske linije razgraničenja između dvije države, koja se nalazi između sedam baraka u kojima se održavaju pregovori vojnih izaslanstava dviju država.

Tu ga je dočekao južnokorejski predsjednik Moon Jae-in, a prvi susret dvojice predsjednika bio je više nego prijateljski: dugo rukovanje, osmjesi, srdačan razgovor, a tada je Kim primio za ruku predsjednika Moona pa su obojica dva puta prešli s jedne na drugu stranu.

Nakon toga, praćeni brojnim fotografima i televizijskim snimateljima, odšetali su do Kuće mira gdje su se održali pregovori. Dok su promatrali 300 pripadnika oružanih snaga Južne Koreje odjevenih u tradicionalne odore, predsjednik Moon je objasnio kako je broj vojnika ograničen zbog prostora, ali ako ga Kim posjeti u Cheong Wa Daeu, odnosno Plavoj kući, službenoj rezidenciji južnokorejskih predsjednika, vidjet će puno već spektakl. Kim mu je odgovorio da će doći čim ga Moon pozove.

Kim je zapisao da ovim susretom započinje nova povijest

Nakon što su izvršili smotru počasne straže, predsjednici su se upoznali s članovima izaslanstava, a potom su se, neplanirano, oba izaslanstva zajedno fotografirala. Kim je kazao Moonu da će granični kamen koji označava liniju vojnog razgraničenja koji su upravo zajedno prešli, “ako to učini i puno drugih ljudi, u budućnosti potpuno nestati”. Kim je također predložio da se njih dvojica češće sastaju jer su za 100 dana učinili više nego za 11 godina.

Nakon što mu je Moon kazao kako bi želio posjetiti Mount Baekdu, Kim je kazao kako oni nemaju tako dobre vlakove, ali da će učiniti sve kako bi se južnokorejski predsjednik što bolje osjećao. Kim Jong-un zapisao je u knjigu posjetitelja u Kući mira: “Sada počinje nova povijest, vrijeme mira”.

Potom su se predsjednici fotografirali u sobi za sastanke ispred umjetničke slike planine Bukhansan, a za vrijeme seanse, dobro raspoloženi Kim, neprestano je nešto dobacivao fotografima. Predsjednik Moon bio je vidljivo ponosan, budući da se sastanak održava na njegovu inicijativu.

Kim obećao ‘iskreni i ozbiljni razgovor’

U prvom dijelu razgovora uz predsjednika Moona bio je šef njegova Ureda Im Jong-seok te direktor Državne obavještajne službe Suh Hoon. Uz Kima je sjedio Kim Yong-chol, potpredsjednik Centralnog komiteta vladajuće Radničke partije te njegova sestra Kim Yo-jong. Ona je cijelo vrijeme bila uz Kima, dodavala mu je nalivpero kad se trebao upisati u knjigu posjetitelja, predala mu bilješke za razgovor, primila cvijeće koje je dobio od djece.

Kim je kazao kako su dvije Koreje na povijesnom početku mira i prosperiteta te da će dati sve od sebe da se postigne dobar rezultat. “Želim otvoreno i izravno razgovarati o otvorenim pitanjima kako bismo postigli dobar rezultat, nadam se da možemo gledati naprijed, hodati zajedno i zadovoljiti očekivanja ljudi”.

Odvojeno će ručati, pregovori su prekinuti

Predsjednik Moon odgovorio je pak kako narodi obje Koreje, ali i cijeli svijet s velikom pozornošću prate susret, da imaju velika očekivanja te je “izrazio svoje poštovanje prema hrabroj i odlučnoj namjeri Kima da se taj susret dogodi”. Nakon više od sat i pol razgovora, pregovori su prekinuti, a predsjednici su zasebno ručali s članovim svojih izaslanstava.

Predsjednici Moon Jae-in i Kim Jong-un sastali su se premda su Sjeverna i Južna Koreja tehnički još u ratu budući da mirovni sporazum između dviju država nikada nije potpisan. Kim Jong-unu to je drugi sastanak s nekim od svjetskih lidera, nakon što se prošli mjesec sastao s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u Pekingu.

Pripremanje terena za susret Trumpa i Kima

Korejski summit ima dvojaku zadaću. S jedne strane smanjiti napetosti i normalizirati odnose između dviju država, a s druge strane, možda još i važnije, pripremiti teren za susret američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una.

Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in ne krije kako mu je cilj postaviti temelje za sveobuhvatni sporazum između SAD i Sjeverne Koreje. Stoga će ozračje koje će vladati na susretu Moona i Kima te ostvareni rezultati, odrediti atomsferu pa i uspješnost sastanka Trump – Kim.

Međutim male su šanse da se postigne nešto veće na prvim susretima na najvišoj razini, oni će najvjerojatnije poslužiti da se najprije uspostavi međusobno povjerenje i razumijevanje. Za ozbiljnije pomake i rezultate trebat će mjeseci, a možda i godina dana pregovora na svim razinama. Premda će možda sve strane započeti pregovore s najboljim namjerama, ali pitanje je političke realnosti koliko su svi spremni na kompromise i ustupke.

Potpisivanjem mirovnog sporazuma?

Razgovori između Moona i Kima mogli bi završiti vjerojatno potpisivanjem mirovnog sporazuma čime bi i formalno okončao rat između dvije države koji je trajao od 1950. do 1953. i koji je odnio živote oko tri milijuna vojnika i civila.

Zasigurno će Moon i Kim dogovoriti intenziviranje gospodarske suradnje, što je bitno za Kima kako bi spasio i oživio svoje gospodarstvo te se izvukao od ekonomske ovisnosti od Kine.

Južnokorejsko izaslanstvo tražit će jamstva da je Pjongjang spreman za denuklearizaciju Korejskog poluotoka, dok će Kim zahtijevati čvrste sigurnosne garancije, odlazak američke vojske s Korejskog poluotoka te olakšanje i ukidanje sankcija.

Nitko ne zna tko blefira, a tko je iskren u pregovorima

Najveća nepoznanica i najveća opasnost leži u činjenici da nitko ne zna što Kim Jong-un podrazumijeva pod pojmom denuklearizacije. Premda je Sjeverna Koreja izrazila spremnost da se odrekne nuklearnog oružja, Kim Jong-un ne krije kako on smatra da se to može postići kroz nekoliko faza, dakle, možda i nekoliko godina, što niti Moon, a još manje Trump, sasvim sigurno neće prihvatiti.

Washington će inzistirati na bezuvjetnom i totalnom uništenju nuklearnog arsenala, a veliko je pitanje je li to prihvatiljivo za Kima. Kim je uvjeren kako je razvio svoje nuklearne i raketne programe u toj mjeri da može ravnopravo razgovarati s Moonom i Trumpom.

S druge strane, Washington i Seul znaju u kakvim je gospodarskim problemima Pjongjang te su sigurni da ih Kim ne može previše ucjenjivati. Vrijeme će pokazati tko blefira, a tko u rukama ima jače argumente.

Obećavajuć je i sastav izaslanstava

Za Sjevernu i Južnu Koreju bila bi katastrofa kad bi pregovori propali jer bi se za duže vrijeme izgubila svaka nada za postizanje trajnog mira na Korejskom poluotoku. Da Kim Jong-un doista dolazi sa željom da postigne dogovor s južnokorejskim predsjednikom govori i sastav sjevernokorejskog izaslanstva.

U dosadašnjim pregovorima između dviju država nikada nisu sudjelovali najviši državni i diplomatski dužnosnici, a da se o generalima i ne govori. U Panmunjeom su sada uz Kim Jong-una na povjesni summit došli Kim Yong-nam, nominalni šef države, Kim Yo-jong, Kimova mlađa sestra, Kim Yong-chol, potpredsjednik vladajuće Radničke stranke, a uz njih su još Ri Myong-su, zapovjednik Glavnog stožera korejske Narodne armije, Pak Yong-sik, ministar obrane, Ri Yong-ho ministar vanjskih poslova i Ri Son-gwon, predsjedatelj Odbora za mirno ujedinjenje dviju država.

U južnokorejskom izaslanstvu su Jeong Kyeong-doo, zapovjednik Glavnog vojnog stožera, Chung Eui-yong, savjetnik predsjednika Moona za nacionalnu sigurnost, direktor Nacionalne obavještajne službe Suh Hoon, ministar obrane Song Young-moo, ministar vanjskih poslova Kang Kyung-wha te ministar ujedinjenja Cho Myoung-gyon.

Kim došao na pregovore s vlastitim WC-om

Očekuje se da će se supruge obojice predsjednika pojaviti na svećanoj večeri koja je predviđena nakon završetka razgovora. Uz suprugu Ri Sol-ju, sestru Kim Yo-jong, osam najviših dužnosnika Sjeverne Koreje te obilje darova, Kim Jong-un donosi na summit i vlastiti toalet.

Washington Post citirao je Lee Yun-keola, nekadašnjeg tjelesnog čuvara sjevernokorejskih vladara koji je kazao kako na svakom putovanju Kim iz razloga nacionalne sigurnosti koristi vlastiti WC. Tako se, naime, ne može utvrditi njegov zdravstveni status.

Osobni WC ugrađen je u vozila različitih veličina koji prate predsjedničku kolonu. Nitko drugi osim Kima ne može koristiti njegov WC.

Apel pape Franje prema dvojici dužnosnika

U svojoj propovijedi papa Franjo zamolio je Moon Jae-ina i Kim Jong Un da imaju hrabrosti da pronađu put do mira jer je, kako je kazao, “ovaj summit je povoljna prilika za pokretanje transparentnog dijaloga koji vodi do pomirenja i mira na Korejskom poluotoku i u cijelom svijetu

Korejskom narodu, koji žarko želim mir, obećavam molitvu i blizinu cijele Crkve. Vatikan podupire i potiče sve korisne i ozbiljne napore da se izgradi bolja budućnost kroz dijalog i prijateljstvo”.