Snowden je kritizirao australsku vlast jer je bez naloga prikupljala snimke novinara Guardiana

Australska vlada tvrdi kako nije prekršila zakone tijekom istrage Farrella

Edward Snowden
FOTO: AFP

Edward Snowden kritizirao je australsku vlast koja je bez naloga prikupljala snimke novinara Guardiana. Australska vlada tvrdi kako time nije prekršila svoje zakone tijekom istrage Paula Farrella, Guardianovog novinara koji je 2014. godine razotkrio kontroverzne operacije australske carine.

“Policija u razvijenim demokratskim državama ne treba pratiti privatne aktivnosti novinara kako bi došla do povjerljivih izvora”, rekao je Snowden za Guardian.

Tijekom 2015. godine australski parlament donio je na snagu nekoliko kontroverznih zakona koji ograničavaju privatnost i slobodu izražavanja.

Oblik masovnog nadzora

“Ovo se ne bi smjelo događati. Ali to je neizbježna posljedica obveznog čuvanja podataka i masovnog nadzora”, rekao je Geoffry King, direktor Odbora tehnološkog programa za zaštitu novinara.

U ožujku 2015. godine australski Senat donio je zakon po kojem tvrtke koje pružaju usluge interneta i mobilne telefonije 24. mjeseci zadržavaju metapodatke kupca.

Ovom zakonu su se žestoko protivili australska Zelena stranka čiji je glasnogovornik, senator Scott Ludlam, nazvao nove odredbe jednim oblikom masovnog nadzora.

Prisluškivanje bivšeg indonezijskog predsjednika

Iako je u posljednjem trenutku došlo do izmjena i dopuna zakona koji obavezuje sigurnosne agencije da nabave nalog prije nego što zatraže metapodatke novinara, zakon esencijalno proširuje mogućnosti australske vlade da provede nadzor.

Dokumenti koji su procurili 2013. godine zahvaljujući Snowdenu otkrili su da australske špijunske službe ponudile skupove metapodataka australskih građana svojim partnerima iz Five Eyes mreže u kojoj se nalaze Amerika, Velika Britanija, Kanada, Novi Zeland i Australija.

Drugi dokumenti koji su procurili otkrili su da su australski špijuni pokušali prisluškivati telefonske pozive bivšeg indonezijskog predsjednika Susila Bombanga Yudhoyonoa i njegovog uskog kruga poznanika što je rezultiralo diplomatskim jazom između dvije zemlje.

Podnio žalbu

Istraživanje Farrellovih izvora, koje je novinar Guardiana koristio kako bi napisao priču o aktivnostima australskih carinskih brodova i njihovim kontroverznim operacijama vraćanja brodova s tražiteljima azila iz Indonezije, provedeno je 2014. godine, prije nego li je zakon o dolasku do informacija s nalogom stupio na snagu.

Potvrda da su vlasti tražile pristup Farrellovim snimkama objavljena je tek nakon što je novinar podnio žalbu australskom povjereniku za privatnost u skladu sa australskim Zakonom o privatnosti.