Socijalni radnici izloženi su nasilju, ovo u Đakovu nije izoliran slučaj. Pronašli smo još neke mučne priče

Najteži slučaj je onaj iz 2000. kad je napadač u Splitu izbo socijalnog radnika

09.07.2019., Djakovo - Tijekom pucnjave u Centru za socijalnu skrb u Djakovu jedna je zenska osoba ubijena, a muskarac tesko ranjen. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Socijalni radnici izloženi su raznim prijetnjama s obzirom na prirodu svog posla. Naime ljudi koji od njih traže socijalnu pomoć, a ona im se ne odobrava ili pak roditelji koji se bore za skrbništvo nad djecom često su nezadovoljni. U takvim okolnostima socijalni radnici suočeni su s ozbiljnim ispadima, a jedan takav danas je okončan ubojstvom i pokušajem ubojstva u Centru za socijalnu skrb u Đakovu.

Muškarac koji je inače bio problematičan, a često je dolazio u Centar, pojavio se i danas. Zaštitar ga nije pregledao na ulazu jer je, kako kaže vlasnik zaštitarske tvrtke Buzov, nosio torbicu kao i svaki građanin i u Centru bio kao domaći. Na ulazu u Centar nije bilo metal detektora pa nitko nije mogao znati da ovoga puta sa sobom u torbi ima i pištolj. No, muškarac je u jednom trenutku zapucao. Hicima je usmrtio 50-godišnju djelatnicu Centra, dok je njezinog 35-godišnjeg kolegu teško ranio. Nakon toga je pobjegao.

Ovo, na žalost, nije prvi ovakav slučaj u Hrvatskoj. Početkom ove godine socijalni radnici posljednji su put apelirali na nadležne da ih bolje zaštite. Svi još pamte ubojstvo socijalnog radnika u Centru za socijalnu skrb u Splitu 2000. godine. Taj događaj trebao je predstavljati svojevrsnu prekretnicu u organizaciji sigurnosti centara za socijalnu skrb, no evidentno do danas nije učinjeno dovoljno.

Ubojstvo socijalnog radnika u Splitu

Bio je 15. prosinca te 2000. godine kada je ubijen socijalni radnik Jakov Kudrić (57). U njegov ured na drugom katu splitskog Centra za socijalnu skrb oko 9.50 sati došao je korisnik socijalne pomoći Vlado Vilušić iz Tuzle (38). Izvukao je kuhinjski nož dugačak 15-ak centimetara i njime ubo Kudrića. Kudrić je na putu do bolnice preminuo.

Njegovo ubojstvo šokiralo je ne samo njegove kolege, nego i cijeli grad i državu: zbog tog ubojstva prekinuta je sjednica Vlade, tadašnji predsjednik RH Stjepan Mesić i premijer Ivica Račan odmah su Kudrićevoj obitelji uputili brzojave sućuti, a u Split su hitno upućeni visoki državni dužnosnici kako bi socijalnim radnicima zajamčili sigurnost na poslu.

Kasnije se doznalo da je ubojica bio nezaposleni soboslikar koji je zbog posljedica prometne nesreće imao trajnu nesposobnost za rad. Djelatnicima centra mjesecima je prijetio jer nije bio zadovoljan iznosom socijalne pomoći. Centar mu je participirao u plaćanju podstanarstva, ali je Vilušić mislio da zaslužuje više, tražeći da mu se dodijeli stan ili garsonijera. Zbog prijetnji je u nekoliko navrata priveden te liječen na Odjelu za psihijatriju KBC-a Split. Na kraju je svoje prijetnje i ostvario.

Prijetio socijalnim radnicima, policiji i djelatnicima suda

U rujnu 2010. uhićen je 54-godišnjak koji je prijetio zaposlenicima suda, policajcima i djelatnicima Centra za socijalnu skrb. Kasnije se doznalo da je bio i naoružan. Naime, u njegovom domu u Sesvetama policajci su pronašli automatsku pušku Crvena zastava s pripadajućim spremnikom u kojem je bilo 15 komada streljiva.

Ovaj incident dogodio se tijekom asistencije policije i socijalnih radnika sudskom ovršitelju.

Mlatio suprugu, pa prijetio socijalnim radnicama i odvjetnici

Nekoliko mjeseci kasnije, u siječnju 2011. zbog prijetnji ubojstvom uhićen je 42-godišnjak iz Ludbrega. Prema policijskoj prijavi on je nezadovoljan načinom na koji se rješava njegov slučaj, telefonom i putem interneta prijetio ubojstvom djelatnicima Centra za socijalnu skrb u Ludbregu.

Sve je počelo kada ga je supruga prijavila za nasilje i tražila smještaj u Sigurnoj kući. Osumnjičeni muškarac želio je ostvariti pravo da viđa dijete, a Centar ga je uputio na sud. No, u međuvremenu je od tog svog zahtjeva odustao. Kada je supruga pokrenula brakorazvodnu parnicu, prijetio je i njezinoj odvjetnici.

Socijalnim radnicama poručila da će ih zakopati u vrtu

Općinsko državno odvjetništvo u Varaždinu pokrenulo je postupak protiv 51-godišnjakinje koja je u svibnju 2017. u dvorištu svoje kuće u Šemovcu prijetila trima djelatnicama Centra za socijalnu skrb. U njezin dom one su došle nakon što je prijavljena da zanemaruje brigu o svom sinu. Poručila im je da će ih ubiti i zakopati u vrtu.

Optužnica protiv ove nasilne gospođe podignuta je pred Općinskim sudom u Varaždinu.

Pred sudom prijetila djelatnici koja joj je oduzela dijete

Protiv 38-godišnjakinje iz Đurđevca podignuta je optužnicu zbog prijetnji upućenih djelatnici Centra za socijalnu skrb. Tužiteljstvo ju tereti da je 12. prosinca 2018. ispred zgrade suda u Đurđevcu, nakon održane rasprave u postupku lišenja prava na roditeljsku skrb, uputila socijalnoj radnici centra za socijalnu skrb riječi prijetnje.

Dva puta u Čakovcu napala istu socijalnu radnicu

Početkom ove godine socijalni radnici uputili su otvoreno pismo u kojem su ponovno apelirali da ih se zaštiti. Naime, jedna korisnica socijalne pomoći napala je 8. siječnja oko podneva socijalnu radnicu u Centra za socijalnu skrb Čakovec. Ona je u tom trenutku u društvu još tri stručne djelatnice provodila terenski psihosocijalni rad, te je tada iznenada napadnuta.

Posebno je zabrinjavajuće da je ta ista žena već napala ovu istu socijalnu radnicu dok je obilazila korisnike na terenu. Zbog toga je u dva navrata prijavljena.

Prijetio socijalnoj radnici u centru u Puli

Muškarac (55) je 22. veljače ove godine oko 12 sati, u prostorijama Centra za socijalnu skrb u Ulici Sergijevaca u Puli, prijetio smrću 28-godišnjoj djelatnici. Ona je prijetnje prijavila policiji.

Tek nekoliko tjedana kasnije, 16. ožujka, nasilni muškarac je priveden u pritvorsku jedinicu Policijske uprave istarske.

Privedena zbog prijetećih poruka socijalnoj radnici

Početkom prošlog mjeseca privedena je 38-godišnjakinja koja je 30. svibnja prijetila ubojstvom djelatnicima i zaštitaru Centra za socijalnu skrb u Zadru. Posebno se okomila na socijalnu radnicu koja je vodila njezin slučaj.

Nije joj bilo dovoljno što joj je uživo uputila prijetnje, već joj je par sati kasnije slala poruke prijetećeg sadržaja koje su se ovoga puta odnosile i na obitelj djelatnice Centra.