Nekad je nužno odabrati stranu

Španjolska će napokon dobiti Vladu i time je jedna politička kriza gotova. No, druga bi mogla krenuti odmah

Nakon 10 mjeseci Mariano Rajoy osigurao je novi premijerski mandat

Spain's Prime Minister Mariano Rajoy arrives at the Hangzhou International Expo Center to attend the G20 Summit in Hangzhou on September 4, 2016.
World leaders are gathering in Hangzhou for the 11th G20 Leaders Summit from September 4 to 5. / AFP PHOTO / POOL / Etienne Oliveau
FOTO: AFP/AFP

Nakon deset mjeseci neizvjesnosti i dvoje parlamentarnih izbora, Mariano Rajoy osigurao je svoj drugi premijerski mandat. Njegov put do vlasti završio je ove nedjelje, kada je oporbena Socijalistička stranka (PSOE) nevoljko ipak pristala podignuti svoj veto protiv nove konzervativne vlade. Time je politički zastoj u Španjolskoj završen. Ili ipak nije, pita se Financial Times.

U duboko podijeljenom parlamentu, Rajoy će biti izabran glasovima svoje stranke PP i centrističke stranke Građani (Ciudadanos), ali i zahvaljujući suzdržanosti većine socijalističkih zastupnika.

Kontrolira 137 od 350 zastupnika

Očekuje se kako će se odlučujuće glasanje održati ovog vikenda. No, Rajoyjov problem ostat će to što se temeljna struktura parlamenta nije promijenila. PP kontrolira 137 mjesta u parlamentu koji broji 350 zastupnika. Ako se uključe zastupnici Građana, Rajoyju nedostane sedam glasova za većinu. Španjolski će premijer tako voditi manjinsku vladu s neprijateljskom većinom u parlamentu od prvog dana.

Socijalisti su pomogli svojem starom rivalu da se vrati u vladu. No, njihovu odluku ne treba čitati kao početak novog produktivnog patnerstva, naprotiv, piše FT. Socijalisti nisu željeli Rajoyja na premijerskom mjestu, ali još manje nove izbore. Ankete, naime, pokazuju da je stranka u slobodnom padu.

Socijalisti u problemima

Prioritet PSOE-a je ponovno pridobiti kredibilitet među svojim biračima od kojih su se mnogi okrenuli radikalno lijevoj i anti-establishment stranci Podemos.

Prvi ključni test za Rajoyja stiže odmah. Španjolska je pod snažnim pritiskom iz Bruxellesa da smanji deficit. Početkom godine Rajoy je od Europske komisije dobio određeno olakšanje, ali čak je i revidirani, manje ambiciozni plan deficita je teško dohvatljiv. Španjoska je obećala smanjiti svoj proračunski manjak na 3.1 posto BDP-a iduće godine. Prema sadašnjim kalkulacijama zemlja ide prema deficitu od 3.6 posto. Rajoy će nekako morati smanjiti potrošnju za oko 5 milijardi eura.

Loša perspektiva ove vlasti

Najvjerojatnije je kako će španjolski premijer, nastavlja FT pokušati okupiti privremenu koaliciju sastavljenu od vlastitog PP-a, Ciudadanosa, konzervativne Baskijske nacionalne stranke i nekoliko regionalnih zastupnika s Kanarskih otoka. Zauzrvat će u proračun morati uključiti određene financijske nagrade za Baskiju i Kanarske otoke, čime neće biti presretni niti njegovi vlastiti birači, niti antinacionalističko vodstvo Građana.

Teško je očekivati kako će španjolske vlasti krenuti u neke značajnije poduhvate poput reforme tržište rada, obrazovne reforme ili ustavnih promjena koje bi promijenile odnos između država i regija.

Rajoy ima jedan adut. Uvike može isprovocirati izvanredne izbore u nadi da će ga birači vratiti na mjesto premijera sa pravom vladajućom većinom. No, čak niti ta prijetnja teško će upaliti kod Socijalističke stranke koji su već doveli strpljenje svojih birača do limita. Ne bi trebalo iznenaditi ako ova španjolska vlast bude loša, kratka i uglavnom neproduktivna, zaključuje FT.