Splitska vlast sazvala je presicu zbog otpuštanja jednog uhljeba. Toliko je teško u javnom sektoru dobiti otkaz

Otkazi u javnom sektoru vrlo često završavaju sudskim sporovima, koje (bivši) radnici vrlo često i dobivaju

FOTO: Pixsell/Telegram

U prošlosti smo imali cijeli niz pomalo bizarnih primjera u kojima su ljudi, u javnom sektoru, vraćani na posao iako je to radi čega su dobili otkaz nespojivo s nastavkom rada u istoj organizaciji

Koliko je teško dati i dobiti otkaz u javnom sektoru najbolje ilustrira jučerašnji događaj – konferencija za medije splitskog gradonačelnika Ivice Puljka povodom otkaza jednom gradskom službeniku. Čovjek je dobio otkaz jer je, kako kaže gradonačelnik “utvrđen niz nepravilnosti” – od lažnih bolovanja za vrijeme kojih je radio u inozemstvu, netočne evidencije radnog vremena, pa sve do toga da se osam dana nije pojavio na poslu.

Već godinama se priča o prevelikom broju zaposlenih u javnom sektoru, bilo da se radi o državnoj ili lokalnoj administraciji, ministarstvima, agencijama, gradovima, općinama, županijama, pa i državnim i javnim firmama, no do sada nitko nije uspio identificirati točan broj ljudi koji su višak, a onda, naravno, ni otpustiti ljude koji su na izmišljenim radnim mjestima ili ne obavljaju svoj posao.

Nitko pouzdano ne zna koliki je višak zaposlenih

Pojedini ekonomisti iznosili su procjene o čak 20 do 30 posto zaposlenih u javnoj administraciji koji su višak. Iako se radi o zaista velikom postotku, on se ne čini toliko nerealan, ako znamo da se u javnom sektoru često zapošljava kada netko treba posao, a ne kada postoji stvarna potreba za novim radnim mjestom. Također, poznato je i da se poslovi prečesto dobivaju “preko veze” bilo da se radi o političkim ili rodbinskim vezama, ili naprosto o najjednostavnijoj korupciji – kupovanju radnog mjesta.

No, za razliku od privatnog sektora, gdje se otkazi daju i dobivaju svakodnevno – čim netko nije zadovoljan svojim poslom odlazi drugdje, a isto tako poslodavci, kada nisu zadovoljni radnikom ili se smanjio obujam posla, bez odgađanja otpuštaju, u javnom sektoru stvari su malo drugačije. Otkazi u javnom sektoru vrlo često završavaju sudskim sporovima, koje (bivši) radnici vrlo često i dobivaju, iako postoje očiti razlozi zašto ta osoba više ne bi trebala raditi na poziciji na kojoj je do otkaza radila.

Otkaz zbog lažne diplome – sud vraća na posao

U prošlosti smo imali cijeli niz pomalo bizarnih primjera u kojima su ljudi, u javnom sektoru, vraćani na posao iako je to radi čega su dobili otkaz nespojivo s nastavkom rada u istoj organizaciji. Na primjer, sudski spor protiv poslodavca dobila je šefica financija Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje koji kontrolira rad obrazovnog sustava. Šefica financija u toj instituciji dobila je 2014. godine otkaz, jer je utvrđeno da je radila s lažnom diplomom.

U radnoj knjižici imala je upisanu visoku stručnu spremu, stečenu na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, no nakon provjere utvrđeno je da je diploma lažna. Dobila je izvanredni otkaz zbog “osobito teške povrede obaveza iz radnog odnosa”. Nakon višegodišnjeg sudovanja, na više instanci, Županijski sud u Split prošle je godine odlučio da je otkaz nezakonit i vratio je na posao. Sud je, naime, utvrdio da je napravljena proceduralna pogreška jer se poslodavac o otkazu, prema Zakonu o radu, morao konzultirati s radničkim vijećem, što nije učinjeno. Inače, gospođa je u međuvremenu diplomirala na fakultetu u Travniku.

Otkaz samo ako golim rukama zadavite šefa

Jedan od poznatijih primjera je i slučaj Jurice Prskala, bivšeg člana uprave Hrvatskih autocesta koji je 2010. dobio otkaz nakon što je uhićen pod sumnjom da je sudjelovao u namještanju poslova na autocesti Zagreb – Split. Radi se o poznatoj aferi bojanja tunela. Prskalo je tužio HAC i nakon otprilike šest godina vraćen je na posao.

HAC ga je vratio na radno mjesto inženjera, a uz to su mu morali isplatiti plaće za vrijeme dok nije radio. S obzirom na to da je bio član uprave, radilo se o višemilijunskom iznosu. Inače, otkaz je dobio uz obrazloženje da nastavak radnog odnosa nije moguć zbog narušenog povjerenja između poslodavca i radnika, s obzirom na karakter kaznenih djela za koje ga se sumnjičilo.

Uglavnom, kao što je vidljivo iz ovih primjera, dobiti zakonit otkaz u javnom sektoru nije baš lako. Vjerojatno morate golim rukama zadaviti šefa nasred ureda, da bi se to ocijenilo valjanim razlogom za otkaz.