Srbija doživjela potop u New Yorku, Vučićev poltron slavi: 'Ovo je za nas dan ponosa, pobijedili smo'

Pljušte reakcije na usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici

President of Serbia Aleksandar Vu?i? listens during a United Nations (UN) General Assembly meeting to vote on the creation of an International day to commemorate the Srebrenica genocide at UN headquarters in New York on May 23, 2024. (Photo by ANGELA WEISS / AFP)
FOTO: AFP

Opća skupština UN-a u New Yorku usvojila je rezoluciju kojom se 11. srpnja proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucijom se osuđuje negiranje genocida i veličanje osuđenika za ratne zločine. Za rezoluciju je bilo 84 predstavnika zemalja, 19 je država bilo protiv donošenja rezolucije, a 68 je bilo suzdržano pri glasanju, uglavnom uz obrazloženje da nije bilo potrebnog konsenzusa.

Rezoluciju su predložile države koje s tim imaju teško povijesno iskustvo – Njemačka i Ruanda. Njemačka je veleposlanica pri UN-u Antje Leendertse je izjavila da se protiv rezolucije šire “lažne optužbe” i istaknula da je usmjerena samo protiv izravnih počinitelja genocida a ne protiv nekog naroda ili države, pa tako ni protiv Srbije.

“Pozivam sve da pročitaju što u rezoluciji piše”, rekla je Leendertse podsjetivši kako je amandmanom Crne Gore razjašnjeno da je riječ o individualnoj odgovornosti koja se ne može pripisivati nijednom narodu ni vjerskoj skupini.

Majke Srebrenice dočekale rezoluciju

Glasanje su pratile i Majke Srebrenice, bosanskohercegovačka nevladina organizacija koja okuplja preživjele, članove obitelji ubijenih i nestalih 1995. godine tijekom pada Srebrenice i Žepe. “Pobjeda istine i pravde! Rezolucija je usvojena”, kratko su komentirali na X-u.

Veleposlanik BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija je napisao: “Odlukom Generalne skupštine UN svaki naredni 11. srpnja je Međunarodni dan refleksije i komemoracije Srebrenica 1995 genocida! Odluka je donesena ‘košarkaškim’ rezultatom 84 prema 19. U ‘gledalištu’ je ostalo 68 ‘igrača’! Zahvaljujem svima koji su proteklih godinu bili zajedno!”

Dokument neće destabilizirati stanje

Usvajanje rezolucije kojom UN podsjeća na genocid u Srebrenici pobjeda je istine, a donošenje tog dokumenta ni na koji način neće destabilizirati stanje ni u BiH niti u regiji, izjavio je u četvrtak bosanskohercegovački ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković.

U prvoj reakciji nakon što je Opća skupština UN-a usvojila rezoluciju kojom podsjeća na genocid počinjen nad Bošnjacima Srebrenice 1995. i poziva na uspostavu 11. srpnja kao međunarodnog dana sjećanja na žrtve tog zločina, Konaković je novinarima u Sarajevu kazao kako je sretan jer su “pobijedile činjenice”, a tijekom rasprave na Općoj skupštini UN nitko nije nijekao da je u Srebrenici počinjen genocid.

“Ovime se šalje nikad jasnija poruka onima koji niječu genocid i veličaju ratne zločince”, kazao je Konaković, ističući kako je iznimno važno što je cijela regija osim Srbije bila na pravoj strani, unatoč silovitim pritiscima iz Beograda. Prijetnje i tvrdnje da će rezolucija rezultirati destabilizacijom kakve su izricali srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik ocijenio je izmišljotinama čiji je cilj bio zaustaviti jedan civilizacijski proces.

‘Neće biti mirnog razlaza’

Nikakve destabilizacije neće biti pa ni “mirnog razlaza” u BiH o kojemu sada govori Dodik, kazao je Konaković upozorivši Dodika da će institucije BiH odlučno reagirati bude li on nešto od svojih prijetnji pokušao provesti u djelo.

“Bili su agresivni, ali nisu uspjeli uvjeriti više od 16 zemalja”, kazao je Konaković podsjećajući kako je samo toliko članica UN glasalo protiv rezolucije. Najavio je kako će BiH već u petak uputiti prosvjednu notu svim državama koje su glasale protiv rezolucije jer su time zanijekali presude međunarodnih sudova.

Usvajanje rezolucije pozdravio je i predsjednik vlade Federacije BiH i čelnik vladajućeg SDP BiH Nermin Nikšić ističući kako je time još jednom potvrđeno da je srebrenički masakr imao sva obilježja genocida.

‘Strašan zločin je tragedija’

“Tu pravnu činjenicu ne može nitko osporiti bez obzira koliko se pojedinci trudili da genocid svedu na ‘strašan zločin’. Strašan zločin je tragedija koja se desila prije par dana u Tuzli, nedavno u Gradačcu ili prošle godine u Beogradu, ali u Srebrenici je bio genocid”, izjavio je Nikšić.

Izrazio je nadu kako će doći dan kada će nove generacije i među Srbima prihvatiti istinu kao katarzu i kao čin skidanja okova zla koje njihove trenutne političke elite nameću nameću svom narodu. Iz američkog veleposlanstva u BiH u posebnoj su izjavi istaknuli kako su ponosni na to što su SAD bile među sponzorima usvojene rezolucije

“Rezolucija ne cilja nijednu državu članicu i ne pripisuje kolektivnu odgovornost niti jednoj skupini ljudi. Kao što rezolucija jasno kaže, svi imamo obvezu priznati činjenice, podučavati istinu, odati počast žrtvama, podržati stalne napore na pronalaženju i identifikaciji žrtava i kazneno goniti počinitelje”, rekli su u priopćenju.

Oglasilo se i hrvatsko ministarstvo

Hrvatska je u četvrtak pozdravila usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Općoj skupštini UN-a, ističući kako Zagreb svoje stajalište temelji na poštivanju međunarodnog prava. Opća skupština UN-a ranije u četvrtak je donijela rezoluciju kojom podsjeća na genocid nad Bošnjacima Srebrenice 1995., poziva na poštivanje žrtava i činjenica utvrđenih sudskim presudama te na uspostavu međunarodnog dana sjećanja na taj zločin.

“Pozdravljamo usvajanje rezolucije, Hrvatska svoje stajalište temelji na poštivanju međunarodnog prava. Međunarodni sud je još 2007. utvrdio kako je u UN-ovoj zaštićenoj zoni u Srebrenici počinjen genocid”, kaže se u priopćenju MVEP-a.

Usvajanje rezolucije komentirala je i bivša premijerka Jadranka Kosor. “Možete vrijeđati, mrzitelji. Rezolucija o genocidu u Srebrenici je usvojena. Hvala svima koji su glasom podržali”, napisala je na X-u.

Reagirao Milorad Dodik

Odmah nakon glasanja, krenule su i prve reakcije na društvenim mrežama. “U Generalnoj skupštini UN-a nisu uspjeli imati ni natpolovičnu većinu, što znači da je ovo propala rezolucija o Srebrenici. Blizu 110 zemalja nije glasalo, bile su protiv ili suzdržane.

Ovo je propala rezolucija i to znači da je UN nije podržao. Njihov plan da Srbima nametnu genocidnost i moralnu diskvalifikaciju nije uspio. Amerikanci će reći da su dovoljna 84 glasa ‘za’, ali po kojem principu je to dovoljno? Je li to demokratski? Pa nas na Zapadu uče da je demokratska većina ona koja je natpolovična od ukupnog broja. Oni to nemaju. Zašto lažu?”, pita se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Vulin: ‘Ovo je dan ponosa za Srbe’

Izglasavanje rezolucije komentirao je i potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin. “Za nas Srbe ovo je dan ponosa i dan nakon kojeg svoju politiku trebamo uskladiti s izbornim rezultatima”, rekao je.

“Tražili ste lisicu, naišli ste na vuka. Njemačka, SAD i njihove kolonije smatrale su Srbe lakim plijenom. Očekivao sam da nas zemlje koje su ratovale protiv Srbije bolje poznaju i više cijene. Pokazali su silu, ali nisu ubili istinu. Više zemalja članica UN-a nije podržalo rezoluciju nego što jest”, dodao je, a prenosi N1.

Kaže da je “ovo pobjeda Srbije, njenih iskrenih prijatelja i pobjeda nevjerojatne upornosti i čelične volje predsjednika svih Srba Aleksandra Vučića”. “Povijest nepogrešivo bira tko će je činiti, a Srbi tko će ih voditi. Za nas Srbe ovo je dan ponosa i dan nakon kojeg svoju politiku trebamo uskladiti s rezultatima izbora. Svatko nam je rekao što misli o nama, mi Srbi biramo prijatelje, ali biraju nas i neprijatelji”, zaključio je Vulin.

Vučić je ‘ponosan na svoju Srbiju’

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić na Instagramu je objavio fotografiju u kojoj je ogrnut srpskom zastavom i uz kratku poruku “Ponosan na svoju Srbiju”.

U Beogradu se nakon izglasavanja rezolucije preko puta Skupštine Srbije pojavila kolona automobila sa srpskim zastavama. Ispred zgrade Vlade Crne Gore održao se skup kako bi građani izrazili nezadovoljstvo zbog glasanja izvršne vlasti u Općoj skupštini UN-a kojim je podržana Rezolucija o genocidu u Srebrenici. Okupljeni skandiraju “izdaja”, “Rusija” i ime ratnog zločinca osuđenog zbog genocida u Srebrenici Ratka Mladića.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli MOJ – BEOGRAD (@moj_beo_grad_)