Srbija ima nagli skok zaraženih. Jako su blizu novom lockdownu i uvođenju izvanrednog stanja

Stanje je loše; s porastom broja zaraza, sve više pacijenata treba bolničko liječenje

04, May, 2020, Belgrade - Life is slowly returning to normal after mitigating measures to combat the coronavirus epidemic. Knez Mihailova street. Photo: A. K./ATAImages

4, maj, 2020, Beograd - Zivot se polako vraca u normalne tokove posle ublazavanje mera borbe protiv epidemije korona virusa.  Photo: A. K./ATAImages,Image: 516913540, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: A. K./ATAImages 4, maj, 2020, Beograd - Zivot se polako vraca u normalne tokove posle ublazavanje mera borbe protiv epidemije korona virusa.

Nagli skok broj zaraženih i hospitaliziranih doveo je u utorak Srbiju na korak do novog zatvaranja i mogućnog izvanrednog stanja, ali i do prijepora kako uskladiti mjere tako da zaštite zdravstveni sustav i kampanju cijepljenja, a da ne naškode gospodarstvu.

Medicinski dio vladina Kriznog stožera za borbu protiv koronavirusa inzistira da se kritičan porast broja novozaraženih, kojih je u utorak više od 4000, i hospitaliziranih mora presjeći strogim ograničenjima i izvanrednim stanjem u kojem bi radile samo prehrambene trgovine, ljekarne i benzinske postaje, ali samo za točenje goriva.

‘Nužan je balans’

Nasuprot tom stajalištu, dužnosnici iz političkog spektra upozoravaju da se mora naći balans i uskladiti mjere i ograničenja kako zatvaranje ne bi ugrozilo gospodarstvo i prihode državnog proračuna.

Odluka o novim mjerama u borbi protiv koronavirusa očekuje se u srijedu. U posljednja 24 sata u Srbiji je od posljedica covida 19 preminulo 16 ljudi, a među testirana 16.743 uzorka registrirano je 4157 novih slučajeva zaraze, objavile su u utorak zdravstvene vlasti.

Istodobno s porastom broja zaraza, sve više pacijenata treba bolničko liječenje. U Srbiji je od početka epidemije u ožujku 2020. godine preminulo 4475 ljudi, a stopa smrtnosti je 0,96 posto.