Srbija ima više od 6000 novih slučajeva. Brnabić: 'Pripremamo se za uvođenje covid-propusnica'

Vlada se zalaže i za strože poštivanje mjera te kontroliranje i kažnjavanje prekršitelja

BELGRADE, SERBIA - OCTOBER 5, 2020: Old senior woman wearing a respiratory face mask sitting in a crowded street of Belgrade, during the coronavirus covid 19 health crisis.

Picture of a white caucasian senior woman in belgrade, serbia, sitting in the streets of Belgrade, capital city of Serbia, while wearing a respiratory face mask during the coronavirus health crisis.,Image: 566880342, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Profimedia

U Srbiji je u ponedjeljak ponovno registrirano više od 6000 zaraženih koronavirusom na dnevnoj razini, a preminulo je 27 oboljelih, pokazuju podaci Ministarstva zdravstva te zemlje. Od 21.163 testirana uzorka, 6249 bilo je pozitivno na koronavirus. Na bolničkom liječenju je 3057 pacijenata, a na respiratoru ih je 142.

Od početka epidemije 6. ožujka prošle godine registriran je 823.161 slučaj zaraze, a službeno je potvrđeno 7575 smrtnih ishoda nakon zaraze koronavirusom. Do sada je barem jednom dozom cijepljeno 2,83 milijuna punoljetnih građana, što je tek nešto više od 50,5 posto ukupne populacije, a treću dozu primilo je šest posto stanovnika, pa su učestali pozivi da se cijepi što više mladih koji su sada i najbrojniji među novozaraženima.

Brnabić: ‘Polako se pripremamo za uvođenje propusnica’

To je, između ostalog, razlog zbog kojeg Krizni stožer i izvršna vlast razmišljaju o uvođenju covid potvrda, koje je i službeno najavila premijerka Ana Brnabić. Članovi Kriznog stožera se, osim za potvrde, zalažu i za strože poštivanje mjera te kontroliranje i kažnjavanje prekršitelja koji ne poštuju aktualne epidemiološke mjere i ograničenja.

“Gledali smo ovih dana i tjedana kako je to bilo moguće u nekim drugim zemljama. Ne možete uvjetovati ljudima certifikate za ulazak u dućan po kruh i mlijeko, ali se polako pripremamo da uvodimo propusnice na onim mjestima na kojima nije neophodno da ljudi borave, gdje im život ne ovisi o tome – u zatvorenim prostorima, kafićima, barovima, restoranima i noćnim klubovima“, rekla je Brnabić.