Srbija je od Moskve i službeno zatražila raketne sustave, a ruski mediji objavili su danas o kojem se oružju točno radi

Komersant piše kako će do kraja siječnja biti odlučeno o zahtjevima Srbije

16.10.2014., Beograd, Republika Srbija - Vojna parada u povodu 70. obljetnice oslobodjenja Beograda u 2. svjetskom ratu. 
Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Rusko oružje održat će Balkan u ravnoteži, naslov je članka u ruskom listu Komersant, koji piše kako je Srbija, kao odgovor na hrvatske planove za kupnju američkih taktičkih projektila MGM – 140 ATACMS, zainteresirana za ruski protuzračni sustav.

Zahtjevi srpskog Ministarstva obrane već su poslani u Moskvu, a zajednička komisija o vojno – tehničkoj suradnji između dvije zemlje razmotrit će te zahtjeve do kraja siječnja.

“Temeljito ćemo ispitati i razmotriti popis. Koliko je to moguće zahtjev će biti ispunjen”, rekao je zamjenik ruskog premijera Dimitrij Rogozin.

Domet 300 kilometara

MGM-140 ATACMS koji Hrvatska, navodno, želi nabaviti od SAD-a
MGM-140 ATACMS koji Hrvatska, navodno, želi nabaviti od SAD-a wikipedia

Rakete koje Hrvatska želi nabaviti imaju domet od 300 kilometara. “Srpska vojska drži da će pojava takvog oružja na Balkanu promijeniti ravnotežu snaga u regiji, ali pomoć od onih koji ih tako aktivno zovu u NATO neće čekati”, rekao je jedan od izvora Komersanta. “Pa su bili prisiljeni obratiti se nama”.

“Srbija neće tražiti ustupke, ali imamo razloga očekivati puno od Rusije. Nećemo pokrenuti rat protiv Hrvatske. Rat Srbije protiv NATO-a bi bio besmislen”, rekao je srpski predsjednik Tomislav Nikolić prilikom posjeta Rusiji.

Prema pisanju Komersanta, Srbija želi kupiti obrambene rakete srednjeg dometa tipa Buk i Tor, kao i rakete kratkog dometa tipa Pantsir-S1. Protuzračni sistem S-300 se nije niti spominjao u Beogradu s obzirom da Srbija nema vojni budžet i ne može si ga priuštiti.

Srbija nabavlja i avione?

Uz to, Ministarstvo obrane Srbije želi nadograditi svoju zračnu flotu s još nekoliko MIG-29 zrakoplova. Trenutačno, u srpskoj avijaciji djeluje 10 MIG-29 zrakoplova (šest ih je kupljeno od Rusije u 2013. godini), 11 lovaca MIG-21, kao i nekoliko desetaka lovaca tipa J-22 Orao.

Buk raketni sustav
Buk raketni sustav wikipedia

Izvori ruskog lista tvrde da će, ako se Rusija i Srbija dogovore o broju aviona i protuzračnih sistema, oni biti dostavljeni u Beograd iz zaliha ruskog Ministarstva obrane, te će nakon toga biti modernizirani. Na taj bi način bili jeftiniji za Srbiju.

Regionalni Hladni rat?

Unatoč činjenici da Moskva i Beograd nisu potpisali nikakav sporazum o vojnoj i tehničkoj suradnji, savjetnik američkog predsjednika Baracka Obame za nacionalnu sigurnost Ben Rhodes smatra kako bi države na Balkanu, neovisno trebale donijeti odluku o svojoj budućnosti, uključujući i članstvo u NATO-u.

“Iskreno, ne mislimo da je u interesu regije da se nađe u nekoj vrsti Hladnog rata, igri između SAD-a i Rusije. Smatramo kako to nije konstruktivan pristup regiji”, kazao je Rhodes, a prenosi Komersant.

Podsjetimo, srpski premijer Aleksandar Vučić u četvrtak je kazao kako su Srbiji važni dobri odnosi s Hrvatskom, za koju ima samo jednu molbu – da odustane od kupnje raketa. Kazao je kako Hrvatskoj te rakete nisu potrebne ni za što.