Srbija komemorira Oluju: 'Za zločine nad civilima nitko nije odgovarao, klima neprijateljstva se nastavlja'

Tvrde i da je ostvarivanje prava Srba iz Hrvatske gotovo onemogućeno i da se u Hrvatsku vraćaju tek rijetki

08, December, 2021, Belgrade -  The President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vucic, addressed the public at the Palace of Serbia on the occasion of the current protests and the Rio Tinto company, as well as the Law on Expropriation and the Law on Referendum and People's Initiative and on that occasion, the president announced what decisions he had made regarding the laws, and in accordance with his powers. Aleksandar Vucic. Photo: Milos Tesic/ATAImages

08, decembar, 2021,  Beograd - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic obratio se javnosti  u Palati Srbija povodom aktuelnih protesta i kompanije Rio Tinto, kao i Zakona o eksproprijaciji i Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i tom prilikom predsednik je saopstio koje odluke je doneo u vezi sa zakonima, a u skladu sa svojim ovlascenjima. Photo: Milos Tesic/ATAImages Photo: Milos Tesic/PIXSELL
FOTO: Milos Tesic/ATAImages 08, decembar, 2021, Beograd - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic obratio se javnosti u Palati Srbija povodom aktuelnih protesta i kompanije Rio Tinto, kao i Zakona o eksproprijaciji i Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i tom prilikom predsednik je saopstio koje odluke je doneo u vezi sa zakonima, a u skladu sa svojim ovlascenjima.

Srbija nije i neće zaboraviti protjerivanje 200.000 sunarodnjaka sa zemlje na kojoj su stoljećima živjeli, kao ni smrt 1700 nevinih ljudi, tijekom i poslije Oluje, niti više od 700 nestalih u akciji, čija je sudbina i dalje nepoznata, priopćio je u srijedu Komesarijat za izbjeglice i migracije srbijanske vlade.

Središnja državna komemoracija u povodu Oluje bit će održana u četvrtak u Novom Sadu. Srbija službeno koristi podatke o 200.000 do 250.000 izbjeglih i prognanih tijekom te vojno-redarstvene akcije.

‘Ostala klima neprijateljstva’

U priopćenju Komesarijata se navodi da “za počinjene zločine nad nevinim civilima u ‘Oluji’ nitko nije odgovarao” te se ističe da je “klima neprijateljstva ostala” i da je “nažalost, nepromijenjena, a ostvarivanje prava Srba iz Hrvatske gotovo onemogućeno” te da se “u Hrvatsku vraćaju rijetki, i to najčešće oni koji žele da život završiti na rodnoj zemlji”.

Komesarijat navodi da se “Srbima protjeranim iz Hrvatske i dalje ne priznaju njihova imovinska i druga prava, nije im obnovljena uništena imovina, nije vraćeno oduzeto poljoprivredno zemljište”. Hrvatskim vlastima se zamjera navodno nedosljedno provođenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina kojim se Srbima jamči “proporcionalna zastupljenost i zapošljavanje u organima državne uprave, policiji, pravosuđu i drugim javnim institucijama”.

Stambeno zbrinjavanje izbjeglih

Komesarijat u priopćenju naglašava da je minulih godina nastojao stambeno zbrinuti i ekonomski osnažiti izbjeglice. Navodi se da je Srbija do sada stambeno zbrinula ukupno 25.048 obitelji novcem iz proračuna i potporom donatora, pretežito Europske unije kroz Regionalni stambeni program.

Na inicijativu premijerke Ane Brnabić u svibnju je napravljen pregled stanja i utvrđeno je da među izbjegličkom populacijom iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine ima još oko 10.000 obitelji bez osiguranog krova nad glavom, ali nije precizirano o koliko je pojedinačno obitelji iz koje države nezbrinuto.

Spomen žrtvama Oluje bit će održan 5. kolovoza u 11 sati u Crkvi svetog Marka u Beogradu, te u brojnim mjestima diljem Srbije gdje žive izbjeglice i prognanici, a središnja državna komemoracija najavljena je za četvrtak 4. kolovoza navečer u Novom Sadu.