Srbija predala Izraelu hard disk s 162.000 stranica dokumenata o progonu Židova u NDH, a odbija je dati Hrvatskoj

Spornu građu Srbija je trebala predati Hrvatskoj, a odbijanjem povrata ne ispunjava uvjete u pregovorima s EU

Hrvatska traži od Srbije da joj preda svu arhivsku građu koja Zagrebu pripada, a koju Beograd ne vraća iako je potpisao sporazum o sukcesiji, piše u četvrtak Večernji list, navodeći da Hrvatska u prosvjednoj noti upozorava da problem arhiva može zaustaviti srbijanski put prema EU.

Također, Hrvatska traži od Srbije da joj preda i građu s diska koju je Srbija predala Izraelu i u kojoj je, prema priopćenju srbijanskog Ministarstva obrane, građa o stradanjima Židova u NDH. Dok se ne obavi fizički povrat izvornika, Hrvatska zahtijeva hitnu dostavu dosad digitalizirane preslike arhivske građe.

Beograd ne poštuje međunarodne ugovore

Problem arhiva može zaustaviti srbijanski put prema EU budući da je u sklopu pregovora Srbije koji određuju okvir i uvjete za pristupne pregovore utvrđena obveza Beograda prema poštivanju i ispunjavanju međunarodnih ugovora koji su za Srbiju na snazi te je posebno izdvojen sporazum o pitanjima sukcesije. Ukratko: odbijanjem da vrati arhivsku građu Hrvatskoj, Srbija ne ispunjava uvjete u pregovorima s EU.

Hrvatska je jučer poslala prosvjednu notu Srbiji nakon što je na službenim stranicama Ministarstva obrane Republike Srbije objavljena informacija o sastanku potpredsjednika srbijanske vlade i ministra obrane Nebojše Stefanovića s veleposlanikom Izraela u Beogradu Jahelom Vilanom održanom 7. veljače. Prema toj objavi, veleposlaniku je uručen “hard disk s preko 162.000 stranica digitaliziranih preslika arhivske građe koje je Vojni arhiv prikupio, a koja se odnosi na progon i stradanje Židova od strane NDH tijekom Drugog svjetskog rata”.

Građa obuhvaćena zahtjevom za povrat iz 2006.

U konkretnom slučaju riječ o arhivskom gradivu koje je premješteno s područja Republike Hrvatske na kojem je nastalo i koje je kao takvo obuhvaćeno zahtjevom za povrat iz 2006., zajedno s više od 700 fondova i zbirki iz pedesetak ustanova, prije svega Arhiva Jugoslavije, Saveznog sekretarijata za inostrane poslove, Vojnog arhiva i ustanova JNA te Jugoslavenske kinoteke.

Hrvatska strana po objavi zaključuje kako se time potvrđuje da, za razliku od dosadašnjeg pristupa i ponašanja Srbije, na strani Srbije nema smetnji ni zapreka koje bi priječile dosljednu provedbu i primjenu odredbi aneksa D Ugovora o pitanjima sukcesije, a koji se tiče arhiva, navodi se u prosvjednoj noti hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova upućenoj srbijanskom Ministarstvu vanjskih poslova, piše novinarka Večernjeg lista Sandra Veljković.