Srbija otvorila pregovore s EU, Vučić se posvađao s kosovskim novinarom

Predsjedatelj Vijeća EU poručio je Srbiji da će put biti dug i težak

Serbia's Prime Minister Aleksandar Vucic (L) and Austria's Foreign Minister Sebastian Kurz speak to one another at an EU-Serbia association council meeting on December 14, 2015 at the European Council in Brussels. / AFP / EMMANUEL DUNAND
FOTO: AFP

Srbija je večeras otvorila prva poglavlja u pregovorima s Europskom unijom o pridruživanju. Jean Asselborn, predsjedatelj Vijeća EU, poručio je Srbiji da će put biti dug i težak, a a Johannes Hahn, europski povjerenik za proširenje, kazao je da je početak pregovaranja signal stranim investitorima.

Srpski premijer Aleksandar Vučić zahvalio je njemačkoj kancelarki Angeli Merkel, koja je, kako je naveo, održala svoju riječ onog trena kad je Srbija ispunila svoje obaveze.

“Čestitam svim građanima Srbije na ovom velikom uspjehu. Ovo je za nas važan i velik dan, jedan od povijesnih dana. Više ne moramo sanjati snove o Europskoj uniji, sada moramo samo naporno raditi i ako budemo to činili bit ćemo dio europske obitelji”, izjavio je Vučić na međuvladinoj konferenciji o pristupanju u Bruxellesu. Vučić je na konferenciji za novinare čestitao “na ovom uspjehu i narodu u Republici Srpskoj”. “Ovo je važan dan i za naš narod u Republici Srpskoj i ja im čestitam u ime vlade Srbije”, rekao je Vučić.

Vučić se posvađao s kosovskim novinarom

No, dopisnik Večernjeg lista iz Bruxellesa Tomislav Krasnec javlja da je Vučiću ushićenje uspio pokvariti jedan kosovski novinar s kojim se Vučić upustio u prepirku na press konferenciji neposredno nakon otvaranja prvih poglavlja. Novinar je pogrešno čuo Vučićeve riječi “velik dan za Srbiju” i protumačio kao da je Vučić spomenuo “veliku Srbiju”, što je Vučića izbacilo iz takta. – Velika je razlika između velikog dana i Velike Srbije – rekao je srpski premijer.

Kosovski novinar se ispričao zbog nesporazuma, ali kad je krenuo postavljati pitanje o Vučićevu skorašnjem susretu s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, pa u pitanju opisao Dodika kao “ludog čovjeka iz Bosne”, Vučić je opet reagirao:

– Što ste rekli? Neću vam dozvoliti da ga tako nazivate. Iako se ne slažem s njime u mnogim stvarima, neću vam dozvoliti da ga vrijeđate prema mnom ovdje u Bruxellesu. Budite pristojni, molim vas – rekao je Vučić.

Ankara pregovore počela 2005. godine

Po ocjenama europskih dužnosnika, ovo je uvod u novu fazu u procesu europskih integracija Srbije. Vučić je još ranije kazao kako Srbija želi okončati pregovore do 2019. godine. Prva međuvladina konferencija EU i Srbije, koja je označila i službeni početak pregovaračkog procesa, održana je prije skoro dvije godine, 21. siječnja 2014.

Nakon više od dvije godine stanke večeras je i Turska otvorila jedno pregovaračko poglavlje u pristupnim pregovorima s Europskom unijom. S danas otvorenim poglavljem, dosad ih je otvorila samo 15, a privremeno je zatvoreno samo jedno.

Ankara, koja je pristupne pregovore započela isti dana kad i Hrvatska u listopadu 2005., zadnje poglavlje otvorila je u studenom 2013. Turska je najstarija kandidatkinja, koja je zahtjev je podnijela još 1987., a kandidatski status ima od 1999.

Obnavljanje formalnih procesa proširenja

Iako pregovori o članstvu traju, dobar dio članica EU, među njima i Njemačka, protivi se turskom članstvu i umjesto članstva nude privilegirano partnerstvo. Jedan od većih problema u odnosima Turske i EU je Cipar, čiji je sjeverni dio pod kontrolom ciparskih Turaka i njihovu samoproglašenu državu ne priznaje nitko osim Ankare, piše Hina.

Turska je u posljednje vrijeme za EU postala iznimno važna zbog izbjegličke krize jer bez nje nije moguće zaustaviti priljev migranata iz Sirije. Europska unija je oživljavanjem pregovora Turske i otvaranjem onih sa Srbijom pokazala da su je izbjeglička kriza u svijetu i širenje utjecaja Rusije na Balkanu potaknuli da promisli o relativno nedavno objavljenom zaustavljanju procesa proširenja Unije, piše Reuters.

Naime, Jean-Claude Juncker je prije nešto više od godinu dana kazao kako je Bruxellesu potrebna pauza u proširivanju, no recentna zbivanja to su očito stavila u drugi plan pa sada EU stabilnost traži na svojim vanjskim rubovima, i to otvaranjem formalnih pregovora, iako je izvjesno da ni Srbija ni Turska neće u skoro vrijeme ući u Uniju.