Srbija za špijunažu tereti hrvatskog policajca optuženog da je lažirao iskaze žrtava silovanja u Vukovaru

Kajkić je proljetos u Hrvatskoj optužen za lažiranje iskaza žrtava ratnog zločina

Kajkić na ovoj fotografiji iz 2008. pozira s kćeri zlostavljane žene za koju se založio i zato osvojio nagradu Ponos Hrvatske, a mediji su ga proglasili ‘Policajcem anđelom’
FOTO: PIXSELL

Srbijanska sigurnosno-informativna agencija (BIA) priopćila je u petak da su protiv dvije osobe u Srbiji podnesene prijave zbog špijunaže po nalozima pripadnika hrvatskih sigurnosnih i političkih struktura.

Kaznene prijave su Višem javnom tužiteljstvu u Sremskoj Mitrovici podnesene protiv Nikole Kajkića i Dražena Letića, navedeno je u priopćenju u kojem stoji kako su navedeni prenosili informacije “usmjerene na ugrožavanje nacionalne sigurnosti Srbije, međunarodnih političkih i ekonomskih interesa zemlje”.

Na temelju prikupljenih podataka, Letić se sumnjiči da je, kao bivši pripadnik MUP-a Srbije, “uz materijalnu nadoknadu, a po nalozima pripadnika hrvatskih sigurnosnih i političkih struktura, angažiran da na teritoriju Srbije prikuplja informacije koje imaju obavještajni karakter”. Dvojica osumnjičenih su, kako navodi BIA, prenosili informacije hrvatskim obavještajnim krugovima i poduzimali druge aktivnosti kojima se pomaže rad hrvatskih obavještajnih struktura.

Šef istražnog tima za razne zločine

Letić je, prema navodima BIA, dio suradničke mreže, sačinjene od više državljana Srbije, koju je navodno formirao i koristio Nikola Kajkić, rođen 1973., državljanin Hrvatske, inspektor u Odjelu za terorizam i ekstremno nasilje u Policijskoj upravi Vukovarsko-srijemskoj.

Ta mreža služi za prikupljanje obavještajnih informacija, za vrbovanje osoba na teritoriju Srbije za suradnju s hrvatskim pravosuđem te za “dolaženje do dokumentacije koja bi bila zlouporabljena u vanjskopolitičke svrhe u cilju diskreditacije Srbije”, navela je BIA dodajući da je Kajkić svojedobno, u razdoblju najintenzivnijeg korištenja Letića u obavještajne svrhe, obavljao i dužnost šefa istražnog tima za ratne zločine.

Tim su zajednički formirali MUP Hrvatske, Državno odvjetništvo Hrvatske (DORH) i Sigurnosno-obavještajna agencija Hrvatske radi ponovnog pokretanja istražnih radnji o ratnim zločinima, “počinjenim protiv osoba hrvatskog podrijetla u razdoblju građanskog rata u Hrvatskoj, a naročito u slučajevima koji su već okončani pravomoćnim presudama Posebnog odjela za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu”, navela je u priopćenju BIA.

Tajne i konspirativne aktivnosti

Agencija je, kako se naglašava, utvrdila da je “Kajkić svoje angažiranje na teritoriju Srbije provodio ilegalno, realizirajući tajne, konspirativne i obavještajne aktivnosti, mimo postojećih procedura i službenih kanala komunikacije i suradnje koji postoje između policijskih i pravosudnih struktura dviju zemalja”.

Sve to je, kako navodi BIA, realizirao “po nalogu hrvatske obavještajne službe i desničarskih političkih struktura u Hrvatskoj, s krajnjim ciljem da se pred međunarodnim instancama dovede u pitanje sposobnost pravosudnih institucija Srbije da postupaju sukladno zakonu”, te da se “ukaže na navodni politički utjecaj na odluke suda i da se ugroze sigurnost, politički položaj i ekonomska stabilnost Srbije”.

Krijumčarenje 600 kg kokaina

Letić je 13. srpnja ove godine uhićen u međunarodnoj policijskoj akciji Srbije, Hrvatske, Češke i Švicarske u svojstvu pripadnika međunarodne organizirane kriminalne skupine, predvođene američkim državljaninom Majklom Dokovićem (čije pravo ime je Iljmija Frljučkić).

On je uhićen, prilikom pokušaja krijumčarenja 600 kilograma kokaina, vrijednog oko 18 milijuna eura, iz Urugvaja u Švajcarsku, dok je Kajkić trenutno nedostupan istražnim organima Srbije i nalazi se izvan granica zemlje, navela je BIA.

Komentirajući nedavno otkrivenu rusko-srpsku špijunsku aferu, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ocijenio je da su na teritoriju Srbije aktivne mnoge obavještajne službe, a poglavito iz država regije. U komentarima te afere pojedini srbijanski dužnosnici apostrofirali su, među ostalim Hrvatsku, Sjevernu Makedoniju i Bugarsku kao obavještajno aktivne u Srbiji.

Kajkić je optužen i u Hrvatskoj

Kajkić je proljetos u Hrvatskoj optužen za lažiranje iskaza žrtava ratnog zločina. Naime, u siječnju 2018. sastavio je službenu zabilješku iz koje je proizlazilo da je jedna žena izjavila kako ju je 1991. godine pod prijetnjom oružja silovala jedna osoba. Prema optužnici, Kajkić je, kao i suradnica koja je navodno zapisivala iskaz ove žene, znao da nikada nisu obavili ovaj obavijesni razgovor niti su uzeli izjavu navodne žrtve u prostorijama policije, te da ona nije iskazivala da ju je netko silovao.

Protiv njega je i u tijeku još jedan kazneni postupak. Zajedno sa suprugom optužen je da je dvije godine izvlačio novac iz fime Lex-Fori kojoj je Kajkićeva supruga bila direktorica. Uzeli su, sumnja se, 3,2 milijuna kuna.

Inače, član Kajkićevog sindikata je policijski službenik iz Zadra koji je suspendiran zbog sumnje da je medijima dao snimku jurnjave bivšeg zamjenika ravnatelja policije Josipa Ćelića, što Policijska uprava zadarska nije odmah procesuirala, već se sumnja u zataškavanje.