Srpska policija tvrdi kako je sigurnosna situacija u Srebrenici složena, savjetuju premijeru Vučiću da razmisli hoće li ići

MUP je zabranio sve skupove u Beogradu na dan komemoracije žrtvama Srebrenice

Bosnian muslim women cry and pray among 520 caskets stocked in an abandoned factory hangar, in preparation for a mass burrial ceremony at the Srebrenica Memorial Cemetary, in Potocari on July 10, 2012. Tens of thousands of people are expected in Potocari on July 11 to commemorate the 17th anniversary of the moment the UN-protected enclave fell to Bosnian Serb troops. The remains of 520 people will be buried alongside the 5,137 victims of the massacre already buried in the vast cemetery which faces the former UN army base. Some 8,000 Muslim men and boys were killed in just a few days after the eastern town under UN protection was captured by Bosnian Serb forces 17 years ago. AFP PHOTO / ELVIS BARUKCIC
FOTO: AFP

BEOGRAD – Ministar unutarnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović izjavio je da je premijeru Aleksandru Vučiću priopćeno da je, prema procjenama, sigurnosna situacija u Srebrenici složena i da je na njemu da donese odluku hoće li ići na komemoraciju, javlja Tanjug.

Ministar Stefanović je rekao da je procijenjeno da je sigurnosna situacija u Srebrenici složena. Istaknuo je kako se očekuje veći broj ekstremista te da ima potvrde da su neki već tamo pristigli, a da će neki doći danas ili sutra.

Stefanović je naveo i da se, u dijelu medija u BiH, “emitiraju poruke mržnje prema Srbima, a naročito prema premijeru Vučiću”. “Situacija je uzavrela i to smo priopćili premijeru”, rekao je Stefanović i dodao da će premijer Vučić odlučiti hoće li će ići u Srebrenicu.

Odluka MUP-a

Inače, Ministarstvo unutarnjih poslova zabranilo je sve skupove zakazane u Beogradu za 11. srpnja, na dan komemoracije srebreničkim žrtvama, potvrdio je Stefanović. Stefanović je na tiskovnoj konferenciji rekao da je MUP “nakon sigurnosnih i operativnih provjera odlučio zabraniti sve skupove” zakazane za subotu ispred državnog parlamenta.

“Upozoravam sve koji razmišljaju da ipak dođu da policija neće dopustiti ni tolerirati bilo kakvo okupljanje ispred Skupštine Srbije, niti održavanje skupova koji su zabranjeni”, naglasio je Stefanović.

Zabrana je slijedila nakon najava nekoliko manifestacija u povodu obilježavanja obljetnice zločina u Srebrenici, među kojima inicijalna akcija performans pod nazivom #sedamtisuća. Riječ je namjeri nevladinih udruga (NGO), da na ideju novinara Dušana Mašića, okupe 7.000 sudionika koji bi, simbolizirajući broj srebreničkih žrtava, legli na plato ispred Narodne skupštine Srbije, a ta je akcija dobila veliku potporu na društvenim mrežama.

Supporters of Serbian nationalist politician Vojislav Seselj attend an anti-government rally in Belgrade on November 15, 2014. Seselj is spearheading an anti-government rally but as he fights cancer and awaits judgement on war crimes charges, he is as beleaguered as his once formidable party. AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
Radikali na skup namjeravaju doći s četničkim zastavama AFP

Akcija #sedamtisuća

Istodobno, Srpska radikalna stranka (SRS) Vojislav Šešelja najavila je da će se”odazvati pozivu NGO i priključiti se akciji #sedamtisuća, priopćivši kako na skup namjeravaju doći s četničkim zastavama i s natpisom “S vjerom u Boga, sloboda ili smrt”.

Radikali navode kako nije riječ o nekakvom kontraskupu i upozoravaju policiju da ih “na bilo koji način ne smije ometati u namjeri da se priključe najavljenim demonstracijama”. Predstavnici NGO koje podržavaju akciju #sedamtisuća u petak su na tiskovnoj konferenciji ocijenili da bi eventualna zabrana bila “isključivo politička odluka”.

Organizatori su istaknuli kako “policija može osigurati” održavanje subotnjeg skupa u Beogradu, a inicijator akcije #sedamtisuća novinar Dušan Mašić naglasio je na tiskovnoj konferenciji da ima “dovoljno povjerenja” da će policija raditi svoj posao i da će u subotu osigurati skup ispred Narodne skupštine. Mašić je novinarima pokazao prijetnje koje su mu upućene na društvenim mrežama zbog pokretanja akcije kojom se obiljležava godišnjica zločina u Srebrenici.

Ponašanje radikala degutantno

Komentirajući najave radikala da će se “odazvati pozivu” NGO, predstavnica Inicijative mladih za ljudska prava Anita Mitić naglasila je da obilježavanje genocida nije mjesto za “ismijavanje i kaos”. “Srpska radikalna stranka je partija koja pokušava preživjeti na političkoj sceni. Njihovo ponašanje je degutantno, a svojom politikom tijekom 90-ih godina su pridonijeli zločinu koji se dogodio u Srebrenici”, rekla je Anita Mitić.

Akciju #sedamtisuća podržalo više od 40 organizacija civilnog društva, među kojima su Fond za humanitarno pravo, Komitet pravnika za ljudska prava YUCOM, Građanske inicijative, a organizatori su najavili da će skup početi sutra simbolično u 11.07 sati ispred Doma Narodne skupštine u središtu Beogradu. Ministar policije Nebojša Stefanović je objasnio da je za subotu najavljeno pet skupova – među kojima i dva desničarskih organizacija Zavetnici i Dver, te Udruge obitelji kidnapiranih i ubijenih od 1998 do 2000. na Kosovu

“Za MUP je sigurnost svih građana važna i nećemo dopustiti kaos na ulicama bilo kog grada u Srbiji, pa ni Beograda”, rekao je Stefanović, naglasivši kako je MUP odluku o zabrani donio “imajući u vidu složenost situacije u regiji”. Komemoracija srebreničkim žrtvama i obilježavanje 20. obljetnice genocida u Srebrenici bit će održano u subotu u Potočarima, a komemoraciji će nazočiti i srbijanski premijer Aleksandar Vučić.