Srpski ministar kaže da Srbima ukidaju ćirilicu svi koji ih žele uništiti

Nikola Selaković kaže da je pitanje ćirilice civilizacijsko pitanje

FOTO: prtscr/YouTube

Srpski ministar pravosuđa Nikola Selaković izjavio je danas, povodom odluke lokalnih vlasti u Vukovaru u Hrvatskoj da zabrani isticanje natpisa na ćirilici, da je Srbima ćirilicu ukidao svatko tko je imao cilj da ih kao narod satre ili uništi, prenosi Tanjug.

U Srbiji je ćirilica zabranjivana tijekom okupacije i u Prvom i u Drugom svjetskom ratu i ne samo u Srbiji, nego i na prostorima gdje su srbi živjeli ili gdje i danas žive. To je civilizacijsko pitanje, istaknuo je Selaković gostujući na srpskoj državnoj televiziji.

Dodao je da je očigledno da u Hrvatskoj postoje pojedinci koji nisu svjesni da je nekada njihova prošlost bila štetna, ali i nacistička i fašistička.

Srbija vodi odgovornu politiku

Selaković je naglasio da je veliki pobornik ćirilice, ali dodao je: “Prvi bih ustao kada bi netko u Srbiji lupao latinične ploče ili ukidao upotrebu tog pisma”. Prema njegovim riječima, Srbija vodi odgovornu politiku koja treba uspostaviti mir i stabilnost u ovom dijelu Europe. “Ovo je pitanje nečega što tijekom pristupnih pregovora popularno zovemo europskim standardima” kaže Selaković.

Na pitanje o izjavi hrvatske ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić da Srbija ne bi trebala koristiti svaku pirliku za zaoštravanje odnosa s Hrvatskom, Selaković je odgovorio da Srbija ne koristi svaku priliku, Srbija nije ta koja provocira. “Srbija djeluje mudro i odgovorno, ali ipak zna za granicu dostojanstva” rekao je Selaković.

“Svatko se pita kako je moguće da EU kaže da nema nikakve nadležnosti na ovom području kada je riječ o državi članici, a kada netko želi postati članica i te kako je nadležna. Ovo je pitanje pristojnosti i, rekao bih, jednog civiliziranog odnosa prema pravima jednog naroda”, tvrdi Selaković.

Hrvatska je članica EU, Srbija želi postati

Prema postojećim zakonima Srbije, u nekom mjeste gdje je u upotrebi manjinski jezik, potrebno je da na posljednjem popisu stanovništva ta manjima ima više od 15% stanovnika. S druge strane, hrvatskim ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, propisano je da se ravnopravna službena uporaba jezika i pisma kojim se služe pripadnici nacionalne manjine ostvaruje na području jedinice lokalne samouprave kada pripadnici pojedine nacionalne manjine čine najmanje trećinu stanovnika jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave.

Selaković je podsjetio da pri tome Srbija napreduje ka učlanjenju u EU, dok je Hrvatska već članica EU. “I tamo gdje nas ima kao Srba 35% i više u Hrvatskoj, čak ni tamo sada ne možemo imati to pravo”, rekao je Selaković te dodao: “Ovo je civilizacijsko pitanje i očigledno je da postoje pojedinci, to nije čitav hrvatski narod”.

Srpski ministar naglašava: “Bruxelles bi svakako trebao reagirati jer je ovdje u pitanju na prvom mjestu ugrožavanje ljudskih prava, a onda i manjinskih prava jedne nacionalne zajednice u državi članici EU. Nedopustivo bi bilo da Bruxelles ne reagira i ovo što se sad događalo je rezultat nereagiranja. I svaki put kada se nije reagiralo, pojedinci su to koristili na ovakav način”.

Izmjene Statuta grada Vukovara

Podsjećamo, vukovarsko Gradsko vijeće većinom glasova izglasalo je u ponedjeljak izmjene gradskog Statuta po kojima nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru.

Prosvjed srpske diplomacije

Srpsko ministarstvo vanjskih poslova najoštrije je prosvjedovalo protiv takve odluke Gradskog vijeća. Prosvjedna nota bit će predana otpravniku poslova u hrvatskom veleposlanstvu u Beogradu Ivanu Saboliću.