Srpski tjednik Nedeljnik dokopao se dokumenata koje je CIA vodila o Miloševiću. I pokazuju neke čudne stvari

CIA je mijenjala izvještaje o Miloševiću kako im je odgovaralo

Milošević i dr. Tuđman na terasi vile u Karađarđevu
FOTO: Screenshot

Srpski tjednik Nedeljnik u novom broju donosi izvještaje CIA o Slobodanu Miloševiću, koji, navodno, prate njegovo političko djelovanje tijekom devedesetih godina. No, ono što je još interesantnije od dokumenata samih po sebi, jest činjenica da je CIA, prema onome što Nedeljnik tvrdi, bila sklona modificiranju izvještaja o predsjedniku Srbije i Jugoslavije, ovisno o tome što je u tom trenutku odgovaralo političkoj situaciji.

U jednom od dokumenata, navodi se u Nedeljniku, postoji sljedeća rečenica: “U travnju 1987. Milošević je privukao pažnju međunarodne javnosti svojim dramatičnim dolaskom na prosvjed Srba s Kosova, gdje je inicirao raspaljivu kampanju da ‘ispravi greške’ zbog kojih su patili i zatražio brz napredak ka punoj demokraciji i tržišnoj ekonomiji.”

Skinuli oznaku povjerljivosti

CIA dokument o Miloševiću
CIA dokument o Miloševiću Nedeljnik

Kako piše Nedeljnik, drugi dio rečenice, onaj o ‘napretku ka punoj demokraciji i tržišnoj ekonomiji’ nije se slagao s narativom o Miloševiću koji danas znamo. Jer, takav političar, koji se zalaže za takve ciljeve, ne može postati javni neprijatelj SAD-a. Stoga je CIA, tvrdi Nedeljnik, odlučila prepraviti taj dio rečenice. “On je prvo modificiran, a potom je i potpuno nestao”, navodi dr. Filip Kovačević, na čiji je zahtjev CIA skinula oznaku povjerljivosti s dokumenata.

Tako je u dokumentu iz 1995. godine rečenica već drugačija. Umjesto: “(on) je zahtjevao brz napredak ka punoj demokraciji i tržišnoj ekonomiji”, piše: “(on) je postavio zahtjeve za brz napredak ka punoj demokraciji i tržišnoj ekonomiji, prema izveštajima (cenzurirano) medija”.

Potpuno izbačeni dijelovi

“Dakle, sada to više nije predstavljeno kao činjenica (kao što je bilo 1992.), već je ‘prema izvještajima medija'”, navodi se u analizi koja je objavljena u Nedeljniku.

U dokumentu iz 1998, sama rečenica je radikalno preformulirana:. “U travnju 1987. Milošević je privukao pažnju međunarodne javnosti svojim dramatičnim dolaskom na prosvjed Srba s Kosova, gdje je inicirao raspaljivu kampanju da ‘ispravi greške’ zbog kojih su, prema njegovim tvrdnjama, patili”, navodi se u izvještaju CIA.

Naslovnica tjednika Nedeljnik
Naslovnica tjednika Nedeljnik Nedeljnik

“Ne samo da se ovdje ne spominju demokracija i slobodno tržište, već se dovodi u pitanje i stradanje kosovskih Srba. Dok pisac izvještaja iz 1992. nije imao nikakve sumnje o tome (od izvora mnogo pouzdanijih nego što su to novine), piscu izvještaja iz 1998. (koji je pisao 11 godina poslije događaja), patnje više nisu bile iskrene, već samo ‘navodne’, prema Miloševićevim tvrdnjama.

‘Impresivan govornik, samopouzdan, uvijek dominantan…’

Kada ovo stavimo u politički kontekst i istaknemo da je upravo 1998. Amerika (kao lider NATO-a) udarala glazuru na plan za rat na Kosovu, razumljivo je zašto su stradanja kosovskih Srba od albanskih nacionalista sa Kosova tijekom osamdesetih morala biti izbrisana i predstavljena kao proizvod Miloševićeve mašte”, navodi Kovačević.

U dijelu izvještaja koji se zove ‘Jedan na jedan’, a koja se očito oslanjao na one koji su osobno poznavali Miloševića, on se opisuje kao “impresivan govornik, samopouzdan, uvijek dominantan u razgovorima oči u oči”. DOC-1 dalje kaže da ne samo da je “obično ljubazan i opušten tijekom sastanaka u njegovom uredu”, već je i “majstor za razmišljanje i donošenje odluka pod pritiskom”.

U dokumentima CIA koje Nedeljnik objavljuje spominje se i kako su američki obavještajci opisali njegov dolazak na vlast, njegova ljubav prema cigarama i viskiju, odnos sa Ćosićem, Šešeljem, Draškovićem i opozicijom, kako su na njega djelovali odnosi sa SPC i SANU te njegov “raskalašeni sin Marko”.