Stalkeri, plačljivci, afere i svađe; izvukli smo najbizarnije momente sa saslušanja novih ministara

Posebno neugodna pitanja postavljena su na Odborima za Ustav i za fondove EU

19.07.2019., Zagreb - Saborski Odbor za ustav poslovnik i politicki sustav raspravlja o povjerenju novima potpredsjednicima Vlade Davoru Bozinovicu i Zdravku Maricu te ministru uprave Ivanu Malenici.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatski sabor na izvanrednoj sjednici u petak je potvrdio sedam novih ministara i dva potpredsjednika u hrvatskoj Vladi bez glasova većine oporbe koja se nakon stanki nije vratila u sabornicu. Izglasavanju u saboru prethodio je zbilja sulud dan gdje su, tada još kandidati za ministre, prošli saslušanje na saborskim odborima Odborima. Premijerovi kandidati za ministre odgovarali su na pitanje oporbe, ali dan su uglavnom obilježila već standardna prepucavanja. Izvukli smo najzanimljivije momente.

1. Grbin o aferama

Problemi za premijera Andreja Plenkovića počeli su jutros oko 9:30, čim je na zasjedanje odbora za Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav uveo svog budućeg potpredsjednika, Davora Božinovića. Tamo ih je dočekao Peđa Grbin, kojeg je zanimalo hoće li premijer prozboriti koju o tome zašto su smijenjeni ministri otišli iz Vlade. “Raspravu o Malenici i Mariću ne bi provodili da se nisu dogodile afere, da Kuščević nije izvlačio novac i da nije sustavno kršio zakon. To je činjenica koja za Plenkovića ne postoji. Malenica će svoju dužnost obnašati pod teretom”, konstatirao je Grbin.

Premijer se usprotivio takvom tumačenju događaja. Kazao je da samo sud može odlučiti je li netko prekršio zakon ili ne, te da Grbin iz političkih razloga pokušava stvoriti dojam da je netko kriv. „Nikad nikome neću dopustiti da meni i mojoj vladi lijepi etikete i epitete koji imaju veze s korupcijom. Možete nas ne voljeti, možete nas mrziti, kao što to neki ovdje čine, ali nikad neću dopustiti da netko meni ili mojoj Vladi lijepi etikete korupcije”, branio se premijer.

2. Grbina zanima pushback

Završivši s premijerom, Grbin se prebacio na ministra unutrašnjih poslova i novog potpredsjednika Vlade, Davora Božinovića. SDP-ovac je imao nekoliko pitanja o tome kakvim se točno metodama hrvatska policija služi kada zaustavlja ilegalne migrante. „Odgovorite mi, gospodine Božinoviću, smatrate li i vi, kao i predsjednica, da je pushback na granici u redu i da je prihvatljivo primijeniti malo nasilja prilikom pushback? Objasnite pravni termin pushbacka, odnosno, koji propis ga dopušta“, zahtijevao je Grbin.

Nema pushbacka, branio se Božinović, takvo što ne postoji u službenim izvorima. „Ja odbijam da postoji takva praksa“, kazao je ministar. Sve što se radi pri zaustavljanju migranata je u skladu sa zakonima, a kad se na granici pojave migranti, „njih se upozori i oni se vraćaju“, tvrdio je Božinović. Na kraju se dotaknuo i anonimne dojave kako policija ima zapovijedi da migrantima uzima stvari i razbija novac: „…tu vam mogu reći opet da hrvatska policija promptno reagira na svake takve navode, da se sve to istražuje, a više o tome vam ne bih mogao kazati, jer imate priopćenje Državnog odvjetništva od jučer, u kojem vam zapravo stoji odgovor na pitanje koje vas zanima“, kazao je Božinović.

3. Plenkovića skoro nisu pustili da ode

Nakon sat vremena svađanja premijer je poželio otići na zasjedanje Odbora za poljoprivredu, gdje je trebao predstaviti buduću ministricu Mariju Vučković. To se nije svidjelo zastupniku Mosta Robertu Podolnjaku, koji je do tada strpljivo čekao da se posvađa s premijerom. „Ne može predsjednik Vlade napustiti sjednicu. Niste otvorili raspravu o Mariću i Malenici“, ljutio se Podolnjak. „Vi morate dopustiti da svaki član Odbora postavi pitanje premijeru“, rekao je Željku Reineru, koji je Plenkovića nastojao ispričati objašnjavajući da se ovaj mora pojaviti i na drugim odborima. Premijer se na kraju izvukao, a Podolnjak je ostao rogoboriti dok se ostatak oporbe vratio rešetanju Božinovića.

4. Žestoka svađa s Marasom

Na Odboru za regionalni razvoj i fondove EU, na kojem su okupljeni saslušavali Marka Pavića, došlo je do verbalnog okršaja između premijera Plenkovića i SDP-ovog zastupnika Gordana Marasa. Maras je premijeru zamjerio što je izjavio da neće dopustiti da se njegovu Vladu označava etiketom pogodovanja i sličnim negativnim etiketama. „Ovo je najkorumpiranija Vlada od početka 90-ih, nije opozicija parkirala Mercedes u dvorište Žalac ni nakrcala imovinom Kuščevića i Marića, ili ušla u deal s franjevcima. Temeljem čega tražite čisti početak?“, zanimalo je Marasa, koji je, inače, obilazio sve odbore, i još je bio ljut zbog toga što mu nisu dozvolili da govori na zasjedanju Odbora za poljoprivredu.

“Maras je kao stalker koji me slijedi po odborima, čestitam mu na brzini trčanja za mnom”, rekao je premijer što je, ne posve neočekivano, još jače razljutilo SDP-ovca koji se glasno žalio da ga premijer vrijeđa. „Bez argumenata napada mene i vladu, a kad mu se odgovori, plače. Vi očito ne trpite kritiku, malo ste mi netolerantni. Ne da ste me uvrijedili, nego ste me smrtno uvrijedili kad kažete da sam korumpiran, a ovo što ste vi stalker, to je drugo. Ako želite plakati, isplačite se pa se vratite. Ne samo da ste bezobrazni i upadate u riječ, nego ne znate ništa“, nastavio je premijer.

Maras je na to otišao sa sjednice, a Plenković nije uspio odoljeti da ga još jednom ne bocne. „Plačko je sada napustio odbor“, komentirao je. Maras se u međuvremenu sabrao i isplanirao osvetu, što je najavio na Facebooku. „Jedva čekam da bahatlija dođe na Odbor kojim ja predsjedam u 16.00 neka pripremi odgovore na jednostavno pitanje. Zašto je smijenio ministre optužene za korupciju koje je do jučer podržavao?“, obznanio je Maras.

5. Neugodno pitanje o softveru

SDP-ov Damir Mateljan je na Odboru za regionalni razvoj i fondove EU postavio pitanje o aferi koju je prije dva dana otkrio Telegram, pa je Marka Paviću upitao smatra li da se posao težak 13 milijuna kuna može implementirati u 30 dana. “Nisam vidio tendere, ali otvorit ću ih i dati na uvid svima kada i ako postanem ministar. Ne mogu komentirati nešto što nisam vidio”, odgovorio je Pavić. Mateljan je imao pitanje i za premijera. Zanimalo ga je je li Gabrijela Žalac iz vlade izbačena zbog lošeg rada ili zbog nezakonitog djelovanja. “Ja sam precizirao zašto radim rekonstrukciju Vlade”, odgovorio je Plenković, spominjući političku stabilnost i želju da Vlada ne bude opterećena aferama i izložena aluzijama na korupciju.

6. Premijer je stao uz Penavu

Kada je na red došlo predstavljanje novog ministra vanjskih poslova Gorana Grlića Radmana pred Odborom za vanjsku politiku i odborom za europske poslove, SDP-ov Joško Klisović iskoristio je priliku da premijera pita podržava li Vlada stavove vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave oko odluke Ustavnog suda vezane za prava nacionalnih manjina u Vukovaru. “I Vlada i Penava poštuju odluke Ustavnog suda, tu nema dileme. Nas dvojica razgovarali smo jučer. Prema našem čitanju, a jako je važno da to javnost zna, zaključujemo da ne proizlazi pravna obveza. Gradsko vijeće Grada Vukovara održat će raspravu o stanju u gradu Vukovaru između Hrvata i nacionalnih manjina, to je stav gradonačelnika”, rekao je premijer.

7. Podbadanja i svađe na marginama

U raspravi koja je trajala pet sati, nekoliko puta se potezalo pitanje oko toga tko je na redu za uzimanje riječi. U jednom trenutku su se tako oko rasporeda posvađali Krešo Beljak i Hrvoje Zekanović. Potonji je u raspravi genitiv prezimena predsjednika HSS-a izgovorio kao “Beljka”. “Beljaka”, uzvratio je Beljak, “kako bi bilo da ja njega zovem Zvekanović”. Na to je Zekanović tražio od predsjednika Odbora Reinera da “smiri Beljka”. Beljak je odgovorio zahtjevom da se “smiri Zvekanovića”. “Dajte, pa nismo u dječjem vrtiću”, uzdahno je Reiner, nakon čega je i ta suluda prepirkla završila.

Predsjednik HSS-a Krešo Beljak nezadovoljno je ustvrdio da je slovenska policija žicu na granici na nekim mjestima postavila na hrvatskom teritoriju. Ministra Božinovića pitao je može li on, kao gradonačelnik Samobora, grada na čijem zemljištu postavljena slovenska žica, poslati komunalce s bagerima da je – maknu. Božinović mu nije odgovorio direktno, već je rekao da bi se morao upoznati s konkretnim slučajem.

Ministar Božinović je iskoristio odgovor na jedno zastupničko pitanje da, praktički, optuži pučku pravobraniteljicu za pokušaj hakerskog upada MUP-ovog informacijskog sustava. Lora Vidović, naime, skoro godinu dana upozorava na to da MUP odbija dati uvid u policijski sustav službenicima njenog ureda i njoj osobno – i to samo na području policijskih postaja čijim teritorijem prolaze migranti. “Nema pravne osnove da bilo tko traži ulaz u informacijski sustav bilo koje institucije u ovoj zemlji”, kazao je, pak, Božinović.

8. Uvijek spremni za šalu

Bilo je danas i nekoliko zabavnih momenata, poput onog kada je, replicirajući Peđi Grbinu, premijer Plenković poručio: “Možete nas ne voljeti, možete nas i politički mrziti, kao neki koji ovdje sjede”. Pritom je pogledao prema dijelu stola za kojim su sjedili Hrastov Hrvoje Zekanović te Mostovci Nikola Grmoja i Miro Bulj. “Gledam prema kameri”, dodao je premijer. “Samo ljubav”, odvratio je Bulj.

Predsjednik Odbora Željko Reiner povremeno je imao problema s održavanjem urednog tijeka sjednice. Ispočetka nije bilo potpuno jasno ni tko se i kad ima pravo javiti za riječ, što je dio rasprave, a što pitanje i replika, koliko tko ima vremena govoriti… U nekom trenutku Reiner je jednom od zastupnika kazao kako je njegov istup bio pitanje ministru Božinoviću, a ne replika za koju se javio. “Ali će vam svejedno odgovoriti doktor Kuščević”. Naravno, cijeli skup je prasnuo u smijeh, a Nikola Grmoja je dometnuo: “Kuščević je jedini doktor”.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u jednom se trenutku krenuo nabrajati sva ministarstva koja su obuhvaćena rekonstrukcijom. Nakon što je ih nabrojao pet-šest, zastao je na nekoliko sekundi. “I ministarstvo…”, mučio se Plenković, podsjetivši pomalo na Tomislava Karamarka kad se pokušavao prisjetiti digitalizacije. “Ništa čudno, kad ih toliko ima”, bocnuo ga je Arsen Bauk.