Stanje s ospicama u BiH sve ozbiljnije, kreće kažnjavanje roditelja koji ne žele cijepiti djecu

Recimo, na području Banje Luke službeno je proglašena epidemija ospica

L0061496 Child with measles modified by cyanosis
Credit: St Bartholomew's Hospital Archives & Museum, Wellcome Images. Wellcome Images
images@wellcome.ac.uk
http://wellcomeimages.org
Watercolour drawing of a child with measles. The patient was deeply cyanosed as a result of a congenital malformation of the heart, whereby the aorta communicated with both ventricles. The fingers were markedly clubbed.
Sep 1884 By: Godart, ThomasSt Bartholomew's Hospital Archives & Museum
Published:  - 

Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
FOTO: Wellcome Library, London

Inspekcijske službe u Bosni i Hercegovini počele su provoditi zakonom propisane mjere kako bi sankcionirale roditelje koji ne cijepe djecu protiv ospica, objavili su u utorak lokalni mediji podsjećajući kako se i ta zemlja suočava s rastućom prijetnjom širenja ove bolesti. Slučajevi pojave ospica sporadično su zabilježeni u različitim dijelovima BiH no na području Banje Luke gdje je registriran i najveći broj oboljelih službeno je proglašena epidemija ospica.

Prema pisanju “Nezavisnih novina” potkraj prošlog tjedna prijavljena su tri nova slučaja ospica pri čemu su dvoje oboljelih djeca a jedna je odrasla osoba pa je sada tamo registrirana ukupno 29 pacijenta oboljelih od ove bolesti. U cijeloj RS prijavljena su 53 slučaja ospica a provjerama je utvrđeno kako 48 među njima nisu bili cijepljeni unatoč zakonskoj obvezi.

Pozvali roditelje koji nisu cijepili djecu

Nešto manji broj oboljelih od ospica zabilježen je na području Federacije BiH no problem je zajednički za cijelu državu jer je, prema dostupnim podacima, u 2017. protiv ove bolesti cijepljeno svega 63,5 posto djece a za cjelovitu zaštitu od širenja ove bolesti bio bi nužan obuhvat cijepljenih od 95 posto.

Kako bi se suočile s ovim problemom lokalne su vlasti počele provoditi dodatne mjere pa su bolnice i domovi zdravlja dostavili zdravstvenoj inspekciji podatke o roditeljima koji djecu nisu podvrgnuli obveznom programu imunizacije.

Do sada je pozvano više od 70 roditelja, pri čemu se većina njih i odazvala pozivu. Dio roditelja je u međuvremenu cijepio djecu, neki su tražili dodatno vrijeme zbog trenutnog zdravstvenog stanja djeteta, a mali broj roditelja je potpuno odbio cijepljenje, podaci su iz Inspektorata RS.

Pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja

Protiv devet roditelja koji su nastavili odbijati cijepljenje djece inspektori su podnijeli zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka pred sudovima kako je to definirano zakonom.

Do sada su okončana dva sudska postupka u kojem je sud roditeljima izrekao najnižu zakonom propisanu kaznu od 100 konvertibilnih maraka (50 eura). Naveća kazna koju sud može reći doseže iznos od 1000 KM (500 eura).