Stanje u domovima i udomiteljskim obiteljima je alarmantno, pravobraniteljica traži hitno rješenje za smještaj djece

Trenutnim stanje, tvrdi struka, krše se prava djeteta, a prijeti i ponavljanje tragedija

Situacija na području brige o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi u Hrvatskoj teža je nego ikada, poručila je danas pravobraniteljica Helenca Pirnat Dragičević pozivajući Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike da hitno osigura dodatne smještajne kapacitete za djecu.

HRT piše kako je u uredu pravobraniteljice održan sastanak potaknut zabrinjavajućim podacima o velikom broju djece u ustanovama te da je po njegovom zaključenju istaknuta je potreba žurnog osiguranja novih smještajnih kapaciteta za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

Opasnost od mogućih tragedija

Iz Ureda su naveli kako se u domovima krajem prošle godine nalazilo 806 djece, 76 više nego u 2020. godini. Među njima su najbrojnija djeca mlađa od sedam godina, koje je ukupno bilo 244. Posebno je istaknut problem prekapacitiranosti Dječjeg doma Zagreb, gdje je smješteno 90 djece, iako Dom ima smještajni kapacitet za samo 61 dijete.

Prema riječima struke, nemoguće je obavljati poslove zaštite prava i dobrobiti djece jer nemaju kamo smjestiti djecu koju zbog životne ugroženosti moraju izdvojiti iz obitelji. Pritom upozoravaju da takvo kršenje prava djeteta znači opasnost od mogućih tragedija kakve su se događale posljednjih godina.

U udomiteljskim obitelji i po sedmero i više djece

Na sastanku kod pravobraniteljice ukazano je i na činjenicu da nema dovoljno udomiteljskih obitelji te da se nisu ostvarila očekivanja da će izmjene Zakona o udomiteljstvu potaknuti veće zanimanje potencijalnih udomitelja. Tako danas u udomiteljskim obitelji ima znatno više djece nego što je to zakonom dozvoljeno.

Naime, struka upozorava da prema zakonu u jednoj udomiteljskoj obitelji smije biti najviše troje djece s izuzećem ako je riječ o braći i sestrama, dok se trenutno u tim obiteljima zbog hitnosti nalazi i po sedmero i više djece. To, poručuju, također predstavlja kršenje prava djeteta. Sa sastanka je stoga poručeno da je situacija alarmantna, te da je u sustavu socijalne skrbi potrebno žurno otvaranje novih ustanova, posebice za djecu mlađu od sedam godina.

Predloženo je osnivanje novih ustanova uz dogovor između Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike o davanju na korištenje prostora koji bi se prenamijenili za smještaj djece.