Steve Bannon želi prodrijeti u Europu i okupiti tvrdo desne stranke; popričali smo s Ružom Tomašić o tome

Uz nekoliko skepsi, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu načelno misli da je ideja super

Vijest da Steve Bannon, bivši glavni strateg američkog predsjednika Donalda Trumpa, ulazi u europsku politiku te planira ujediniti sve vrlo desne stranke u Europskom parlamentu, našoj europarlamentarki Ruži Tomašić čini se kao sasvim dobra ideja.

“Ako on uspije u tome, smatram da bi to bilo super. Nas često nazivaju ekstremistima, ali ja se s tim ne slažem. To je po meni, i trebala bi tako biti shvaćena, zajednica svih onih koji žele Europu ravnopravnih država članica”, kazala je u kratkom razgovoru za Telegram Tomašić. S druge stranke, ne krije pak kako je prilično skeptična da će Bannon u ovom okupljanju zaista i uspjeti.

Poznati političari blago su skeptični

A ima i zašto biti, kako piše Politico, Bannonovo prebacivanje na europski parlament nekima se desničarima nije baš svidjelo. Skeptični su prema tome da netko, tko je zapravo autsajder u ovim krugovima, igra središnju ulogu u povezivanju desničara i to već na Europskim izborima koji će biti sljedećeg proljeća.

“Bannon je američki čovjek i nema mjesta za njega u Europskoj političkoj stranci. Odbacujemo bilo kakav supranacionalni entitet i ne sudjelujemo u stvaraju bilo čega s Bannonom”, kazao je Jérôme Rivière, član čelništva i međunarodni tajnik francuske populističke stranke Marine Le Pen. No, nešto kasnije je ustvrdio i kako bi Bannon mogao dati dobre ideje ili podijeliti svoje iskustvo što bi njegovoj stranci moglo koristiti.

Stvaranje desničarske ‘supergrupe’

Prošloga tjedna, na predstavljanju planova za svoju organizaciju koju je nazvao Pokret sa sjedištem u Bruxellesu, Bannon je kazao kako želi koordinirati i savjetovati populističke stranke u njihovoj kampanji za sljedeće izbore za Europski parlament. Korak dalje je osnivanje desničarske “supergrupe” za koju tvrdi da ima potencijala objedniti čak trećinu zastupnika u sljedećem sazivu Europskog parlamenta.

Gospođa Tomašić, koja je osnivačica Konzervativne stranke, kaže da njoj zapravo ne smeta činjenica da je Bannon iz Amerike prešao u Europu. “Ja ne želim da meni Amerika govori što ćemo i kako ćemo raditi, ali ako je sugestija došla od tamo, a drugi je prihvate, onda zašto ne? Ne želim samo da Amerika govori što treba raditi, a da ostali slušaju,” kaže Tomašić.

Nikakavih kontakata još nije bilo

S obzirom na to da se Bannon već počeo sastajati s predstavnicima određenih stranaka iz desnog političkog spektra, pitali smo Tomašić namjerava li mu se obratiti ili možda već je. “Nisam imala nikakvih kontakata, moja stranka ima svog predsjednika i o svemu će se odlučivati na političkim tijelima. Ja kad završim ovaj mandat idem u političku mirovinu”, kaže Tomašić.

O listi za europske izbore u stranci, kaže, će tek odlučiti, a vjerojatno će izaći u kombinaciji s Hrastom Ladislava Ilčića s kojim su nedavno Konzervativci potpisali suradnju. Mogućnost da još netko bude u kombinaciji ne isključuje.

Ne namjerava se kandidirati, osim u jednom slučaju

“Ja se, dakle, više ne namjeravam kandidirati. Međutim, problem je u tome što ja imam izvješće o gospodarenju malom, plavom ribom na Jadranu, to bi trebalo u rujnu doći na nadležni Odbor, a zatim i u parlament. Nakon toga se ide na trijalog, lobira se da to izvješće ne prođe, i sad ako to potraje, ja ću se morati kandidirati ponovno samo da to dovršim. Ne želim otići, a da to ostane neriješeno”, kaže nam Tomašić.

Dodaje kako ipak postoji mogućnost da netko iz njene grupacije, dakle iz Europskih konzervativaca i reformista, završi taj posao. Htjela bi da to bude neki Hrvat. “I zato, itekako ću se boriti da netko s liste moje stranke prođe u Europski parlament. To moram odraditi do kraja nekako,” kazala je na kraju razgovora za Telegram.

Formiranje grupe u EU parlamentu

Za formiranje grupe u europskom Parlamentu treba biti najmanje 25 zastupnika i to iz stranaka koje čine barem jednu četvrinu od ukupnog broja članica EU, što je u ovom trenutku sedam. Drugim riječima, da bi njegova supergrupa zaživjela u Europskom parlamentu, Bannon mora skupiti desničare iz najmanje sedam zemalja.

Osim u grupaciju ECR u kojoj je Tomašić, Bannon bi mogao zagrepsti i u sadašnji Klub zastupnika Europe slobode i demokracije u kojemu su i članovi talijanskog Pokreta 5 zvijezda te britanskog UKIP-a, s kojima, uostalom, već naveliko komunicira i pregovara.