Nekad je nužno odabrati stranu

Stigle prve izjave nakon pregovora: Rusi smanjuju vojnu aktivnost, Ukrajinci iznijeli prijedlog za Krim

Kažu da se odlukom pokušava ojačati međusobno povjerenje ali i da su pregovori bili konstruktivni

Dvojica članova ruskog pregovaračkog tima dala su izjave ruskim medijima nakon okončanja pregovora s Ukrajinom u Istanbulu. Jedan od njih je zamjenik ministra obrane Aleksandar Fomin koji je najavio radikalno smanjenje vojnih aktivnosti u smjeru Kijeva i Černihiva.

“Ova odluka donesena je kako bismo povećali međusobno povjerenje i stvorili uvjete za daljnje pregovore i krajnji cilj, a to je potpisivanje sporazum o neutralnosti i ne-nuklearnom statusu Ukrajine”, rekao je Fomin, a prenosi RIA.

Izjavu medijima je dao i pomoćnik Vladimira Putina, Vladimir Medinski. On je prvo rekao kako su današnji pregovori bili konstruktivni te da će Rusija razmotriti prijedloge Ukrajine i sve ih prenijeti Putinu.

Govorili o deeskalaciji, izašao i prijedlog Ukrajine

Medinski je dodao kako Moskva poduzima dva koraka da deeskalira konflikt, referirajući se tako na smanjenje vojnih akcija na području Černihiva i Kijeva. Osim toga dodao je i da je sastanak dvojice predsjednika Putina i Zelenskog moguć. Sastanak je ponudila Moskva, javlja RIA, a kada se sastanu mogli bi se sastati i ministri vanjskih poslova te potpisati mirovni sporazum. RIA javlja i kako se taj sastanak može održati čim se sporazum s Ukrajinom pripremi.

Ukrajinski pregovarači su pak iznijeli da je njihova strana predložila usvajanje neutralnog statusa te zemlje u zamjenu za sigurnosne garancije, što znači da se ne bi pridružila NATO ni nekom drugom sličnom savezu. Prijedlog uključuje i 15-godišnji period konzultacija o statusu anektiranog Krima.

Ukrajina traži sigurnosna jamstva i dijalog oko Krima

O pregovorima se oglasio i Mihajlo Podoljak koji je savjetnik pedsjednika Zelenskog i član tima za pregovore. Ukratko je opisao o čemu se razgovaralo s Rusijom. Rekao je da je na stolu bio sporazum o sigurnosnim garancijama s pojačanim dijalogom po pitanju oko članka 5 NATO saveza. Pričalo se i o zaštiti Ukrajine od strane država koje bi dale sigurnosnu garanciju i štitile ju od agresije. Kao primjeri su navedene SAD, Velika Britanija, Turska, Francuska i Njemačka.

Također, ukrajinska strana predlaže da se pitanje kome pripada Krim riješi bilateralno tijekom idućih 15 godina, pri čemu bi Ukrajinci i Rusi jamčili da neće ratovati oko poluotoka u Crnom moru.