Stigle su prve brojke iz Atene; Micotakis uvjerljivo vodi. Tko je čovjek koji će postati novi grčki premijer?

Prema sadašnjim anketama, 51-godišnji Micotakis pobijedio je s 40 posto glasova

Greece's opposition New Democracy leader Kyriakos Mitsotakis (R) arrives in Makrinitsa during his visit of the central Greek village on July 2, 2019, during his pre-election campaign five days ahead of the general elections. - Greeks vote on July 7, 2019 in a general election that is the first in the country's post-bailout era, which looks set to oust leftist Prime Minister Alexis Tsipras after a record-setting four years in power. (Photo by ARIS MESSINIS / AFP)
FOTO: AFP

Konzervativna stranka Nova demokracija (ND) koju vodi Kiriakos Micotakis u nedjelju uvjerljivo vodi na parlamentarnim izborima u Grčkoj ispred ljevice dosadašnjeg premijera Aleksisa Ciprasa, prema anketi objavljenoj nakon zatvaranje birališta. Prema anketi, 51-godišnji Micotakis je pobijedio na izborima s 40 posto glasova ispred svog glavnog protivnika Ciprasa koji je dobio tek 28,5 posto glasova. Rezultati anketa pokazuju da se dogodio predviđeni povratak tradicionalnih stranaka na vlast u Grčku nakon četiri godine vlasti ljevičarskog premijera, kritiziranog da je izdao svoje birače nastavkom mjera štednje.

Ako se ostvare te prognoze, Micotakis bi mogao osvojiti natpolovičnu većinu od između 155 i 167 mjesta u 300-članom parlamentu. Siriza, krajnje lijeva stranka koju je Cipras s vremenom transformirao u stranku bližu političkom centru, vratit će se u opoziciju. Time bi se završila jedna era novije grčke povijesti, obilježena izvanrednim izborima, strogim mjerama štednje, prosvjedima, štrajkovima i na kraju razočaranjem građana u vladu koja je obećavala mnogo. Grčka je bila suočena i s bankrotom, te mogućim izbacivanjem iz eurozone.

Pripadnik grčke političke dinastije

Tko je, dakle čovjek koji će evidentno postati novi lider Grčke? Kiriakos Micotakis dolazi iz ugledne i snažne političke obitelji; sin je bivšeg grčkog premijera Konstantina Micotakisa, koji je bio na vlasti od sredine 1990. do kraja 1993. godine, te obnašao razne ministarske funkcije. Njegova sestra, Teodora Bakojanis, bila je prva gradonačelnica Atene 2004. godine, kada je grad bio domaćin Olimpijskih igara. Nakon toga, postala je prva ministrica vanjskih poslova, a sada je članica Nove demokracije. Kiriakos je dakle pripadnik jedne od najutjecajnijih grčkih političkih obitelji, uz socijalističku obitelj Papandreu i konzervativce Karamanlise.

Micotakis je studirao na prestižnim sveučilištima Harvard i Stanford, a studirao je društvene studije i internacionalne odnose. Svoj MBA je stekao u Harvard Business Schoolu, gdje je studirao između 1993. i 1995. godine. Nakon studija, radio je u nekoliko velikih konzultantskih tvrtki i u nekoliko grčkih banaka. Svoj prvi posao dobio je 1990. u Londonu, radeći za Chase bank, no samo godinu dana kasnije vratio se u Grčku na odsluženje vojnog roka u grčkom zrakoplovstvu.

Prvi politički angažman 2004. godine

Svoj prvi politički angažman imao je 2004. godine, kada je postao zastupnik u grčkom parlamentu. Kroz svoje političko djelovanje, Micotakis je proglašen umjerenim pripadnikom liberalnog centra. Svoj prvi ministarski mandat dobio je 2013. godine kao ministar administrativne reforme i elektronske uprave, u vladi desničarskog premijera Antonisa Samarasa. Na mjestu ministra je ostao do 2015. godine, a u te dvije godine nadgledao je otpuštanja tisuća ljudi u javnim službama, za što ga je kritizirala oporba.

Na čelo stranke Nova demokracija stigao je u siječnju 2016. godine, pobijedivši u unutarstranačkim izborima svojeg glavnog protivnika Evangelosa Meimarakisa. Međunarodni mediji tada su Micotakisa proglasili “miljenikom naroda” i “tračkom nade”, budući da se zalaže za reforme, te smanjenje nepotizma i korupcije, pisao je tada The Guardian. No, Micotakis također nije bez mrlja. Njegova supruga Mareva Grabowski spominjala se uz još 130 Grka u dokumentima koji su otkriveni tijekom skandala Paradise Papers, a sam Micotakis bio je povezan s jednim od najvećih korupcijskih skandala novije grčke povijesti.

Afere s kojima ga se povezuje

Ispostavilo se da je Grabowski vlasnica 50 posto udjela u kompaniji Eternia Capital Management s Kajmanskog otočja, koja je upravljala investicijskim fondom na Britanskim djevičanskim otocima. Stranka Nova demokracija je rekla da je ta priča irelevantna, budući da su supružnici tada živjeli odvojeno, te su se tek kasnije pomirili i nastavili svoj zajednički bračni život, pisao je tada EUobserver.

Na kraju je zaključeno da Micotakisova supruga nije prekršila zakon, niti da je Micotakis ikako bio povezan s tom kompanijom. Međutim, kompaniju se povezivalo sa strankom njenog supruga. Stavros Papastavrou, odvjetnik Micotakisove supruge i visokopozicioniran čovjek unutar Nove Dekomkracije, tada je upravljao kompanijom u njeno ime. Papastavrou je tada platio kaznu od 3,5 milijuna eura zbog neplaćanja poreza i pranja novca.

Tijekom 2007. godine, Micotakisa se povezivalo i sa skandalom primanja mita od Siemensa. On je navodno do 2007. godine od Siemensa i dvije podružnice primio uređaje u vrijednosti 130.000 eura. Micotakis je u više navrata odbacivao sve optužbe, a do sada mu nisu uspjeli dokazati krivnju.

Cipras i Micotakis potpuno su različiti

Micotakis je od dolaska na čelo stranke krenuo s oštrim kritiziranjem sadašnjeg premijera Ciprasa i njegove stranke Sirize, a čini se da mu se to kritiziranje isplatilo. Uspio je u unificiranju glasačkog tijela desnice i desnog centra, a glavni dokaz njegovog uspjeha je velika pobjeda za Novu demokraciju na nedavnim europskim parlamentarnim izborima. U tim svibanjskim izborima, osvojili su deset postotnih bodova više od Sirize, nakon čega je Cipras bio primoran raspisati prijevremene parlamentarne izbore.

Micotakis tvrdi da je Cipras izdao grčku ekonomiju, što je imalo najveći utjecaj na život Grka. Njih čak 80 posto smatra da zemlja pod Ciprasovim vodstvom ide u krivom smjeru, ističe Der Spiegel. Glavni problem, tvrdi Micotakis, je loša kvaliteta institucija i iznimno loša implementacija pravih reformi.

Dvojica političara ne mogu biti različitiji; potpuno suprotnih stavova i pogleda. Primjerice, Cipras je iz obitelji srednje klase i išao je u javne škole, dok je Micotakis pripadnik političke elite Grčke, koji je studirao na prestižnim stranim sveučilištima. Cipras je 90-ih bio pripadnik komunističke mladeži Grčke, a Micotakis je tada već gradio internacionalnu karijeru u Londonu.