Stižu rezultati testiranja zagrebačkih učenika. Mogli bi biti presudni u donošenju odluke o zatvaranju škola

Stručnjaci se još ne mogu složiti po pitanju prelaska na online nastavu

Pupils wearing protective masks write during a class at Françoise-Giroud middle school in Vincennes, east of Paris, on September 1, 2020, on the first day of the school year amid the Covid-19 epidemic. - French pupils go back to school on September 1 as schools across Europe open their doors to greet returning pupils this month, nearly six months after the coronavirus outbreak forced them to close and despite rising infection rates across the continent. (Photo by Martin BUREAU / AFP)
FOTO: AFP

Danas oko 12 sati trebali bi biti objavljeni rezultati testiranja učenika i djelatnika zagrebačkih škola na koronavirus. Testiranje koje je obuhvatilo 15 osnovnih i srednjih škola počelo je prije tjedan dana, 30. studenoga, i trajalo je do 4. prosinca. Proveli su ga stručnjaci iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar.

Učenike i zaposlene u školama testiralo se brzim antigenskim testovima. Odlučeno je da se negativne rezultate neće dodatno potvrđivati, dok će se pozitivne potvrditi PCR testom. Predviđeno je da se u svakoj od 15 škola, 8 osnovnih i 7 srednjih, testira po 180 učenika iz različitih razrednih odjeljenja kako bi se dobila različita dobna struktura, uz prethodnu suglasnost roditelja, te 20 zaposlenika, metodom slučajnog odabira.

Iz Ureda zagrebačkog gradonačelnika objašnjeno je zbog čega su gradske vlasti odlučile krenuti u taj projekt. „Cilj testiranja jest na reprezentativnom uzorku dobiti informacije o prisutnosti virusa u zagrebačkim školama temeljem kojih će se određivati daljnje epidemiološke mjere u školama Grada Zagreba”, objavljeno je na službenom profilu Milana Bandića.

Stručnjaci se ne slažu oko zatvaranja škola

U Bandićevoj objavi nije precizirano kakve su to „daljnje epidemiološke mjere“ u planu, ako rezultati testiranja pokažu da je virus u školama prošireniji nego što se sumnjalo. Ivica Lovrić, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, pojasnio je to danas u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog”. „Testirano je između dvije i dvije i pol tisuće učenika. Ako zaraženost djece, asimptomatska zaraženost učenika bude veća od prosječne zaraženosti ili zaraženosti odraslih koji su testirani u školama, onda ćemo razmišljati o uvođenju C modela. Ako bude manja, preostaje nam nastaviti s ovim modelom nastave“, rekao je Lovrić.

Rasprava o tome trebaju li učenici odlaziti u škole ili je bolje da nastavu prate preko interneta, traje otkad su brojevi povezani s koronavirusom u Hrvatskoj počeli naglo rasti. Najveći protivnik takve ideje je ministar obrazovanja Radovan Fuchs, dok su mišljenja epidemiologa o uvođenju takve mjere podijeljena. Kao najveći nedostaci zatvaranja škola navode se loše posljedice po psihu učenika koji bi tako kroz duže vremensko razdoblje bili izolirani od svojih vršnjaka, a tu su i logistički problemi koje online nastava stvara obrazovnom sustavu.

Pobornici prelaska na C model upozoravaju na istraživanja koja pokazuju da su djeca školske dobi značajna grupa prenosioca koronavirusa. Premda se kod učenika očekuje blaža klinička slika ili asimptomatski oblik zaraze, prijeti opasnost da virus prenesu starijim članovima svojih obitelji. Neki epidemiolozi kao važan argument za zatvaranje škola navode brzo širenje koronavirusa u sredstvima javnog prijevoza koja svakodnevno koriste baš učenici.