Što čeka prodekana kojeg je Telegram razotkrio: Ovako su završavali slučajevi izvlačenja novca preko studentskih ugovora

Provjerili smo što se događalo u sudskim postupcima zbog izvlačenja keša iz studentskih ugovora

Telegram je protekloga tjedna ekstenzivno pisao o suspektnim isplatama preko studentskih ugovora na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu; objavili smo snimke koje razotkrivaju kako je Damir Ježek, bivši dekan i aktualni prodekan PBF-a uzimao novac preko studentskih ugovora tijekom svog dekanskog mandata. U tajno snimljenom razgovoru, jasno se čuje kako objašnjava da od uplaćenih 5500 kuna po ugovoru, studenti njemu trebaju donijeti 5000 kuna, a 500 zadržati sebi.

Javio nam se, potom, bivši student PBF-a i opisao kako je u nekoliko navrata odrađivao ugovore za faks. Novac je, kako nam je ispričao, nosio zaposlenicima faksa, između ostalih i teti iz referade. Iz resornog Ministarstva obrazovanja smatraju da sve trebaju provjeriti službe Ministarstva financija pa su najavili da će od njih zatražiti proračunski nadzor nad poslovanjem PBF-a.

Zašto su fiktivni studentski ugovori sporni?

Isplate preko fiktivnih studentskih ugovora sporne su na nekoliko osnova. Ako poslodavac preko studentskih ugovora dolazi do novca kako bi jeftinije platio svoje radnike, riječ je o kaznenom djelu utaje poreza. S druge strane, ako poslodavac pribavi novac kroz studentske ugovore i potom ga zadrži za sebe ili pokloni drugome, riječ je o kaznenom djelu zlouporabe položaja i ovlasti. Ako tako pribavljen novac poslodavac iskoristi za plaćanje svojih stvarnih troškova, tada je kažnjivo krivotvorenje isprava, odnosno fiktivni ugovori.

Još prošloga tjedna javili smo se policiji s pitanjem hoće li pokrenuti izvide na PBF-u zbog otkrića iz Telegramovih tekstova, a u odgovoru iz PU zagrebačke kratko su se pozvali na tajnost provođenja izvida. No, slučajevi pribavljanja gotovine putem fiktivnih studentskih ugovora nisu rijetkost u Hrvatskoj; izdvojili smo najpoznatije koji su završili na sudu.

Maratonski postupak oko ZKM-a završio u zastari

Jedan od eksponiranijih sudskih postupaka pokrenutih nakon optužbi za izvlačenje novca kroz studentske ugovore, je onaj u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM) sredinom 90-ih godina. Tada vodeći ljudi tog kazališta Leo Katunarić, Ozren Prohić te Mirna Čubranić i Kruno Miljan u maratonskom sudskom postupku tek su 2013. godine nepravomoćno proglašeni krivima za plaćanje ZKM-ovih poslova fiktivnim studentskim ugovorima. Na taj su način, pisalo je u obrazloženju nepravomoćne presude, izvlačili novac kako bi bez plaćanja poreza i prireza mogli isplaćivati honorare suradnicima kazališta.

Kroz studentske ugovore isplatili su nešto manje od 1,6 milijuna kuna, “čime su ZKM-u pribavili protupravnu imovinsku korist u iznosu neplaćenih poreza i prireza od najmanje 600.000 kuna”, bio je zaključio sud. Dosuđene su im uvjetne kazne zatvora, međutim 2015. godine Vrhovni sud ukida ovaj dio presude i sve vraća na ponovljeno suđenje. Potom Županijski sud u Zagrebu odlučuje da nije nadležan u daljnjem postupku, spis se seli na Općinski sud u Zagrebu koji u siječnju 2017. konačno obustavlja postupak jer je nastupila zastara.

I na Ruđeru skandal s fiktivnim ugovorima

Sličan slučaj zabilježen je u razdoblju od 2007. do 2008. godine na Institutu Ruđer Bošković gdje je tadašnji pročelnik Zavoda za molekularnu medicinu Krešimir Pavelić, prema optužnici, izvukao 105.000 kuna preko fiktivnih studentskih ugovora. Studenti su u postupku priznali kako dio poslova zabilježen na ugovorima nikada nije stvarno odrađen i utvrđeno je da je Pavelić nenamjenski koristio izvučen novac, na dio tekućeg poslovanja.

Pavelić je krajem 2013. nepravomoćno osuđen na godinu i tri mjeseca zatvora uvjetno na tri godine, a u siječnju 2014. presuda je postala pravomoćna. Gospodin je, spomenimo, u posljednje vrijeme ponovno privukao pažnju javnosti kao dekan Medicinskog fakulteta u Puli jer je tražio zabranu cijepljenja i širio antivaksersku propagandu, zbog čega je krajem lipnja smijenjen s dekanske funkcije.

Studenti: Novac nije išao na naše demonstrature

Osoba koja je dekanu Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta nosila novac isplaćen kroz studentske ugovore, Telegramu je izjavila kako joj nije poznato što je Damir Ježek dalje radio s tim novcem. Profesor je za Telegram pak kazao da PBF preko studentskih ugovora plaća svoje studente za, između ostaloga, studentske demonstrature. No, sadašnji i bivši studenti tog fakulteta nedvosmisleno su ga demantirali.

“S obzirom na to da Ježek kaže kako su studentski ugovori bili u tu svrhu, mogu potvrditi da to nije istina”, kazala je za Telegram još uvijek aktualna studentica, ujedno demonstratorica na jednom kolegiju tijekom akademske godine 2017./2018. Za svoju demonstraturu, kako nam je pojasnila, nikada nije dobila ni kunu. Bivši demonstrator PBF-a koji nam se također javio, rekao nam je da mu demonstratura nikada nije bila plaćena. “Frendovi su bili na još jednom kolegiju i nisu bili plaćeni”, prisjetio se za Telegram.