Što učini DORH kad dobije dokaze o golemoj prevari leasing kuća? Ne baš puno - već godinu dana provode izvide

HANFA je utvrdila da su leasing kuće od 2008. do 2020. klijentima neopravdano povećavale kamatne stope

07.10.2021., Zagreb - U Saboru je pocela 12., zatvorena sjednica Nacionalnog vijeca za pracenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije. Nakon sjednice konferenciju za medije odrzali su Zlata Hrvoj Sipek, Vanja Marusic i Darko Klier.
FOTO: PIXSELL

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA), nakon nadzora provedenog nad leasing kućama za razdoblje od 2008. do 2020., koji je pokazao da su leasing društva masovno varala svoje klijente, prikupljenu dokumentaciju je proslijedila DORH-u na daljnje postupanje.

Naime, HANFA je utvrdila nepravilnosti u 13 od 15 leasing kuća obuhvaćenih nadzorom, a klijente su varali uglavnom tako što su im neopravdano povećavane kamatne stope, a time i rate leasinga. Radilo se o masovnoj pojavi, s obzirom na to da je HANFA u travnju objavila da procjenjuje kako je sporno oko 50 tisuća ugovora u vrijednost većoj od 700 milijuna kuna.

Index navodi da je HANFA dokumentaciju uputila DORH-u zbog sumnje da su počinjena kaznena djela još prošlog ljeta. Iz Državnog odvjetništva su na upit novinara Indexa odgovorili kako su i dalje u fazi izvida i službena istraga još nije započela. “Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu u predmetu za koji pitate poduzima mjere i radnje iz svoje nadležnosti odnosno provodi izvide te će po njihovu okončanju donijeti državnoodvjetničku odluku”, poručili su.

Pozadinu otkrila bivša zaposlenica

Za Index je jučer o postupcima leasing kuća javno progovorila bivša djelatnica RBA Leasinga Sanja Mehinović, koja je HANFA-i predala dokaze protiv svoje bivše tvrtke što je bio jedan od prvih rješenja regulatorne agencije protiv nekog leasing društva. Za Index je prvi put otkrila svoj identitet i pozadinu slučaja.

Pojasnila je kako su postojale dvije liste klijenata. Na prvoj su bili povlašteni klijenti i velike korporacije, za koje su se navodno banke bojale da bi mogli otkriti prevaru i kojima je rata leasinga pravilno obračunata. Na drugoj listi su bili “obični klijenti”, koje su navodno varali je su smatrali da ih neće moći otkriti, rekla je Mehinović za Index.

Indexu je potvrđeno da je DORH s izvidima po pojedinačnim prijavama protiv RBA Leasinga započeo sredinom prošle godine nakon čega je HANFA službeno prijavila sumnje u kazneno djelo, ali kako Index navodi istrage nisu još počele, jer su izvidi u tijeku.

Tvrdili da su im poskupjeli krediti

Kako je Telegram uz većinu ostalih medija već izvijestio, u praksi je to izgledalo tako da je jedna leasing kuća počekom siječnja 2009. donijela odluku o promjeni kamatnih stopa za aktivne ugovore o leasingu sklopljene do kraja 2008. godine. Kamata je, naravno, povećana, a to povećanje odnosilo se na oko pet i pol tisuća ugovora, čija je ukupna vrijednost bila oko 86 milijuna eura. To je bilo oko 95 posto tadašnjeg portfelja leasing kuće. Povećanje kamatne stope iznosilo je – ovisno o dotadašnjoj urednosti otplate leasinga – od jedan do dva postotna boda.

Leasing kuća je tvrdila da su kamate morali povećati jer su i njima poskupjeli krediti kojima financiraju ugovore o leasingu. No, HANFA je nadzorom utvrdila da nije bilo porasta kamata na kredite koje je podignula leasing kuća, barem ne takvog koje bi opravdalo povećanje kamatnih stopa za ugovore o leasingu. Utvrdili su da je do porasta kamata došlo tek kod dva manja kredita koje je leasing kuća podigla, dok su istovremeno podigli kamate na 95 posto aktivnih ugovora o leasingu.

Osim toga, HANFA je utvrdila da se jedan od ta dva kredita kod kojih je došlo do povećanja kamata, ne može povezati s financiranjem tada aktivnih ugovora o leasingu, već je njega leasing društvo iskoristilo za zatvaranje nekih starijih kredita. Iz svega toga HANFA je zaključila da leasing kuća nije imala opravdanje za povećanje kamata u ugovorima o leasingu.