Što dosad znamo o objektima srušenima nad SAD-om i Kanadom? Bili su valjkastog oblika, piloti: 'Ometali su nam senzore'

U dva dana oborena su dva objekta s visine od oko 12 kilometara

U.S. Air Force Maj. Paul Lopez, F-22 Demo Team commander, flies next to a KC-135 Stratotanker during an aerial refueling mission over Spokane, Washington, June 20, 2019. Representing the U.S. Air Force and Air Combat Command, the F-22 Demo Team travels to 25 air shows a season to showcase the performance and capabilities of the world's premier 5th-generation fighter. (U.S. Air Force photo by 2nd Lt. Samuel Eckholm)
FOTO: U.S. Air Force photo by 2nd Lt. Samuel Eckholm

Kanadski premijer Justin Trudeau objavio je u subotu da je “neidentificirani objekt” srušen dok je letio iznad sjeverozapada njegove zemlje, dan nakon što su Sjedinjene Države oborile objekt veličine manjeg automobila koji je letio iznad Aljaske. “Naredio sam prizemljenje neidentificiranog objekta koji je povrijedio kanadski zračni prostor”, napisao je Trudeau na Twitteru.

I kanadski i američki zrakoplovi su pokrenuti kako bi pronašli objekt za koji Trudeau kaže da ga je uništio američki F-22. Premijer je naveo da je objekt “narušio kanadski zračni prostor” i da je oboren iznad Yukona na sjeverozapadu Kanade.

“Kanadske snage će sada izvući i analizirati olupinu objekta”, napisao je na Twitteru.

Objekt valjkastog oblika

Kanadska ministrica obrane Anita Anand objavila je na Twitteru da je razgovarala s ministrom obrane Sjedinjenih Država Lloydom Austinom, ponovno potvrdivši “zajedničku obranu” njihova suvereniteta.

Ona je kasnije na press konferenciji objavila da je objekt oboren u 15:41h po istočnoameričkom vremenu (21:41h po hrvatskom) te da je bio valjkastog oblika, ali znatno manji od kineskog balona koji su Amerikanci prije tjedan dana srušili blizu svoje atlantske obale uz tvrdnju da je riječ o izviđačkoj, odnosno špijunskoj letjelici, dok Peking inzistira da je riječ o meteorološkom balonu.

Proturječni iskazi pilota

Bijela kuća je priopćila da je objekt prvi put uočen 24 sata ranije nad Aljaskom, a srušen je u kanadskom zračnom prostoru, oko 160 kilometara od granice sa SAD-om. Oboren je dok je bio na visini od oko 12 kilometara (40.000 stopa), slično kao i objekt srušen dan ranije nad samom Aljaskom. Na toj visini mogu letjeti i komercijalni zrakoplovi pa su oba objekta mogla predstavljati ozbiljnu prijetnju zračnom prometu.

Zasad nema informacija ni o porijeklu ni o namjeni ovih dvaju objekata, a CNN je, pozivajući se na neslužbene izvore u Pentagonu, objavio i da su američki piloti poslani da iz neposredne blizine vide objekt koji je kasnije oboren nad Aljaskom, dali proturječne izjave svojim nadređenima o tome što su vidjeli i čemu su svjedočili.

Nejasno kako je mogao letjeti

Neki piloti, javlja CNN, tvrde da im je objekt ometao senzore, ali drugi tvrde da takvih problema nisu imali. Dio pilota također tvrdi da nisu vidjeli nikakav vidljiv trag pogona na objektu te im je bilo neobjašnjivo kako uopće može letjeti, premda se evidentno kretao na tolikoj visini.

Ovakvi proturječni iskazi pridonijeli su misteriju i nemogućnosti Pentagona da službeno pruži više informacija pa je u najnovijem priopćenju navedeno da su “sposobnosti, namjena i porijeklo” objekta i dalje nepoznati, ali i da je prikupljanje njegovih ostataka znatno otežano zbog izuzetno niskih temperatura na području pada, snažnog vjetra, snijega i dugih arktičkih noći.

Radarska anomalija nad Montanom

U subotu je, inače, došlo i do još jednog incidenta za koji je Pentagon u međuvremenu ustvrdio da je bio lažna uzbuna. Dio zračnog prostora nad saveznom državom Montanom bio je zatvoren, a dignuti su bili i borbeni avioni zbog navodnog objekta, o čemu su u prvi mah javnost izvijestili jedan američki senator i jedan zastupnik u Kongresu, no ispostavilo se da se radilo o “radarskoj anomaliji”.