Što je dovelo do najnovije eskalacije na sjeveru Kosova

Danas su letjeli suzavci, šok bombe i kamenje, upucan je kosovski Srbin

FOTO: Screenshot YouTube / Twitter

Primirje na sjeveru Kosova trajalo je oko dva tjedna prije nove erupcije napetosti između Prištine i Beograda. Kosovskom Mitrovicom jutros su odzvanjale sirene za opasnost, a letjeli su suzavac i šok bombe u sukobima lokalnih Srba i kosovske policije. Više ljudi je ozlijeđeno, od toga najteže 36-godišnji muškarac srpske nacionalnosti koji je upucan. Situacija se trenutno primirila, ali su tenzije i dalje visoke.

Sve je krenulo jutrošnjom policijskom akcijom sprječavanja krijumčarenja robe u tom dijelu Kosova zbog čega su lokalni Srbi izašli na ulice protiveći se upadu policije u jednu od ljekarni, koje je bile meta pretresa, i navodnom pokušaju zapljene lijekova. RTS je objavio, pozivajući se na svjedoke da ljekarne nisu jedina meta policije. “Upadaju u magazine, prodavaonice, ljekarne ne rade, izvode akciju na svoju ruku i bez konzultacija i pripreme s policijom u sjevernom dijelu Mitrovice”, riječi su svjedoka koje je prenio srpski medij.

Građani su počeli postavljati blokade na cesti u blizini tehničke škole u Mitrovici, te su kamenjem i drugim predmetima uzvraćali na suzavac i šok bombe s kojima ih je rastjerivala policija. Portal Kossev je javio kako se prosvjed pretvorio u sukobe nakon dolaska specijalne postrojbe policije. Kako javlja Balkan Insight prosvjednici su bacali i eksplozivne naprave na policiju, a lokalni mediji su izvijestili da je zapaljeno i nekoliko automobila.

 

Upucani prosvjednik životno ugrožen

Tijekom sukoba policija je i pucala na prosvjednike te je jedan muškarac teže ranjen, a srpske vlasti navode da je upucan s leđa.

Direktor Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici Zlatan Elek potvrdio je za N1 da je deset osoba ranjeno, a da je muškarac životno ugrožen. “Osam njih je ozlijeđeno šok bombama, gumenim mecima i suzavcem. Oni nisu zadržani na liječenju u Kliničko-bolničkom centru. Najteže je ozlijeđen muškarac iz Zvečana koji je maltene upucan s leđa. Ima ozljedu desne lopatice, prijelom desne lopatice, prijelom drugog desnog rebra i metak mu je gotovo izašao na prednju stranu vrata. Hitnom kirurškom intervencijom zaustavljeno je krvarenje”, rekao je Elek.

Balkan Insight je javio i kako je nekoliko novinara napadnuto tijekom izvještavanja o događajima, objavili su i slike grupe prosvjednika koje trče za njihovom ekipom na terenu.

Policija uhitila osam osoba. Evo što tvrde

Kosovska policija je izvijestila da su provodili akciju protiv krijumčarenja u regiji Prištine, Peći, Južne Mitrovice i Sjeverne Mitrovice u koordinaciji s nadležnim tužiteljstvima i sudovima te da se policijske radnje odnose na “provjere i pretrese na različitim lokacijama kao što su kuće, stambeni i poslovni prostori, skladišta robe”. Tvrde kako su zaplijenili robu koja služi kao materijalni dokaz, a u kasnijem priopćenju su poručili da je akcija završena.

“Ozlijeđeno je šest policajaca, od toga pet Albanaca i jedan Srbin. Dok je u svim drugim regijama policijska operacija prošla bez problema, u Sjevernoj Mitrovici organizirano su se okupile kriminalne grupe, napravile blokade na putevima s raznim prevoznim sredstvima, koristile plinske boce, šok bombe, vatreno oružje i ručne bombe, s ciljem ometanja i napada na carinu i policajce koji su bili na dužnosti”, priopćila je kosovska policija i izvijestila da su uhitili osam osoba od toga šest kosovskih Albanaca, jednog kosovskog bošnjaka i jednog kosovskog Srbina.

‘Za sada mirno, ali napeto’

Novinarka Milica Andrić Rakić za HRT se javila iz Kosova. Poručila je kako se situacija u Mitrovici smirila već oko 10 sati, ali su napetosti izbile u općini Zvečan gdje je došlo do sukoba i gdje je policija pucala na prosvjednike. Istaknula je da je za sada mirno, ali napeto.

“Nije baš najjasnije što se u Zvečanu dogodilo. Nisam bila na terenu, niti vidim informacije od lokalnih medija koji inače izvještavaju da im je jako teško raditi u Zvečanu zbog pritisaka koji trpe na terenu. U Mitrovici sam bila kad je izbio incident. Kosovska policija je ušla u ljekarnu, prvu u nizu kada se uđe na pretežno srpski dio grada, i okupljeni su vjerovali da slijedi akcija zapljene lijekova. Jedna inspekcija je bila i krajem 2020. I tada je bilo prosvjeda, ali nije bilo suzavaca i sukoba s građanima”, poručila je Andrić Rakić.

Opisala je da se državne ljekare u srpskim sredinama ne opremaju lijekovima koje propisuju liječnici, iako zdravstveni sustav funkcionira. “Građani mogu lijekove nabaviti jedno u privatnim ljekarnama. Dakle, zbog toga je ovo jedan izuzetan pritisak na lokalnu zajednicu. I da nije vrijeme pandemije, najava o mogućem oduzimanju lijekova je dramatična”, naglasila je i dodala da u ljekarni u Sjevernoj Mitrovici policija nije ništa zaplijenila. “Možda su nešto zaplijenili u Zvečanu. Ono što je policija objavila, među zaplijenjenom robom su samo prehrambeni proizvodi.”

Reakcije kosovskih i srpskih vlasti

Kosovski premijer Albin Kurti na Facebooku je također rekao da je akcija završena i naglasio da joj je prethodila intenzivna istraga. Poručio je kako će se boriti protiv krijumčarenja i kriminalnih radnji diljem Kosova, a građanima Sjeverne Mitrovice je poručio: “Nemojte podlegnuti utjecaju nekih srpskih medija koji brane kriminal, korupciju i krijumčarenje i to žele politizirati.” Isto je ponovio i na Twitteru na engleskom.

Premijerka Srbije Ana Brnabić pozvala je međunarodnu zajednicu, NATO i Kfor da hitno reagiraju i, kako je rekla, “zauzdaju kosovskog premijera Albina Kurtija”. “Situacija je više nego dramatična i ovo je posljednji trenutak u kojem je neophodna jasna reakcija kako bi se zaustavila luđačka politika koju provodi Priština”, istaknula je Brnabić u pisanoj izjavi proslijeđenoj iz vlade. Ona je u povodu ulaska jedinica ROSU na sjever Kosova i uporabu šok-bombi i suzavca istaknula da je takvo ponašanje prevršilo svaku mjeru ocjenjujući da to “dovodi na ivicu kaosa”.

Direktor Kancelarije za Kosovo srbijanske vlade Petar Petković ocijenio je akciju kao još jednu provokaciju Prištine. On je na izvanrednoj konferenciji za novinare zapitao “što će poduzeti NATO, KFOR i međunarodna zajednica”.

Vučić stigao u na granicu s Kosovom

U međuvremenu su u Rašku, općinu na jugozapadu Srbije na granici s Kosovom, stigli predsjednik Aleksandar Vučić, ministar obrane Nebojša Stefanović, načelnik glavnog stožera Vojske Srbije Milan Mojsilović te direktor Ureda za Kosovo srbijanske vlade Petar Petković. Vučić se sastao s predstavnicima kosovskih Srba.

“Vidim kakvo je raspoloženje, što god da vas molim znam da me nećete poslušati, naravno da bih volio da sačuvamo mir jer je to od presudnog značaja. Ono što vam mogu reći jest da će Beograd biti uz vas”, rekao je Vučić, prenosi RTS. “Ako krene nasilje vi zaštite svoj narod, a mi ćemo biti uz vas”, naglasio je Vučić.

‘Neprihvatljive jednostrane akcije’

Europski šef diplomacije Josep Borrell pozvao je na prekid nasilnih incidenata na sjeveru Kosova. “Neprihvatljive su jednostrane i nekoordinirane akcije koje ugrožavaju stabilnost. Sva otvorena pitanja moraju se rješavati dijalogom započetim uz posredovanje EU-a”, poručio je Borell naglasivši kako je Bruxelles u kontaktu s Beogradom i Prištinom.

Kroz posredovanje EU-a krajem rujna je postignut dogovor između Srbije i Kosova, koji je doveo do deeskalacije višednevnih napetosti između dviju strana. Tenzije su tada izbile zbog odluke vlasti u Prištinu da uvedu privremene registracijske tablice za vozila koja dolaze iz Srbije. Lokalni Srbi su blokirali granicu sa Srbijom, a na teren je izašla kosovska specijalna policija.

Prema dogovoru naljepnice će biti zalijepljene preko državnih oznaka i jedne i druge zemlje kod prelaska granice, a na prijelaz su raspodijeljene snage KFOR-a koje će osigurati mirnu provedbu sporazuma.

‘Kurti sjever koristi za izbore’

Novinarka Andrić Rakić je rekla kako očekuje neku vrstu deeskalacije, kao i uvijek. “Oglasila se i EU, bili su ovoga puta dosta ažurni. Mislim da će se situacija smiriti. U nedjelju su lokalni izbori. Srpska lista izlazi na te izbore i moguće da će se sada u Raški konzultirati vezano za daljnje poteze, možda će sagledati kako ovo sve može utjecati na izlaznost birača. Tjedan i pol dana nakon sporazuma o deeskalaciji u Bruxellesu imali smo jako napetu situaciju”, istaknula je za HRT.

Naglasila je da vjeruje kako Kurti sjever koristi kao platformu za predizbornu kampanju. “Mislim da je to razlog što smo imali specijalne jedinice na sjeveru dva puta u manje od mjesec dana. Ne mislim da su njegove namjere ovdje čiste”, poručila je.

Smatra da je Kurti osoba koja selektivno gleda na vladavinu prava. “S jedne strane primjenjuje ono što misli da je u interesu vlade, a onda opet druge odluke ignorira i naziva ih instruiranim odlukama. Po mom osobnom uvjerenju je njegov cilj prikupljanje glasova na predstojećim izborima”, zaključila je Andrić Rakić.