Nekad je nužno odabrati stranu

Što je neobično na slici? Nema Željke Markić jer se prikrila, kao i njezina ideologija u referendumu o izbornom sustavu

Gospođe Markić nema na predstavljanjima inicijative za referendum za koji su se počeli prikupljati potpisi

FOTO: Screenshot N1

Danas je, dakle, na press konferenciji u Splitu najavljen početak prikupljanja potpisa za novi referendum. Zanimljivo, riječ je zapravo o ponavljanju referendumske inicijative udruge U ime obitelji koja je 2014. godine propala, no ovaj put u prvom planu nije gospođa Željka Markić. Nije se pojavila na današnjem okupljanju za medije, u Splitu nije bilo ni njezinih eksponiranih suradnika. Obraćanje su odradili mladi i nepotrošeni ljudi koji pritom, vidjeli smo na dnevnicima, nisu zvučali nesuvislo ni suviše ostrašćeno.

Referendumska pitanja koja su predstavili prilično su zakukuljena; prosječnom čitatelju treba koncentracija da bi se probio kroz tekst. Neki dijelovi, pritom, zvuče populistički, neki su doista razumni. Recimo, super djeluje pasus o izbornim jedincima koje su prema trenutačnim propisima zbilja nakaradne, tretman zagrebačke posebno. Republika Hrvatska uistinu ima problem s onim što se u ustavnopravnoj teoriji naziva gerrymanderingom, odnosno krojenjem izbornih jedinica prema granicama za koje su još Vladimir Šeks i Smiljko Sokol ranih devedesetih procijenili da odgovora HDZ-u. Nije, pritom, posve jasno ni kako bi izveli osnaženje preferencijalnog glasanja, s obzirom na to da Ustav strankama jamči autonomiju u sastavljanju izbornih lista.

Nažalost, slabo je zapažena izjava Nikole Grmoje

Slično kao s čuvenim referendumom gospođe Markić o braku, koji je hinio da ima zadaću Ustavom zaštititi obitelj, a ne degradirati prava gejeva, agenda viri u drugom pitanju koje se odnosi na prava manjinskih zastupnika u parlamentu. Dakle, osim što bi njihov broj sa sadašnjih osam suzbili na šest, inicijatori pokreću inicijativu da se kod glasanja o proračunu i podršci Vladi, zastupnicima manjina onemogući pristup gumbu.

Argumenti za to su prilično živopisni; slabo je nažalost popraćena izjava Nikole Grmoje koju je N1 emitirao u svom večerašnjem Dnevniku u 18.00. Na pitanje o njegovom stavu, gospodin Grmoja u neobičnoj je logičkoj figuri kazao kako bi se ovime, zapravo, pomoglo nacionalnim manjinama. Prema njegovom tumačenju, kad ne bi imali priliku glasovati o ovako bitnim stvarima, manjinski zastupnici “odagnali bi antagonizam koji izazivaju kod građana”.