Što Plenković izvodi s DP-om? Izvori: 'To je paravan, ovo bi mogao biti njegov pravi plan'

Više je razloga za ovako spori tijek pregovora s DP-om

30.04.2024., Zagreb - Dolazak clanova na Sjednicu sireg predsjedništva HDZ-a. Andrej Plenkovic. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Prema izvorima Telegrama, dobro upućenih u dosadašnji tijek razgovora HDZ-a i DP-a, ti razgovori nisu odmakli daleko, bez obzira na spinove i kurtoazne istupe pregovarača. Stranke razmatraju vrlo načelna pitanja, ali sporne teme kao što su sastav Vlade ili podrška nacionalnih manjina nisu blizu prihvatljivih rješenja.

“HDZ zasad nije službeno iznio nijedan konkretan prijedlog kojim bi zadovoljio DP, osim da s manjinama bude potpisan odvojeni koalicijski sporazum, što nije prihvaćeno”, kažu Telegramovi izvori. U dijelu DP-a javlja se sumnja kako Plenković namjerno zavlači i kupuje vrijeme dok ne pronađe alternativnu većinu ili pričeka podjelu karata u Europi.

Jedan od razloga za ovako spori tijek pregovora jest što Plenković smatra kako ne može pristati na Vladu s desničarskim DP-om iz koje bi morao izbaciti predstavnike SDSS-a. Zbog centrističke politike koju je vodio osam godina, ali i osobnih aspiracija u strukturama europske politike, Plenkoviću opcija saveza s DP-om bez manjina naprosto nije realna.

Globalist sumnjivih tendencija

Drugo, kažu naši izvori, Plenković zna da bi DP, u slučaju takve koalicije, imao vrlo solidnu ucjenjivačku poziciju u novoj Vladi, ne samo radi svojih mandata, već zbog HDZ-ove desnice, koja već neko vrijeme radi na tihom savezu s domovincima. Plenković bi se tako našao između interne opozicije i novog partnera – a osim što dijele svjetonazorska načela, obje te grupacije istinski smatraju da je Plenković globalist sumnjivih tendencija kakav ne bi trebao biti na čelu HDZ-a.

Iz tih razloga, Plenkoviću je DP prihvatljiv samo ako dolazi u paketu šire koalicije s manjim strankama i manjincima. Stoga pušta Ivanu Anušiću da formalno i neformalno razgovara s DP-om, dok preko svojih istupa i istupa bliskih suradnika javno poručuje kako vlast bez manjina ne dolazi u obzir, što pak DP-u nije prihvatljivo. Što je onda Plenkovićev stvarni plan, ako su pregovori s DP-om u slijepoj ulici?

Iako se u javnosti stvorio dojam kako se Plenkoviću žuri složiti Vladu, to nije nužno točno. Nakon što mu je propao inicijalni blitzkrieg – pokušaj pridobivanja manjih stranaka na centru poput Fokusa i Matije Posavca s kojima bi izbjegao DP – Plenković sada ide na čekanje i iscrpljivanje, smatraju Telegramovi izvori. I sam je nedavno izjavio kako mu je 2016. trebalo tridesetak dana da se dogovori s Mostom, a da će to ovaj put trajati dulje.

Jandroković mu je jako važan

Njemu je najvažnije konstituirati Sabor s Jandrokovićem kao predsjednikom, kako bi blokirao pokušaje opozicije da okupi antikorupcijsku većinu i za šefa Sabora postavi nekog iz Mosta ili DP-a. Zato je HDZ-u bilo ključno osigurati podršku manjinaca za Jandrokovića, neovisno o pregovorima za saborsku većinu. Nakon konstituiranja Sabora s HDZ-ovcem na čelu, Plenković može komotno pričekati izbore za Europski parlament.

U HDZ-u navodno vjeruju kako im vrijeme ide u korist, jer dok traju razgovori s DP-om, mogu u miru lomiti pojedinačne zastupnike iz drugih stranaka. Još važnije, Domovinski pokret javno se nudi HDZ-u i pokušava s njima formirati vlast, čime su značajno kompromitirali suverenističku retoriku i kritike HDZ-a na kojima su dobili mandate.

A što su duže u toj poziciji, to će si više umanjiti vjerodostojnost među desnim biračima ako dođe do ponovljenih izbora. I 24sata je danas objavio kako u HDZ-u ozbiljno razmatraju ponovni izlazak na izbore ako ne dođe do popuštanja u zahtjevima DP-a. Novi izbori Plenkoviću nikako ne odgovaraju, ali se kroz iscrpljivanje i plašenje DP-a na kraju nadaju sklopiti “trokut koaliciju” koja bi uključivala SDSS.