Nekad je nužno odabrati stranu

Što se događa s cijenom inzulina? Priča se zakomplicirala pa smo pokušali pojednostaviti

Dijabetičari bi navodno uskoro trebali nadoplaćivat za skoro sve inzuline što bi značilo da će poskupjeti od 24 do 428 kuna

Diabetes blood glucose test
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje prošlog je tjedna objavio tablice s predloženim referentnim cijenama lijekova iz kojih se da zaključiti kako će oboljeli od dijabetesa uskoro morati nadoplaćivati za gotovo sve inzuline. Dijabetičari su, posve očekivano, burno reagirali zbog ove najave, a iz HZZO-a kažu kako je to sve po zakonu i pravilnicima. Javio se i ministar zdravstva Milan Kujundžić koji kaže kako ga je cijela priča iznenadila i da zapravo uopće ne zna ništa o tome. Cijela priča se u međuvremenu prilično zakomplicirala pa smo napravili pregled.

Što bi ova odluka značila za dijabetičare?

U Hrvatskoj od dijabetesa boluje više od 300.000 ljudi, a neke procjene idu i do pola milijuna. Inzulinsku terapiju trebaju dijabetičari tipa 1 i oko 40 posto dijabetičara tipa 2. Za sve inzuline osim njih tri, pacijenti će sada morati nadoplaćivati određeni iznos, što znači da će inzulini poskupjeti od 24 do 428 kuna. To bi moglo dovesti do toga da će mnogi dijabetičari koji su uspjeli regulirati svoju bolest biti prisiljeni kupovati jefini lijek, što bi moglo negativno utjecati na njihovo zdravlje.

Kako se priča zakotrljala?

Priča se zakotrljala kada je portal naInzulinu objavio vijest da je HZZO pripremio plan koji bi trebao završiti uvođenjem doplate na sve vrste inzulina. Urednik portala naInzulinu Davor Skeledžija tvrdi kako u Povjerenstvu za lijekove nema niti jednog dijabetologa, a taktiku HZZO-a opisuje kao huligansku. Prema njemu, HZZO će proizvođačima ponuditi neprihvatljivo nisku otkupnu cijenu inzulina, što će dovesti do toga da će oni odbijati ponude. Razlike u cijeni koje nastanu u konačnici će platiti pacijenti.

Kad će biti donesena konačna odluka?

Odluka o novim cijenama inzulina još nije konačna, a u HZZO-u kažu kako se naprosto radi o postupoku koji se po istom pravilniku provodi još od 2013. godine. Cijena lijeka se, dakle, utvrđuje na temelju javnog nadmetanja koje se provodi na stranicama HZZO-a. Kada cijela procedura, koja uključuje i rješavanje uloženih žalbi, konačno završi, lijekovi se razvrstavaju na osnovnu i dopunsku listu. Na osnovnu listu idu lijekovi čija cijena je na razini referentne cijene ili niža, dok skuplji lijekovi idu na dopunsku listu. Iz HZZO-a napominju kako se i nakon donesene odluke cijene lijekova mogu mijenjati o čemu konačnu odluku donosi ministar zdravstva. Procijenili su da bi konačne cijene lijekova trebale biti definirane u veljači 2019. godine.

Što na sve kaže ministar?

Ministar zdravstva Milan Kujundžić jučer se kratko osvrnuo na problem doplate inzulina. Rekao je kako se o tome u njegovom ministarstvui nikada nije razgovaralo te da ništa nije pripremano na razini Ministarstva. Najavio je i kako će o svemu razgovarati s Upravom HZZO-a.

Što kažu ljudi koji se bore s dijabetesom?

Reakcije pacijenata čiji životi ovise o inzulinu ubrzo su preplavile društvene mreže, a naročito glasne bile su majke djece oboljele od šećerne bolesti. Hana Petra Mrčela, majka djevojčice koja je od dijabetesa oboljela malo prije trećeg rođendana na svom je Facebook profilu ispisala dugačku listu problema s kojima su se obitelji malih šećeraša susretale i prije ove odluke. Recimo, neki od problema koje je nabrojala je onaj s nabavom trakica za mjerenje razine šećera u krvi koje od HZZO-a nisu dobivali u dovoljnom broju pa sve do poteškoća u pronalasku vrtića i škola koji su spremni preuzeti odgovornost za brigu o djeci s dijabetesom. Potencijalno povećanje cijene inzulina će, kako kaže, sad izravno ugroziti zdravlje njezine djevojčice.

Ovo je otišlo na hrpu adresa…."Gospodo,obraćam Vam se kao duboko ogorčena majka djevojčice koja je sa 2,9 godina…

Gepostet von Hana-Petra Mrčela am Montag, 3. Dezember 2018