Što se događa s glasanjem? DIP ipak mijenja dio čudnih pravila, ubacio se i Ustavni sud

Ustavni sud će nakon očitovanja DIP-a donijeti svoju odluku o kršenju prava birača

Državno izborno povjerenstvo prije nekoliko dana donijelo je uputu prema kojoj građani zaraženi koronavirusom i oni s temperaturom većom od 37,2 Celzijeva stupnja na dan parlamentarnih izbora ne smiju pristupiti biračkom mjestu niti kontaktirati izborna povjerenstva, odnosno biračke odbore radi glasovanja kod kuće.

Na to su uslijedile brojne kritike pravnih stručnjaka koji su upozoravali kako se takvom uputom građanima krši izborno pravo jer, kako su pojasnili, povišena temperatura ne mora nužno značiti samo zarazu koronavirusom te da zbog toga građanima ne smije biti zabranjeno glasanje. No, danas je predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Đuro Sessa za Večernji list potvrdio kako je DIP ipak odlučio promijeniti dio sporne upute.

Što stoji u izmijenjenoj uputi?

Tako sada u izmijenjenoj uputi stoji kako se biračima “preporučuje” da građani u jutarnjim satima izmjere temperaturu, a potom se jave nadležnim liječnicima u slučaju da im je temperatura povišena.

Konkretno, nova uputa zvuči ovako: “Ako je u jutarnjim satima tjelesna temperatura viša od 37,2 °C i/ili ako birači imaju respiratorne simptome ili druge simptome karakteristične za SARS-CoV-2 (COVID-19), preporučuje se biračima da se jave telefonom nadležnom liječniku. Biračima kojima je dijagnosticirana zaraza sa SARS-CoV-2 (COVID-19) neće se moći osigurati glasanje s obzirom na to da im je izrečena mjera izolacije (čl. 21. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti), a koja uključuje i zabranu kontakata sa svim drugim osobama, pa samim time i kontakta s članovima biračkog odbora”.

Prijašnja je preporuka bila da u jutarnjim satima izmjere tjelesnu temperaturu, pa ako je viša od 37,2 °C i/ili ako birači imaju respiratorne simptome ili druge simptome karakteristične za koronavirus, trebaju se javiti telefonom nadležnom liječniku te, što je sada promijenjeno, da ne smiju pristupiti biračkom mjestu, niti kontaktirati gradsko/općinsko izborno povjerenstvo ili birački odbor radi glasanja kod kuće, jednako kao i birači koji su zaraženi sa SARS-CoV-2 (COVID-19).

Ustavni sud zatražio očitovanje

U međuvremenu je Ustavni sud Državnom izbornom povjerenstvu uputio zahtjev da se u roku od 24 sata očituju o zabrani glasovanja zaraženima koronavirusom. Upravo sada izmijenjena uputa DIP-a bit će odgovor na taj zahtjev Ustavnog suda. Dakle, glasanje i dalje neće biti omogućeno ljudima koji su zaraženi koronavirusom.

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović izjavio je za Hinu da će Ustavni sud, kada zaprimi očitovanje DIP-a, donijeti svoju odluku o zaključku DIP-a da osobe zaražene koronavirusom neće moći glasovati kod kuće na izborima 5. srpnja, za razliku od birača koji će na izbornu nedjelju biti u samoizolaciji, a koji su također rizični.

Što su primijetili stručnjaci?

Inače, više ustavnih stručnjaka, političara i nevladinih organizacija upozorilo je da se uputom DIP-a kojom su iz glasovanja isključene osobe zaražene koronavirusom neustavno i nerazmjerno ograničava temeljno ljudsko pravo na glasovanje, no DIP je ostao pri svome stajalištu pozivajući se na zaštitu zdravlja.

Saborski zastupnik SDP-a Peđa Grbin zatražio je u srijedu stajalište Ustavnog suda o DIP-ovoj zabrani glasovanja osobama zaraženim koronavirusom, ističući kako je jasno da je zabrana glasovanja svima kojima je temperatura viša od 37,2 stupnjeva nelegitimna.

Grbin se pozvao na članak 88.

Grbin se pozvao na članak 88. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, koji mu kao kandidatu na izborima daje pravo da se obrati Ustavnom sudu, ističući kako ta odredba tom sudu daje ovlast da poduzme radnje koje će spriječiti neustavna i nezakonita postupanja prilikom provođenja izbora kad to od njega, među ostalim, zatraže kandidati na izborima.

Upozorio je i na preporuke DIP-a koji Tehničkim uputama “Glasanje na dan izbora i osiguranje epidemiološke zaštite svih sudionika na biračkim mjestima” i sam kaže da “doista ne postoji niti jedan propis” koji bi zabranio glasovati zaraženim osobama, a to, dodaje, proizlazi i iz članaka 14. i 45. Ustava.