Što se događa s tajnicom Zeljko? Ne pojavljuje se na sudu, od ožujka 2017. nema je na poslu, otkaz nije dobila

Telegram doznaje da je sudskom vijeću konačno dosta; zaprijetili su da će poslati u istražni zakon ako im se opet ne odazove

Bivša tajnica u Vladi RH Sandra Zeljko, koja se u utorak nije pojavila na pripremnom ročištu u procesu što se protiv nje i bivšeg predstojnika Ureda premijera Tomislava Sauche vodi zbog izvlačenja novca iz državnog proračuna preko lažnih dnevnica, mogla bi završiti u istražnom zatvoru.

Naime, njezin nedolazak na sud već peti put zaredom, te ispriku dokumentacijom iz dnevne bolnice zbog određenih psihičkih problema, vijeće Županijskog suda u Zagrebu ocijenilo je kao pokušaj odugovlačenja postupka.

Što će reći sudski vještak?

Zbog toga je angažiran vještak psihijatar koji bi u idućih mjesec dana trebao analizirati zdravstveno stanje Sandre Zeljko, te ocijeniti je li sposobna za praćenje sudske rasprave. Kako doznajemo sa suda, vijeće je obranu optužene tajnice upozorilo da bi joj u slučaju daljnjeg izbjegavanja pojavljivanja na sudu mogao biti određen istražni zatvor. Ukoliko bi se to doista dogodilo, Sandra Zeljko mogla bi se dalje liječiti u Zatvorskoj bolnici u Zagrebu.

Gospođa Zeljko od otvaranja istrage zbog sumnji u izvlačenje novca preko dnevnica za putovanja na koja nitko zapravo nije putovao, svoje nepojavljivanje najprije pred istražiteljima, a sada i na sudu, opravdava liječničkom dokumentacijom. Još tijekom ispitivanja u USKOK-u psihički se slomila nakon što su joj postavljena brojna, očito neugodna pitanja.

Gdje je danas Sandra Zeljko?

Kakvo je zapravo stvarno psihičko stanje optužene bivše tajnice u Vladi trebalo bi biti poznato nakon vještačenja. No, s obzirom činjenicu da se zbog zdravstvenih tegoba ne pojavljuje na sudu, zanimalo nas je dolazi li uopće na posao, te gdje trenutačno radi. Kad je izbila afera s lažnim dnevnicama Telegram je, a ne DORH, otkrio kako je gospođa Zeljko lažirala svjedodžbu srednje škole. S takvim, lažiranim dokumentima, radila je na visokim tajničkim funkcijama u četiri Vlade.

U međuvremenu je, kao što je poznato, otišla sa svog starog radnog mjesta u Vladi RH. Zatim je dobila posao u Uredu za razminiranje, koji je početkom ove godine pripojen Ministarstvu unutarnjih poslova. Iz MUP-a su za Telegram potvrdili da je Sandra Zeljko preuzeta iz Ureda za razminiranje zajedno sa službenicima Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost i Agencije za prostore ugrožene eksplozivnom atmosferom, a na bolovanju je još od 8. ožujka 2017. godine.

Ovdje valja napomenuti da prema Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju bolovanje u kontinuitetu može trajati najduže šest mjeseci zbog iste bolesti. To je, naime, rok nakon kojeg je izabrani liječnik obvezan svog pacijenta uputiti nadležnom tijelu mirovinskog osiguranja koje donosi ocjenu o njegovoj daljnjoj radnoj sposobnosti i invalidnosti, te koje odlučuje o preostaloj radnoj sposobnosti radnika. Zanimljivo je da je gospođa Zeljko bolovanje otvorila u trenutku kada je istraga u aferi dnevnice usmjerena prema njoj, da bi na kraju rezultirala i podizanjem optužnice.