Što se događa u Bahmutu: Zelenski dao naslutiti da je pao, njegov ured demantirao, Rusi slave trijumf. Ekspert: 'Upali su u klopku'

U ukrajinskom vrhu iznose proturječne tvrdnje o sudbini Bahmuta

Ukraine's President Volodymyr Zelensky attends a bilateral meeting with US President Joe Biden during the G7 Leaders' Summit in Hiroshima on May 21, 2023. (Photo by Brendan SMIALOWSKI / AFP)
FOTO: AFP

Prva ruska granata Bahmut je pogodila 17. svibnja prošle godine. Gotovo na samu godišnjicu njezina ispaljivanja, vođa ruske plaćeničke vojske Wagner Jevgenij Prigožin u subotu je, pozirajući na jednom uništenom gradskom trgu, objavio: “Danas, točno u podne, u potpunosti smo osvojili Bahmut.” Kijev je smjesta opovrgnuo njegovu tvrdnju pa je vojni glasnogovornik Serhij Čerevati ustvrdio da se ukrajinske jedinice i dalje bore u samom gradu.

Zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hanna Maliar na svojem je kanalu u aplikaciji Telegram pak napisala da se “žestoke borbe” u gradu nastavljaju i da ukrajinske jedinice i dalje drže “industrijska i infrastrukturna postrojenja” premda je priznala da je situacija “kritična”.

Zelenski potvrdio pad, njegov ured demantirao

Kasnije u subotu, rusko Ministarstvo obrane izdalo je priopćenje u kojemu i ono tvrdi da je čitav Bahmut potpao pod rusku kontrolu te da je za to zaslužan Prigožinov Wagner. Istovremeno, iz Kremlja su javili da je predsjednik Vladimir Putin čestitao Wagneru i ruskim vojnicima koji su toj plaćeničkoj vojsci pružali podršku, obećavajući ordenje zaslužnima. Ukrajinci u ovom slučaju nisu bili tako promptni u negiranju ruskih tvrdnji: pričekali su cijelu noć te su tek u nedjelju ujutro, u sklopu šireg izvješća o stanju na svim bojištima, objavili da se bitke za Bahmut i dalje vode, ali bez preciziranja jesu li njihovi vojnici i dalje u samom gradu ili su ipak potisnuti iz njega.

Predsjednik Volodimir Zelenski je iz Japana, gdje sudjeluje na summitu skupine G7, u nedjelju poručio da je “Bahmut sada samo u našim srcima”, prenosi agencija Associated Press koja navodi da je na pitanje novinara je li grad još pod ukrajinskom kontrolom odgovorio: “Mislim da nije”. “Morate razumjeti, ondje više nema ničega, sve su uništili”, dodao je Zelenski. Identičan izvještaj donijela je i agencija Reuters, no predsjednikov glasnogovornik Serhij Nikiforov je na Facebooku naknadno ustvrdio da je Zelenski krivo interpretiran te da uopće nije potvrdio pad Bahmuta. Za razliku od svjetskih agencija, on navodi da je predsjednik s “Mislim da nije” odgovorio na pitanje jesu li Rusi zauzeli Bahmut. Na snimci s presice čuje se sljedeće pitanje: ‘Je li Bahmut još uvijek pod ukrajinskom kontrolom? Rusi tvrde da su ga zauzeli.”

Verificirati bilo što na terenu gotovo nemoguće

Londonski Sunday Times u svojoj analizi naslovljenoj “Što bi značio konačan pad Bahmuta” upozorava da je izuzetno teško potvrditi što se uistinu događa na ratištu i kome se doista u kojem trenutku okrenula ratna sreća. Kada se obje strane nađu u situaciji da im objema očajnički treba psihološka prednost u iščekivanju toliko puta najavljivane ukrajinske protuofenzive, verificirati bilo što na terenu postaje gotovo nemoguće.

“Čija je verzija uvjerljivija? I zašto je, nakon godinu dana, bitka za ovaj grad nekoć poznat po rudnicima soli i ‘sovjetskom šampanjcu’, toliko bitna?”, pita list. Budu li ruske tvrdnje potvrđene, zauzimanje Bahmuta od strane plaćeničke grupe Wagner predstavljalo bi prvi značajniji ratni plijen za Rusiju u posljednjih deset mjeseci i snažan udarac ukrajinskom moralu. Obje strane su pretrpjele ogromne gubitke u bitci za grad koje se, vjeruje se, broje u tisućama iako nijedna strana ne otkriva brojke. U žestokim okršajima potrošeno je toliko municije da od Bahmuta jedva da je išta i ostalo.

Prigožin bi ovoga puta mogao govoriti istinu

U ožujku je ukrajinski predsjednik Zelenski izjavio da Kijev neće dopustiti pad Bahmuta. Tvrdio je da bi rusko osvajanje grada Putinu omogućilo da tu rusku pobjedu “proda Zapadu, svom društvu, Kini i Iranu”. “Ako nanjuši krv, ako bude osjetio da smo slabi, samo će navaliti još više”, rekao je Zelenski.

Vrh ruskog obrambenog aparata s oklijevanjem je podržao Prigožinov navodni trijumf. Ministarstvo obrane, koje je posljednjih mjeseci bilo meta žestokih kritika od strane Wagnerova šefa, čekalo je dvanaest sati da mu prizna “pobjedu”. Ipak, Sunday Times navodi da, unatoč činjenici da je Prigožin poznat po hvalisanju o svojim tobožnjim uspjesima u Bahmutu, ovoga puta ipak ima rezona vjerovati mu kad kaže da je grad pao.

Ukrajincima ostala još samo ‘cesta smrti’ za povlačenje

Prošloga su tjedna ukrajinske snage držale položaje još samo na krajnjem jugozapadnom dijelu grada. Njihova jedina preostala ruta za povlačenje, cesta T0504, koju su sami prozvali “cestom smrti”, jedva je prohodna. Istovremeno, čini se da su se prestali boriti za urbana područja Bahmuta, za koja Prigožin tvrdi da su ih njegovi plaćenici osvajali “kuću po kuću”.

To je važno budući da je Bahmut od početka bitke imao više simboličnu, a zanemarivu stratešku vrijednost. Za ruske snage bi njegov pad mogao otvoriti put prema napučenijim gradovima Slovjansku i Kramatorsku, od kojih ovaj potonji ima priličan strateški značaj. No, kako analizira Sunday Times, rat za sam Bahmut nije bio vrijedan toliko ukrajinskih žrtava, a nerijetko ih je bilo između 100 i 200 svakoga dana.

‘Utjerali smo Wagnerove štakore u mišju klopku’

Zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga general pukovnik Oleksandr Sirski često voli isticati značaj morala i psiholoških aspekata ratovanja. Dok je protekle zime fronta duga gotovo tisuću kilometara uglavnom bila stabilna, svi su pozornost usmjerili na bitku za Bahmut u kojoj su malobrojnije ukrajinske snage imale ulogu branitelja koji uspijevaju zadržati položaje protivno svim očekivanjima. No, u zadnjih mjesec dana dinamika se na terenu promijenila, s obzirom da su Ukrajinci organizirali seriju prilično uspješnih napada na ruske položaje na sjevernom i južnom rubu grada.

Sirski je trijumfalno tumačio da je Wagnerove trupe s tih rubova otjerao potisnuo u urbani centar i da su “poput štakora upale u mišju klopku”, a britansko Ministarstvo obrane je tvrdilo da su Rusi bili prisiljeni dovoditi rezerviste, potencijalno slabeći svoje položaje diljem ostatka Ukrajine u trenutku kada se očekuje protuofenziva Kijeva.

Ukrajinci bi mogli napraviti kliješta oko wagnerovaca

“Ukrajinci su postigli dvije stvari tim svojim napadima: odvratili su pažnju s činjenice da su zapravo izgubili kontrolu nad urbanim centrom Bahmuta, ali su Rusima pritom zadali nove brige”, analizira profesor obrambenih studija na londonskom King’s Collegeu Michael Clarke očito smatrajući da su Ukrajinci Ruse u Bahmutu uspjeli nasamariti. Čak i ako bude potvrđeno da su wagnerovci doista zauzeli svaku kuću u Bahmutu, ruski trijumf bit će kratkoga daha ako se ukrajinske napadne brigade na rubovima grada uspiju pregrupirati i staviti Wagnerove plaćenike u kliješta.

Ali obje strane su svjesne da će Bahmut vrlo brzo postati daleko manje važan od onoga što će se početi događati na drugim dijelovima duge bojišnice.

‘De facto izgubili Bahmut, ali ne moraju to priznati’

“Trenutno se može reći da su Ukrajinici de facto izgubili Bahmut, ali to ne moraju priznati sve dok ne izgube potpunu kontrolu nad cestom T0504. Nije važno jeste li u samom gradu ili ne sve dok to niste prisiljeni priznati”, komentira profesor Clarke.

“Ako možete izdržati još tjedan ili deset dana, sudbina Bahmuta će postati potpuno irelevantna kada počne sveopća ofenziva”, zaključuje profesor.