Što se dosad zna o nevjerojatnom slučaju: kako je država tijekom krize davala milijunske poslove klincu već osuđenom za krivotvorenje novca

Telegram donosi kronologiju slučaja Filipa Mihalića kojeg se istražuje zbog krivotvorenja covid testova

05.09.2017., Varazdin - Filip Mihalic, inovator i zastupnik za proizvodnju tekstila s nanotehnologijom. r"nPhoto: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Istražitelji PNUSKOK-a, PU zagrebačke i PU varaždinske već nekoliko mjeseci istražuju krivotvorene covid testove za koje je navodno odgovoran 24-godišnji Varaždinac Filip Mihalić, sin bivšeg zastupnika HDZ-a.

Novinari 24sata Denis Mahmutović i Hajrudin Merdanović proveli su veliku istragu o ovom slučaju koji bi mogao postati jedna od skandaloznijih afera u hrvatskom zdravstvu, te su pročešljali sumnjive milijunske poslove Mihalićeve tvrtke Buryen s državom.

Perspektivan poduzetnik

O Mihaliću su mediji pisali 2017. godine zbog njegove tvrtke Buryen Clothing, tepavši pritom kako se radi o poduzetniku iz školskih klupa. On je tada imao 18. godina i pohađao je Privatnu gimnaziju u Varaždinu. U intervjuima se hvalio kako je njegova tvrtka jedina koja u Europi legalno prodaje nepromočivu kinesku odjeću s nanotehnologijom koju izrađuje s partnerima iz Šangaja.

U posao s odjećom ušao je 2016., a novac za osnivanje tvrtke su mu posudili roditelji. Njegov otac, bivši HDZ-ov zastupnik Anđelko Mihalić, bio je neko vrijeme direktor Buryena, sve dok njegov sin nije postao punoljetan.

“Bez njihove pomoći bilo bi jako teško, prilično su mi pomogli. Imali su i razumijevanja za poteškoće u školi. Naime, jedno sam vrijeme malo češće putovao pa sam morao nadoknađivati školsko gradivo”, ispričao je prije pet godina Filip Mihalić za Jutarnji list.

Uvozio covid testove

Sin bivšeg HDZ-ovog zastupnika u pandemiji je preko svoje tvrtke Buryen uvozio originalne covid testove licenciranog proizvođača, kineske tvrtke Xiamen Boson Biotech, a dobavljač za hrvatska ministarstva i zdravstvene institucije bila je tvrtka Kefo.

Testovi su dolazili iz Kine avionom, te su zatim distribuirani u Hrvatskoj. Moglo ih se nabaviti u gotovo svakoj ljekarni diljem zemlje. Mihalić je navodno imao vezu u Kini, s obzirom na to da se njegova tvrtka ranije bavila dizajniranjem i prodaje kineske nepromočive odjeće.

Poznanstva u Turskoj

Nakon što su kineski testovi prošli validaciju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, napravljenu na 72 uzorka, u drugoj polovici 2022. naizgled isti testovi, u gotovo identičnom pakiranju, do Hrvatske više ne stižu iz Kine nego iz tvornice u Turskoj.

Mihalić je, kako piše 24sata, odlučio iskoristiti svoje veze i poznanstva u Turskoj te sa suradnicima u istanbulskoj tvornici pokreće proizvodnju gotovo identičnih testova s oznakom kineske tvrtke Xiamen.

Prema informacijama 24sata, sumnja se da su u Turskoj prilično vjerno rekonstruirani i proizvedeni dijelovi covid testova, osim štapića za testiranje kojeg su Mihalić i partneri morali nabaviti od druge kineske tvrtke.

Suspektna ambalaža

Dijelovi testa su pakirani i kamionima transportirani u skladište u blizini Varaždina iz kojeg su se dalje raspačavali. Novinari 24sata posjetili su skladište sredinom ožujka, no prostor je bio u potpunosti prazan i detaljno očišćen.

U smeću pored zgrade, novinari lista pronašli su odbačene deklaracije i kartonske kutije s oznakama istanbulske tvornice te pakiranja s oznakom Buryen. Pregledom ambalaže utvrdili su niz nelogičnosti, kao i razlike u pakiranjima.

Na nekim kutijama Bosonovih testova nalazili su se natpisi na kineskom jeziku, a neki nisu imali ništa, osim oznaka s jednoznamenkastim brojevima. HALMED je pak primijetio kako neka pakiranja nemaju adekvatno istaknute deklaracije na hrvatskom jeziku.

Ranije je osuđivan

Mihalićev posao je u jednom trenutku krenuo nizbrdo. Kako doznaju 24sata, zamjerio se turskim partnerima, a problem je navodno bio financijske prirode. Zbog nagomilanih dugova, Mihalićevi nekadašnji suradnici su mu počeli prijetiti.

Inače, Mihalić je prije par mjeseci prijavljen za prijetnje i silovanje. Godine 2019. optužen je za krivotvorenje novca, a sud u Varaždinu zbog toga ga je osudio 2020.

Sud je za 24sata potvrdio kako je proveden kazneni postupak protiv okrivljenog Mihalića zbog kaznenog djela krivotvorenja, krivotvorenjem novca u produljenom trajanju, iz članka 274. stavak 1. u svezi članka 52. KZ/11., te mu je presudom od 11. veljače 2020. izrečen pridržaj izricanja maloljetničkog zatvora u trajanju od jedne godine. Mihalić je dakle proglašen krivim, ali nije morao ići u zatvor.

Koliko je zaradio?

Mihalićeva tvrtka je 2020. godinu, kada je ušla u biznis s covid testovima, završila s 442.000 eura prihoda, a 2021. s 3,47 milijuna eura prihoda. Prema podacima Državne riznice, Mihalićevoj tvrtki su 2022. iz proračuna isplaćene gotovo 152.000 eura, i to preko Klinike “Dr. Fran Mihaljević”, a 2021. isplaćeno mu je 34.000 eura, te je većina tog novca potekla iz infektivne klinike.

Njegovoj tvrtki je 2020. Ministarstvo financija i Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine isplatilo 5756 eura , a ove godine 16.175 eura, i to iz KB “Dr. Fran Mihaljević”.

Biznis s državom Mihaliću je toliko dobro išao da je nabavio luksuzni Lamborghini Huracan, automobil čija se vrijednost procjenjuje na najmanje 350.000 eura. Njime je navodno prebio poslovni dug upravo u poslu s testovima. Snimke luksuzne jurilice s Filipovim inicijalima na registarskim oznakama objavljene su na TikToku. Osim Lamborghinija, Mihalić vozi i skupocjeni Mercedes AMG G65.

Otac potvrdio priču

Novinari 24sata razgovarali su i s Filipovim ocem, Anđelkom Mihalićem. On je potvrdio da su robu nabavljali iz Kine. Zatim je kazao i kako su se od rujna 2022. covid testovi dovozili preko Istanbula.

Prema njegovim riječima, avioni bi iz Kine sletjeli u Tursku, odakle bi roba dalje išla kamionima i kombijima prema Hrvatskoj. Priznao je i da mu je sin imao financijskih problema s Turcima, ali kaže kako je zapravo bila riječ o nesporazumima koji su ubrzo izglađeni. Novinari su se trebali sastati i s Filipom, no do tog sastanka u konačnici nikad nije došlo.