Nekad je nužno odabrati stranu

Tajanstveni algoritam i špijunaža 138 milijuna ljudi: otkrivena pozadina najnovijeg sukoba Bijele kuće i Kine

Bijela kuća naredila je zaposlenicima vladinih agencija da izbrišu kinesku aplikaciju TikTok

FOTO: AFP

Američki kongres izglasao je krajem prosinca zakon kojim se zabranjuje svim zaposlenicima vladinih agencija korištenje kineske aplikacije TikTok. Svi su oni obvezni prekinuti instaliranje aplikacije na svojim uređajima te su im zabranjene sve internetske veze s TikTokom. Ta drastična odluka donesena je, objašnjeno je u Washingtonu, zbog prijetnje TikToka, koji je u vlasništvu kineske tvrtke ByteDance, američkoj nacionalnoj sigurnosti.

Kongres strahuje, a s tim se suglasila i Bijela kuća, da Peking preko TikToka dobiva pristup korisničkim podacima ne samo Amerikanaca nego i korisnika iz cijelog svijeta. Sadašnja zabrana još se ne odnosi na one korisnike TikToka koji nisu vezani uz vladine institucije.

Popularnost TikToka rapidno raste

Na kineskoj društvenoj mreži TikTok objavljuju se kratki videozapisi s glazbenim, plesnim, sportskim sadržajima, a na njima možete, među ostalim, uživati u vragolijama kućnih ljubimaca ili pronaći zabavu koja će vas razveseliti i nasmijati. Na TikToku zapravo svatko može pronaći ono što ga zanima.

Dostupan je u više od 150 zemalja, na 75 jezika i ima više od milijardu korisnika. Facebook, primjerice, ima 2,9 milijardi korisnika, YouTube 2,2 milijarde, Instagram 1,4 milijarde, Twitter 300 milijuna… Samo u SAD-u TikTok ima više od 138 milijuna aktivnih korisnika. Oni u prosjeku provode nevjerojatnih 1,5 sati dnevno na platformi, a prosječni korisnik otvara aplikaciju TikTok 8 puta dnevno.

Čak 83 posto korisnika objavilo je na TikToku svoj video. Douyin, kineska verzija TikToka, u Kini ima 400 milijuna aktivnih korisnika dnevno. Kakav je utjecaj TikToka najbolje pokazuje podatak da je američka glumica, pjevačica i plesačica Jennifer Lopez nedavno objavila isti video na Twitteru i TikToku. Iako na Twitteru ima 45 milijuna pratitelja, a na TikToku “svega” pet milijuna, video na Twitteru pregledalo je dva milijuna korisnika, a na TikToku čak 71 milijun.

Kina koristi TikTok za špijuniranje?

Forbes je objavio da TikTok zvijezde ostvaruju enormne zarade. Addison Rae je na prvom mjestu s pet milijuna dolara, Charlie D’Amelio na drugom mjestu s četiri milijuna dolara, a njezina sestra Dixie na trećem je mjestu s 2,9 milijuna dolara.

Osim toga TikTok se doživljava u Washingtonu kao prijetnja američkoj tehnološkoj nadmoći, posebno kada je riječ o internetu. Američka vlada tvrdi da nije problem sadržaj TikToka, već činjenica da kineska vlada koristi aplikaciju TikToka za špijuniranje Amerikanaca i guranje štetnog sadržaja putem moćnog, ali tajanstvenog algoritma aplikacije za preporuke “For you”.

U vrijeme sve napetijih odnosa između Kine i SAD-a takve optužbe padaju na plodno tlo među američkim političkim strukturama. Uostalom, američka vlada takve zabrane uvela je već i za brojne druge kineske kompanije, poput proizvođača telekomunikacijske opreme Huawei. Ali zabrana prodaje i korištenja hardvera jednostavnija je od aplikacije koja se distribuira preko globalnog interneta koji je nemoguće regulirati ili kontrolirati.

ACLU je protiv zabrane TikToka

Kompanije Apple i Google prodaju u svojim trgovinama aplikaciju TikTok pa bi i njih pogodila totalna zabrana, pogotovo stoga što ju na svojim stranicama beskrajno hvale. Ako dođe do kompletne zabrane, ipak bi i dalje postojali načini pristupa platformi na webu ili u alternativnim trgovinama aplikacija, no sve bi to bilo puno teže pa bi to moglo utjecati na mnoge korisnike da odustanu od praćenja TikToka.

Za američku vladu neće biti lako uvesti totalnu zabranu korištenja kineske aplikacije jer su većina korisnika uglavnom mladi ljudi i ta bi ih odluka izravno pogodila. A budući da većina njih ima pravo glasa to bi se moglo osjetiti na padu potpore na budućim izborima.

Američka unija za građanske slobode (ACLU) osudila je zakon o zabrani TikToka. “Kongres ne bi trebao cenzurirati cijele platforme i lišiti Amerikance njihovog ustavnog prava na slobodu govora i izražavanja“, izjavila je glavna savjetnica za politiku ACLU-a Jenna Leventoff dodajući da svatko ima pravo koristiti TikTok i druge platforme za dijeljenje svojih misli, ideja i stavova s ​​ljudima u zemlji i širom svijeta.

I EU i Kanada uvele zabranu

Međutim, nisu samo u SAD-u zabrinuti zbog TikToka. I Europska komisija te kanadska vlada nedavno su također zabranile korištenje aplikacije TikTok svom osoblju. Objašnjenje: žele zaštiti svoje institucije jer postoji neprihvatljiva razina rizika za privatnost i sigurnost. Još od 2020. TikTok je zabranjen i u Indiji.

Ulje na vatru dodao je skandal koji se dogodio krajem prošle godine. Kineska kompanija ByteDance priznala je da su neki od njenih zaposlenika nepropisno pristupali TikTok podacima američkih i europskih korisnika u sklopu istrage o curenju informacija novinarima. Oni su na temelju tih podataka pratili više novinara.

Kompanija je priznala da je riječ nečuvenoj zlouporabi korisničkih podataka te da su svi zaposlenici koji su prekršili politiku tvrtke smjesta dobili otkaze. Međutim, žestoko su opovrgli mogućnost da kineska vlada ima bilo kakvu kontrolu ili pristup njihovim podacima. Valja podsjetiti da Kina već dugo zabranjuje niz američkih aplikacija i web stranica, uključujući Facebook, Instagram, YouTube i Twitter.

ByteDance nije prva tvrtka koja špijunira

No za mnoge u Washingtonu to je bio dokaz da su ByteDance i TikTok čvrsto povezani s kineskim vladinim institucijama što je još više pojačalo nepovjerenje prema njima. Bila je to upravo ona vrsta incidenta koju su zakonodavci i službenici agencija, koji su sumnjičavi prema ByteDanceu i TikToku, trebali kako bi dokazali da se aplikaciji ne može vjerovati ni pod kojim okolnostima.

Međutim kineski ByteDance nije prva tehnološka tvrtka koja špijunira novinare. Uber i Facebook godinama su optuživani za špijuniranje, a Microsoft je 2012. godine pretražio Hotmail račun francuskog blogera kako bi saznao koji mu je zaposlenik Microsofta slao poslovne tajne. Niti jedan od tih servisa nije bio suočen s potencijalnom zabranom djelovanja zbog toga, ali niti jedan od njih nije bio u vlasništvu kineske tvrtke.

Tvrde da nemaju veze s kineskim vlastima

Tvrtka ByteDance troši milijune dolara pokušavajući uvjeriti američku javnost da nema veze s kineskom vladom te da joj nikada ne bi dala podatke o američkim korisnicima niti da bi pokušala utjecati na američke korisnike. TikTok je potrošio više od milijardu dolara na Project Texas, izgradnju aplikacije na poslužiteljima u SAD-u, želeći tako dokazati potpunu neovisnost od matične tvrtke ByteDancea i Kine.

Obećala je da će dopustiti američkim vlastima kontrolu i neovisan nadzor, da će osigurati transparentnost rada te da zaposlenici ByteDancea neće moći pristupiti tim podacima. U nastojanju da uvjeri regulatore da je njegova aplikacija odvojena od Kine i ByteDancea, TikTok se udružio s tvrtkom Oracle sa sjedištem u Teksasu.

Prošlog ljeta osnovan je ured US Data Security koji ima 2500 zaposlenika. Njegova je zadaća kontrolirati i moderirati sadržaj koji se prikazuje američkim korisnicima. Pri tomu će, najavljeno je, posebnu pozornost posvetiti kineskom TikToku.