Što se krije iza smrtonosnih vrtoglavica koje masovno pogađaju ruske oligarhe? Posljednji u nizu je kralj kobasica

Broj sličnih smrtnih slučajeva toliko je nevjerojatan da je ovaj fenomen dobio vlastiti članak na Wikipediji

Russian President Vladimir Putin participates via video link in a ceremony to launch the construction of a third reactor of the Turkish nuclear power plant built by Russia's energy giant Rosatom, in Moscow on March 10, 2021. (Photo by Alexey DRUZHININ / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

“Najsmrtonosnija prijetnja za ruske oligarhe ove godine su – visine”, piše britanski The Telegraph u pregledu sumnjivih smrtnih slučajeva ruskih biznismena. Njih najmanje osam poginulo je ove godine bilo padajući niz stepenice, s brodova, preko balkona i kroz prozore.

Posljednji koji je podlegao fatalnoj vrtoglavici je Pavel Antov, političar rođen u Moskvi poznat pod nadimkom ruski “kralj kobasica”, zbog osnivanja proizvođača mesa Vladimirsky Standart. Antov je pronađen mrtav u hotelu u Indiji, nakon što je navodno pao s trećeg kata, podsjeća The Telegraph.

Ondje je navodno bio povodom proslave 66. rođendana. Njegova smrt uslijedila je samo dva dana nakon što je jedan od njegovih suputnika u Indiji, Vladimir Bidenov (61), pronađen mrtav u istom hotelu, okružen praznim bocama vina. Indijske vlasti pripisale su Antovljevu smrt samoubojstvu, okrivljujući depresiju zbog smrti njegova prijatelja Bidenova.

Padali s brodova, niz stepenice…

Bivši dužnosnik Moskovskog zrakoplovnog instituta Anatolij Geraščenko (73) navodno se u rujnu poskliznuo i pao niz stepenice, a umro je od zadobivenih ozljeda. Neki su padali i s brodova. Broj sličnih smrtnih slučajeva ruskih oligarha ove godine je toliko nevjerojatan da je ovaj fenomen dobio vlastiti članak na Wikipediji pod naslovom ‘2022. misteriozne smrti ruskih biznismena.’ Do sada je na mračnom popisu 21 ime, što su u prosjeku gotovo dvije smrti mjesečno.

Prema službenim izjavama ruskih vlasti, bujica depresije, srčanih bolesti i ponešto loše sreće pogodila je rusku izvršnu klasu. Međutim, nemali broj oligarha sa spomenutog popisa javno je kritiziralo rat u Ukrajini, ističe The Telegraph. Antov je ruske raketne napade na Kijev nazvao “terorizmom” ranije ove godine, nakon čega se ispričao tvrdeći da on nije napisao takvu poruku na WhatsAppu. Uz to je dodao i kako “dijeli iste ciljeve” s Kremljom.

Nesigurno mjesto za poslovanje

Kod tako učestalih neuobičajenih smrti istaknutih poslovnih ljudi, teško je ne zamijetiti obrazac. Ovakvi incidenti razlog su i zašto se zapadne tvrtke koje su pobjegle iz Rusije početkom godine neće vratiti čak ni nakon što rat u Ukrajini neizbježno završi. To je jednostavno nesigurno mjesto za poslovanje, piše The Telegraph.

Nakon što je investicijski bankar u egzilu i žestoki kritičar Vladimira Putina, Dan Rapoport, u kolovozu pronađen mrtav pred luksuznom zgradom u Washingtonu, financijaš i aktivist Bill Browder nazvao je njegovu smrt “ekstremno sumnjivom”. Inače, Browder je godinama upozoravao na opasnosti poslovanja u Rusiji.

I on je sam bio upravitelj hedge fonda koji je do 2005. bio veliki investitor u Rusiji. Njegov bivši odvjetnik u zemlji, Sergej Magnitsky, umro je u zatvoru 2009. nakon što je razotkrio veliku prijevaru vlade. Browder od tada tvrdi da mu je bio odbijen medicinski tretman. Od tada se ovaj politički aktivist zalaže za jači kazneni progon kršenja ljudskih prava u Rusiji.

Zapadne korporacije teško će se vratiti

Međutim, budući da su zapadni čelnici i firme s Moskvom imali pakt – vi nama šaljite plin i naftu, a mi ćemo tolerirati nepodnošljivo – Browder se borio s vjetrenjačama.

No, Zapad ne može žmiriti na rusku agresiju u Ukrajini, a odlazak Vladimira Putina Rusiji je jedina nada da privuče natrag međunarodne tvrtke, piše britanski list. Ukoliko i bude smijenjen, bit će teško uvjeriti zapadne poslovnjake da se vrate.

I dok će većina veliki zapadnih korporacija u međuvremenu biti sasvim u redu, Rusija je suočena s manje obećavajućim putem, zaključuje The Telegraph.