Što se trenutno događa s korona mjerama u Europi? Situacija postaje sve čudnija, evo detaljnog pregleda

Danska i Austrija ublažavaju mjere, no Njemačka ide u novu raspravu o postroženjima, dok će Švedi produžiti aktualne mjere

BERLIN, GERMANY - OCTOBER 16: An elderly woman, who said she did not mind being photographed, wears a protective face mask while walking in Kreuzberg district during the coronavirus pandemic on October 16, 2020 in Berlin, Germany. Confirmed Covid-19 infection rates in Germany hit a new all time high with 7,334 cases reported nationwide yesterday, following similar trends in many countries across Europe as a "second wave" of infections seems to be fully underway. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Danska i Austrija u srijedu su postale zadnje zemlje koje su ublažile ograničenja uvedena zbog pandemije nakon sličnih poteza Britanije, Irske i Nizozemske, dok druge europske zemlje planiraju nove mjere u borbi protiv rekordnih brojeva zaraženih koronavirusom.

Europska regija u cjelini više ne čini polovicu ili više od polovice globalnih smrtnih slučajeva i infekcija prema podacima Reutersa o covidu-19, ali brojevi su i dalje visoki, uz posebnu zabrinutost u zemljama s nižim stopama cijepljenih, prenosi Hina.

Neki postrožuju mjere, u Austriji tvrde da nemaju smisla

Njemačka, Poljska, Mađarska, Češka, Bugarska i Rumunjska u srijedu su izvijestile o rekordnom dnevnom broju zaraženih, a njemački se parlament priprema za raspravu o prijedlozima u kojima se zahtijeva ili snažno potiče stanovnike na cijepljenje. Poljska će od četvrtka poslati starije učenike na nastavu na daljinu, a Švedska će produžiti trenutne mjere pandemije za još dva tjedna nakon što su uvidjeli da se varijanta omikron širi rekordnom brzinom.

U Austriji, u kojoj su uveli ‘lockdown’ za necijepljene, smatraju da to više nije opravdano s obzirom na to da je sada manje ljudi u bolnici zbog covida-19, iako će necijepljenima i dalje biti zabranjen niz aktivnosti. S više od 10 milijuna novih slučajeva, infekcije u Europi porasle su 13 posto prošlog tjedna u usporedbi s prethodnim, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), pri čemu su Francuska, Italija i Njemačka zabilježile najveći broj. Međutim, tjedni smrtni slučajevi u regiji su se smanjili za 5 posto.

Danska ublažava ograničenja

Danska sljedeći tjedan namjerava ukinuti sva preostala domaća ograničenja vezana uz covid-19. Ako taj potez dobije odobrenje parlamenta, danski noćni klubovi moći će se ponovno otvoriti, dok će restoranima biti dopušteno posluživanje alkohola nakon 22 sata, a gosti neće morati predočiti potvrde o cijepljenju pri ulasku.

Ovi potezi uslijedili su nakon sličnih najava u Velikoj Britaniji, Irskoj i Nizozemskoj prošli tjedan. Među navedenim razlozima su pad broja slučajeva ispod dosegnutog vrhunca i manji broj hospitalizacija nego što se strahovalo.

Dok se broj zaraženih i hospitalizacija u Danskoj kretao oko rekordnih vrijednosti tijekom prošlog tjedna, vlasti kažu da više ne postoji korelacija između porasta infekcija i hospitalizacija. Osim toga, zdravstvene vlasti procjenjuju da je između 30-40 posto onih koji su trenutno u bolnici s pozitivnim testom na koronavirus tamo zbog drugih razloga a ne covida.

Stajalište WHO-a

WHO je priopćio 12. siječnja da omikron uzrokuje blažu bolest od ranijih varijanti koronavirusa, ali da je ostao “opasan virus”, posebice za necijepljene.

Istočna Europa ima neke od najnižih stopa cijepljenih na kontinentu, osobito Rumunjska i Bugarska, a krajem 2021. godine zabilježene su neke od najviših stopa smrtnosti povezanih s covidom-19.